Szukaj

Jak zwiększyć poziom endorfin?

Na początku warto przypomnieć czym są endorfiny. Jest to grupa hormonów, które są przyczyną dobrego samopoczucia. Określamy je jako hormony szczęścia, warto dodać, że często określamy je jako dobre emocje. Jak zwiększyć poziom endorfin? Czy ludzie, którzy są ciągle niezadowoleni mają problem z wykrzesaniem choćby cząstki tych hormonów? Warto pomyśleć, co można zrobić już dziś, aby poczuć się rewelacyjnie. Im więcej endorfin, tym lepiej.

Jak zwiększyć poziom endorfin?

Co dają hormony szczęścia?

W codziennych sytuacjach mamy do czynienia ze stresem, w szkole, w domu, w pracy. Jest to przyczyną spięcia, lęku, niezadowolenia i zmęczenia. Bywa, że często tracimy życiową równowagę. Jak temu zaradzić, skoro sprawy nas przytłaczają, a nowe okoliczności nie pomagają? Jest kilka niezwykłej sposobów, które można zastosować, aby z powodzeniem zyskać większą dawkę endorfin. To powód, który zaowocuje poczuciem niezwykłej radości. A prawdą jest, że osoby szczęśliwsze, bardziej radosne o wiele lepiej radzą sobie nawet w codziennych obowiązkach, niż sceptycy, którzy ciągle się czymś zawodzą.

Zwiększenie poziomu endorfin

Hormony szczęścia można zwiększyć w bardzo trywialny sposób. Choć to może wydać się dziwne i zbyt proste, to tych sposobów zaliczamy po części zwykłe codzienne zajęcia, może z małym ich przekierowaniem. O co dokładnie chodzi? Mianowicie przykładem może być początek dnia i nasza reakcja po obudzeniu. Zamiast narzekać na kolejny zły dzień, warto jeszcze będąc w łóżku przeciągnąć się i wziąć głęboki wdech – wydech. To już sprawi, że nabierzemy tlenu, jest on odpowiedzialny za pobudzanie endorfin. Niech takie zadanie będzie początkiem nowej drogi do tego, by zyskać więcej hormonów szczęścia.

Ćwiczenia, które sprawią, że poziom endorfin znacznie wzrośnie:

  1. Najprostszym sposobem jest śmiech. Duża dawka śmiechu pociąga za sobą dużo pozytywnym doznań. Jest to sposób, który nazywamy „wewnętrznym bieganiem”. Zmniejsza ciśnienie krwi, minimalizuje się śmiech i wywołuje uwalnianie endorfin, które nazywane są lekarstwem przeciwbólowym.
  2. Dobrą radą na zwiększenie poziomu endorfin jest zjedzenie czekolady bądź jakiejś ostrej potrawy. Jeśli chodzi o czekoladę o najlepiej gorzką z dużą zawartością kakao. Badania wykazały, że czekolada ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Jednak pamiętajmy, aby zachować umiar. Przedawkowanie czekolady wcale nie poprawi naszego humoru. Z kolei ostre potrawy sprawiają, że pobudzany jest zmysł smaku i węchu, wysyłanie odpowiednich sygnałów sprawia, że czujemy, jak opanowuje nas spokój, przy tym wywołany zostaje hormon szczęścia.
  3. Znakomitą opcją na polepszenie samopoczucia i zadbanie o wzrost endorfin są ćwiczenia fizyczne. Znamy uczucie błogiego zmęczenie. O to właśnie chodzi. Gdy zmęczymy się w pozytywnym sensie – czyli ćwicząc, będziemy mieć poczucie stanu spokoju i wrażenie, że troski odeszły. Warto spróbować. Jeśli lubimy ćwiczyć w grupie i to daje nam większą radość, znajdźmy dla siebie dziedzinę sportu i trenujmy w grupie. Badania wykazały, że efety ćwiczeń w grupie są znaczne większe niż samemu. Jednak nie róbmy nic wbrew sobie. Jeśli czujemy, że wolimy sami i to sprawia nam radość- do dzieła!
  4. Kolejny sposób na poprawę humoru to seks. Bliskość partnera poprawia nastrój. Udowodniono, że seks działa podobnie jak jedzenie czekolady. Tylko jest lepsze dla naszego zdrowia. Po seksie czujemy się zrelaksowani, mamy poczucie, że stres odszedł. Według odkryć naukowców podczas stosunku przenikają hormony, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie poprzez oddziaływanie na komórki nerwowe mózgu.
  5. Innym sposobem jest słuchanie ulubionej muzyki. Warto wiedzieć, że w warunkach stresu lepiej posłuchać muzyki relaksacyjnej lub klasycznej. Są one ukojeniem dla ducha i ciała. Są ludzie, którzy zasypiają przy swojej muzyce. Ogólnie rzecz biorąc, warto mieć na uwadze wyniki badań, które pokazują, że ludzie grający w zespole albo uczęszczający na koncerty swoich ulubionych wokalistów są spokojniejsi i mają większą wrażliwość na ból. Nie można tu nakazać, że tylko muzyka klasyczna sprawia, że się uspokajamy i dawka naszych hormonów szczęścia wzrasta. Otóż, jak we wszystkim i w tym aspekcie ważne są nasze indywidualne upodobania. W końcu to my najlepiej wiemy, słuchanie jakiej muzyki sprawia nam radość.
  6. Aby się uspokoić po stresującym dniu ludzie stosują olejki eteryczne bądź świeczki zapachowe. Mają one na celu ukojenie. Dla przykładu olejek lawendy ma właściwości zmniejszenie objawów bezsenności i pojawiającej się depresji.

Są to przykładowe, sprawdzone sposoby na to, by poprawić sobie nastrój, wydobyć się z jesiennej depresji. Można jednak stwierdzić, że każdy musi odnaleźć własny sposób na poprawę humoru. Jest to konieczne, bo nikt za nas nie wybierze dobrej drogi. W ramach punktu, który dotyczy ćwiczeń fizycznych, można wypróbować bieganie, które niesamowicie koi nerwy. Dla innych będzie to taniec. Jedno jest pewne – trzeba zacząć działać, a wtedy poziom endorfin znacznie wzrośnie, skutkiem tego będzie poczucie szczęścia i radość, która zaś uzewnętrzni się w naszym zachowaniu.

Autor: Karolina Tarabańska

Komentarze do: Jak zwiększyć poziom endorfin?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz