Szukaj

Strach przed związkiem

Na ogół strach przed związkiem, kojarzy nam się z męską częścią społeczeństwa. Według stereotypów, to oni starają się unikać zobowiązań. Stałe związki, kojarzą im się ze swojego rodzaju niewolą, dlatego też starają się nie angażować. Jednak warto pamiętać, że mamy czasy większej świadomości społecznej i równouprawnienia.

Strach przed związkiem

Kobiety, coraz częściej robią kariery w dużych korporacjach. Strach przed związkiem zaczął więc dotyczyć również płci pięknej. Kobiety nie chcą się wiązać, ponieważ uważają to za obciążenie. Dodatkowo boją się założenia rodziny, ponieważ zaabsorbowałoby to część czasu i mogłoby zaszkodzić karierze.

Przyczyny strachu przed związkiem

Strach przed końcem kariery

Jeżeli strach przed związkiem dotyczy kobiety, najczęściej jest to spowodowane, chęcią budowania pozycji zawodowej. Warto w tym momencie zauważyć, że jeżeli na świecie pojawia się dziecko, jego ojciec nadal żyje normalnie, z kolei kariera matki gwałtownie zwalnia. Dodatkowo, niestety w dzisiejszych czasach w niektórych firmach, zdecydowanie chętniej zatrudniane są osoby, bez życia prywatnego. W tym momencie, warto sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze. Czy jest to kariera zawodowa, pieniądze i uznanie, czy też ciepło domowego ogniska. Często zdarza się również, że lęk kobiet jest urojony. Życie rodzinne nie zawsze musi łączyć się z końcem kariery zawodowej. Osoby, które w całości poświęcają się pracy, zdecydowanie częściej cierpią na wypalenie zawodowe. Z tego właśnie powodu pracownik bez życia prywatnego, jest tylko teoretycznie lepszy, od spełniającego się również w innych w innych dziedzinach życia.

Zobowiązania i odpowiedzialność

Mężczyźni natomiast, bojąc się związku, najczęściej boją się zobowiązań oraz odpowiedzialności.  Wydaje im się, że poważny związek, to koniec młodości, wolności i beztroski. Innym czynnikiem, warunkującym ten strach, jest obawa przed ograniczeniami. Mężczyzna, który często zmienia kobiety, będzie bał się stałego związku, ponieważ będzie przewidywał, że może znów zapragnąć zmiany. W tym wypadku byłoby to dla niego tylko utrudnienie. W tym wypadku, jedynym rozwiązaniem jest cierpliwość. Warto wiedzieć, że nie każdy mężczyzna, jest stworzony do życia w związku (tak samo z resztą, jak nie każda kobieta). Jednak z czasem, mężczyzna może nabrać zaufania i zrozumieć, że związek nie wiąże się z samymi ograniczeniami, ale posiada również wiele pozytywnych aspektów. Jeżeli mężczyzna będzie na tyle silnie zakochany, żeby odrzucić obawy, oznacza to, że związek ma szanse na przetrwanie. Niejednokrotnie kobiety, chcąc przekonać mężczyznę, że związek nie wiąże się z samymi ograniczeniami, decydują się na związek, czy też małżeństwo otwarte, jednak według badań psychologów, rozwiązanie to na dłuższą metę się nie sprawdza. Zazdrość, jest naturalną ludzką cechą, dlatego też związki otwarte na ogół nie wytrzymują próby czasu.

Traumatyczne przeżycia

Kolejnym, bardziej psychologicznym aspektem strachu przed związkami, mogą być traumatyczne przeżycia. Najczęściej ofiary gwałtów, czy też molestowania seksualnego, nie potrafią stworzyć normalnego związku. Niezależnie od tego, czy do gwałtu, czy też molestowania doszło w dzieciństwie, czy też w latach późniejszych. Problematyczne, może być również złe traktowanie przez zwierzchników w pracy, połączone z podtekstami seksualnymi. Najczęściej problem ten dotyka kobiet, jednak niejednokrotnie mężczyźni również borykają się z takim obciążeniem. Jeżeli dana osoba została w jakikolwiek sposób wykorzystana seksualnie, mają problem z obdarzeniem zaufaniem innych osób. Dodatkowo, strach przed związkiem, jest spowodowany chorobliwym strachem przed zbliżeniem fizycznym. W takich wypadkach przezwyciężenie lęku samodzielnie jest bardzo trudne, w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Zalecany jest wówczas kontakt z psychologiem. Po odpowiedniej terapii i przy wsparciu osób bliskich, problem ten jest możliwy do pokonania. Oczywiście, obdarzenie zaufaniem drugiej osoby, będzie trudniejsze, niż w wypadku osób bez takiego bagażu emocjonalnego, jednak stanie się to możliwe.

Przeżycia z dzieciństwa

Kolejnym powodem strachu przed związkami, mogą być przeżycia z dzieciństwa. Naukowo udokumentowane jest, że dzieci alkoholików lub pochodzące z rodzin, gdzie stosowano przemoc, boją się związków, ponieważ nie chcą powtórzyć błędów rodziców. Kobieta, która w dzieciństwie doświadczyła przemocy domowej (zwłaszcza ze strony ojca) nie będzie ufała mężczyznom, bojąc się, że zostanie przez nich potraktowana tak, jak przed laty przez ojca. Wszelkiego rodzaju patologiczne sytuacje, które miały miejsce w dzieciństwie, odbijają się na naszej psychice. Dlatego też, warto się zastanowić, skąd bierze się problem. Jeżeli ktoś boi się zaangażować, warto przeprowadzić z nim poważną rozmowę lub też spróbować dowiedzieć się czegoś o jego dzieciństwie. Wspólnie, problem taki można przezwyciężyć. W takich sytuacjach bardzo efektywne jest powolne budowanie zaufania. Oczywiście, zalecany jest również kontakt z psychologiem, ponieważ dzięki fachowej pomocy możemy z problemem uporać się znacznie szybciej.

Doświadczenia z poprzednich związków

Osoby, które miały w poprzednich związkach jakieś problemy, również mogą bać się kolejnych. Jeżeli zostaliśmy zdradzeni, czy też z jakiegoś powodu porzuceni, boimy się, że scenariusz się powtórzy. To samo tyczy ludzi, którzy doświadczyli jakiejkolwiek formy przemocy ze strony partnera. W takich sytuacjach, odzyskanie równowagi psychicznej zajmuje bardzo dużo czasu. Z tego też powodu, boimy się przeżywać podobne stany powtórnie, w związku z czym staramy się nie angażować w nic nowego. To samo dotyczy osób, które spotkały się z utratą osoby bliskiej. Często żal, tęsknota i obawa przed ponownymi cierpieniami, powodują strach przed nowymi związkami. W tym wypadku, czas jednak jest najlepszym lekarzem. Oczywiście, w sytuacjach skrajnych, warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy, jednak warto pamiętać, że organizm potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, żeby powrócić do równowagi. Jednym zajmuje to więcej czasu, innym mniej, jednak kiedy już będziemy gotowi na nowe związki, strach samoistnie zniknie, lub zostanie zagłuszony przez uczucia.

Związki to przeżytek?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej spotykamy się ze stwierdzeniem, że związki dobrze sprawdzały się kiedyś. Jednak w takich sytuacjach, warto sobie uświadomić, że kariera i pieniądze, to nie wszystko. Co nam z tego, jeżeli na starość, nie będziemy mieli z kim porozmawiać? Oczywiście, życie singla ma swoje uroki, jednak jeżeli na horyzoncie pojawia się druga osoba, która idealnie do nas pasuje, należy odrzucić strach o posadę, czy tez pieniądze. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Warto też pomyśleć o osobach, które chciałyby wielkiej miłości i udanego związku, jednak ze względu na bagaż emocjonalny, nie są w stanie zaufać. Osoby takie mogą strach przezwyciężyć, jednak jest to ciężkie i niejednokrotnie wymaga specjalistycznej pomocy. W sytuacjach, gdy ktoś stara się przekonać nas o archaicznym charakterze związków, dobrze jest pamiętać, że rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa i bez tego, nic trwać nie będzie.

Komentarze do: Strach przed związkiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz