Szukaj

Brak pewności siebie

Brak pewności siebie to stan emocjonalny, w którym dana osoba nie potrafi odnaleźć się wśród grupy ludzi oraz boi się reakcji i opinii innych. Cechuje ją strach przed realizacją własnych pomysłów i celów. Ulega również wpływom otoczenia i jest podatna na decyzje innych, a własne zdanie kryje głęboko w sobie.

Brak pewności siebie


Przyczyny braku pewności siebie

Pierwszych przyczyn można szukać już w domu rodzinnym. Mimo tego, że rodzicom wiele można zawdzięczać i w dodatku potrafili poświęcić swoje kariery i marzenia na wychowanie nas, to mogą być oni odpowiedzialni za ten stan lękowy. Człowiek będąc jeszcze małym dzieckiem, nie posiada dobrze ukształtowanej świadomości strachu. Większość dzieci jest małymi odkrywcami, które nie interesując się całym otoczeniem i jego opinią z wielką odwagą robią to, na co mają ochotę.

Wraz z dojrzewaniem, pojawiają się nowe pomysły i idee. W dużej części przypadków, dochodzi do sytuacji, kiedy te pomysły i plany na przyszłość są przez rodziców tłumione. Swoją decyzję potrafią argumentować wieloma niekorzystnymi skutkami danego pomysłu. Odbija się to wtedy, gdy wraz z wiekiem, kiedy młody człowiek stara się już coraz szybciej usamodzielnić i planuje swoją przyszłość. Zachowanie rodziców, spowodowane może być faktem, że oni sami nie spełnili swoich oczekiwań i marzeń, dlatego starają się narzucić swoje zdanie dziecku. Skutkować może to właśnie brakiem pewności i wiary w siebie, ponieważ wszelkie pomysły i plany szybko równane są z ziemią. Młody człowiek, który we własnym domu nie może czuć wolności, swobody i kreatywności, przenosić to może na życie publiczne, ponieważ odczuwa niezrozumienie i brak akceptacji.

Kolejną przyczyną mogą być relacje szkolne z rówieśnikami. Często spowodowane niskim statusem finansowym, wyglądem fizycznym czy zainteresowaniami. Osoby, które czują się gorsze od innych oraz są prześladowane przez szkolnych kolegów i koleżanki w przyszłości mogą mieć olbrzymie problemy z pewnością siebie. Zdarzają się sytuację skrajne, w których osoba z brakiem wiary w siebie, nie ma odwagi, aby odebrać telefon komórkowy, ponieważ nawet podczas rozmowy jej głos drży, a ona sama jąka się i nie jest w stanie odpowiednio sformułować zdania. Nauczyciele również dokładają swoje „trzy grosze”. Błędnie wykorzystują potencjał i umiejętności uczniów, karząc uczyć się schematycznie tylko do testów i sprawdzianów, by ich wyniki były dostateczne. Nauka na tzw. „wykucie na blachę” daje krótkoterminowe rezultaty i dodatkowo uniemożliwia rozwój kreatywności oraz wiary we własne umiejętności. Młody człowiek spotyka się z krytyką w domu i szkole, a powinien być dopingowany w wszystkim tym co robi i daje mu satysfakcję.


Najważniejszym ogniwem jest jednak strach. Tutaj również można przytoczyć przykład małych dzieci, które tego stanu emocjonalnego nie mają dobrze rozwiniętego. Nie boją się opinii innych, które wystawiane są po każdym ich działaniu. Robią coś, nie patrząc na to, czy ktoś na nich spojrzy krzywo lub skrytykuje. To strach powoduję, że boimy się działać i próbować nowych doświadczeń. Strach przed wyśmianiem, krytyką czy brakiem uznania. Obawa przed tym, że ktoś jest lepszy w danej specjalizacji i jego umiejętnościom nie da się dorównać.

Brak pewności siebie

Podsumowując wszystkie informacje, brak pewności siebie jest stanem emocjonalnym, w którym człowiek boi się podejmować własne decyzje obawiając się ich konseskwencji. Nie potrafi odnaleźć się w większej grupie, a kontakty z takimi osobami są ograniczone do minimum. Bardzo często również, boi się nawiązać jakiegokolwiek dialogu nawet w sytuacji, która tego wymaga. Jest osobą zamkniętą w sobie, która często ulega wpływom innych bez żadnego sprzeciwu i wysunięcia argumentów świadczących jej opinię na dany temat. To oznacza, że osoby z ogromną pewnością siebie mogą w pewien sposób manipulować tymi, którzy tej cechy nie posiadają. Nie oznacza to jednak, że są to osoby niewartościowe. Wręcz przeciwnie, mimo braku pewności siebie, mają wiele pomysłów i wiele różnych opinii na ten temat. Nie potrafią jednak powiedzieć tego głośno.

Jak poprawić pewność siebie?

Wiele osób stara się poprawić swoje podejście do życia i przez to poprawić pewność siebie. Najbardziej popularnymi metodami są diety i ćwiczenia. Atrakcyjność fizyczna to w dzisiejszych czasach klucz do lepszej samooceny i poprawy pewności. Człowiek wysportowany i dobrze odżywiający się, jest bardziej atrakcyjny i wydaje się być sympatyczniejszy. Dlatego, pierwszą metodą są ćwiczenia, sport i dieta, które mają poprawić sylwetkę, a co za tym idzie – poprawić pewność siebie. Dużą rolę odgrywa tutaj również podejście psychologiczne, ponieważ widząc w lustrze „lepszego siebie”, człowiek poprawia swoją samoocenę i przybywa mu odwagi. Zmiana fryzury, stylu ubierania i wizyty u dermatologa to kolejne metody działania, które poprawić mogą pewność siebie. Nowe ubrania i fryzura to w pewnym sensie nowy wizerunek. Przez co człowiek może czuć się jak zupełnie nowa osoba z nowym podejściem do życia i ludzi.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Brak pewności siebie (2)

abla
abla 23-09-2013 20:59

Satysfakcja

2

satysfakcja.. co mam? satyfakcję... a nie satyfakcje.. Nie wiele ich ale tę jedną moją. Zadziwia mnie fakt takiej nonszalancji w publikowaniu artykułu, który jakoby jest pisany w języku polskim :/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze