Szukaj

Samorozwój - jak być oczytanym?

Istnieje wiele teorii, twierdzących, że inteligentnym, trzeba się po prostu urodzić. Czy rzeczywiście? Historia, zna bardzo wiele przypadków, które pomimo trudnego startu, stały się jednostkami wybitnymi. Stąd też wniosek, że braki edukacyjne z młodości, można nadrobić w każdym wieku. Inteligencji w prawdzie nauczyć się nie można, jednak można ją nabyć poprzez regularne ćwiczenie.

Samorozwój - jak być oczytanym?

Osoba oczytana, to na ogół osoba inteligentna, temu też samorozwój może bardzo korzystnie wpłynąć, na naszą osobowość. Jak twierdził sam Martin Luther King „inteligencja i charakter – to jest cel prawdziwej edukacji”.

Czytanie

Słowo „oczytanie” najczęściej jest uznawane za synonim inteligencji i wiedzy. Czytanie jest bardzo dobrym ćwiczeniem naszego mózgu. Już u małych dzieci bardzo pobudza wyobraźnię. U osób starszych służy głównie wzbogaceniu słownictwa, poprawie pamięci oraz czasami oderwaniu się od męczącej rzeczywistości. Stąd też wniosek, że czytać warto, niezależnie od naszego wieku.

Jakie lektury warto wybierać? Wielu z nas, wydaje się, że aby być oczytanym, należy czytać klasyki literatury światowej. Rozmaite książki biograficzne, historyczne lub też uznane dzieła sztuki, owszem, mają spore wartości edukacyjne, jednak nie zawsze są to łatwe lektury. Jeżeli ktoś lubi tego typu literaturę, oczywiście, czytanie takich dzieł, jest bardzo wartościowe. W przeciwnym wypadku, nie należy jednak się zmuszać. Czytanie książek, ma sprawiać przyjemność, inaczej bardzo łatwo się zrazić. Jeżeli lubimy czytać fantastykę, należy czytać fantastykę, to samo dotyczy romansów, kryminałów, czy jakichkolwiek innych typów literatury.

Oczywiście, istnieje pewna baza książek, z którą każda osoba, niezależnie od preferencji literackich, powinna się zaznajomić. Na ogół problem ten, wyczerpuje już edukacja na poziomie szkoły średniej. Dzieła, takie jak „Pan Tadeusz”, czy też „Krzyżacy”, które niezaprzeczalnie należą do klasyki literatury polskiej, znajdują się na liście lektur szkolnych. To samo dotyczy dzieł klasy światowej, takich jak utwory Homera, czy też dzieła Williama Shakespeare’a. Jeżeli z jakiegoś powodu, podczas edukacji pominęliśmy, któreś z istotnych dzieł, dobrze jest się zaznajomić z aktualnym wykazem lektur szkolnych i zapoznać się z opuszczonymi przez nas dziełami. Oczywiście, nie wszystkie książki, znajdują się w wykazie lektur. Klasyka literatury typu „Ojciec Chrzestny” czy też „Władca Pierścieni” niestety nie doczekał się tego wyróżnienia, jednak książki te są na tyle popularne, że można samemu dorzucić je do pozycji oczekujących na przeczytanie.

Jak czytać?

Jeżeli wiemy już, co czytać, warto również zastanowić się, w jaki sposób czytać najlepiej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które za tą czynnością nie przepadają. Najważniejsze jest, aby z niczym się nie spieszyć. Nie musimy pochłaniać osobnej lektury każdego dnia. Oczywiście, jeżeli książka bardzo nas zainteresuje, nie ma z tym problemu, jednak na ogół, wystarczy poświęcić dziennie nawet 15 minut, a już po pewnym czasie zauważymy efekty. Czytanie, nie ma być traktowane przez nas, jako kara, tylko jako drobna przyjemność. Polecane jest, poświęceniu tych kilku minut na lekturę bezpośrednio przed snem. Dzięki temu uda nam się odciąć od problemów codzienności i spokojnie zasnąć.

Kolejną poradą, dla osób, które pragną zacząć namiętnie czytać, jest odrzucenie rygorystycznej listy. Wielu z nas, lubiąc uporządkowane życie, tworzy listy książek, które ich zdaniem są warte uwagi. Oczywiście, jest to dobre, ale tylko jako wskazówka. Nie bądźmy niewolnikami listy. Jeżeli jakaś lektura, znajduje się na liście, jednak po przeczytaniu pierwszego rozdziału, czujemy, że lektura ta nas męczy, nie bójmy się jej odrzucić. To samo działa również w drugą stronę. Jeżeli jakaś książka wyjątkowo nas zainteresuje, ciekawą reklamą w sieci albo interesującą okładką, weźmy ją, niezależnie od tego, co nakazuje nam lista. Nie twórzmy również sztucznych terminów. Nie zakładajmy na przykład, że musimy przeczytać jedną książkę tygodniowo. Czytanie, powinno być czynnością naturalną, a nie wymuszonym, przykrym obowiązkiem.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z lekturami i pragną stać się osobami oczytanymi, bardzo dobra jest lista postępów. W notatniku, zapisujmy tytuły i autorów dzieł, które już udało nam się przeczytać. Dzięki temu, będziemy mogli na przyszłość lepiej dopasować wybierane lektury (patrząc na spis, przypomnimy sobie, która książka nam się podobała, więc na przyszłość możemy wybrać coś tego samego autora). Dodatkowo, im więcej na naszej liście pojawi się przeczytanych pozycji, tym nasze zadowolenie wzrośnie.

Jeżeli chcemy zostać osobami naprawdę oczytanymi, warto również dyskutować o przeczytanych dziełach. Dzięki temu nie tylko utrwalimy sobie treść przeczytanej książki, ale również zgłębimy jej problematykę, nauczymy się dyskusji oraz poznamy nowych, ciekawych ludzi. Uczestniczenie w spotkaniach tego typu, jest bardzo dobre dla osób, które pragną mieć status osób inteligentnych i oczytanych, ponieważ to tak naprawdę zdolność do prowadzenia logicznej i dobrze argumentowanej dyskusji sprawia, że jesteśmy tak postrzegani. Dodatkowo, dzięki klubom książki, uda nam się lepiej dobierać lektury, do naszych potrzeb. Dzięki polecaniu książek, można odkryć prawdziwe perełki.

Audiobooki

Audiobooki, to jeden z najlepszych wynalazków ostatnich czasów. Jest to idealne rozwiązanie, dla osób, które mają gorszy wzrok lub nienawidzą samej czynności czytania. Dodatkowo, audiobooki, mogą być sporym ułatwieniem, dla osób zapracowanych. Książkę, można bowiem odtworzyć jadąc autem, lub idąc do pracy. Oczywiście, naukowo udowodnione jest, że czytanie ma zdecydowanie lepszy wpływ na nasz mózg, jednak od braku jakiegokolwiek zaznajamiania się z lekturami, zdecydowanie lepsze są audiobooki. Dodatkowo, jest to jeden z tańszych sposobów, zaznajamiania się z tekstami. Istnieją strony internetowe, na których całkowicie legalnie, można pobrać bezpłatne audiobooki. Oczywiście nie są to pliki profesjonalne, ponieważ zawierają zapis głosu wolontariuszy, działających na rzecz propagowania literatury, jednak na ogół ich jakość jest bardzo dobra. Dodatkowo, popularniejsze audiobooki można nabyć w Internecie, księgarniach lub też wypożyczyć w bibliotece.

Czytanie – najlepsza forma samorozwoju

Jak więc widać, jeżeli chcemy nad sobą pracować, zdobywać wiedzę, czytanie jest jednym z najlepszych sposobów. Może jest tak z powodu faktu, że czytanie łączy, przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Dzięki lekturze, możemy bowiem nie tylko zdobywać wiedzę, ale również choć na chwilę, oderwać się od problemów dnia codziennego. Dodatkowo, w ten sposób ćwiczymy nasz mózg oraz wzbogacamy słownictwo. Jak więc widać, warto czytać, nie tylko urzędowe pisma i napisy, w zagranicznych filmach, ale również rozmaitego typu książki.

Joanna Świba

Komentarze do: Samorozwój - jak być oczytanym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz