Szukaj

Skutki uboczne farbowania włosów

Podziel się
Komentarze0

Farbowanie to nic innego jak chemiczny proces zmiany koloru naszego naturalnego ubarwienia. Coraz częściej nie polega on jedynie na zakrywaniu efektów starzenia, a jest raczej sposobem na odmianę wyglądu. Koloryzacji poddają się dzisiaj nawet bardzo młode kobiety, którym farbowanie poprawia samopoczucie. Zmiana koloru to dość ryzykowny krok. Każda kobieta ma zupełnie odmienną strukturę włosa, który w różny sposób reaguje z chemikaliami zawartymi w szeroko dostępnych farbach do włosów.



Jakakolwiek ingerencja w strukturę włosa powoduje jego zniszczenie, dlatego nie warto wierzyć w twierdzenia zawarte w reklamach, a dotyczące cudownego, odżywczego działania farb nałożonych na włosy. Pamiętać należy, że źle dobrany odcień nie tylko spowoduje zniszczenie włosów, ale również pokryje je brzydkim kolorem.

W chemicznych preparatach do koloryzacji włosów zawarty jest niemile pachnący amoniak. Nie łudźmy się, więc że dzisiejsze farby są o wiele zdrowsze od tych sprzed kilkunastu lat. Pewne składniki w nich zawarte przy ich niewłaściwym zastosowaniu mogą poważnie uszkodzić strukturę włosa.

Na rynku występuje kilka rodzajów koloryzatorów:

  • Produkty zmywające się po kilku umyciach. Są to przeważnie szampony koloryzujące o niskiej trwałości farby. Koloryzująca substancja nie wnika w warstwy włosa tylko okrywa go z wierzchu. Pigmenty zawarte w tych substancjach nie wchodzą w reakcję z naturalnymi substancjami włosa, przez co nie są w stanie pokryć dokładnie siwych włosów.

  • Produkty o silniejszej ingerencji w strukturę włosa, które ulegają zmyciu po kilkunastu razach. Preparaty te nie posiadają amoniaku i nie wchodzą w reakcje z naturalnym pigmentem włosa. Na zdrowych włosach ulegają zmyciu. Zniszczone włosy o fakturze porowatej wchodzą w reakcje z barwnikiem co powoduje nieestetyczny wygląd.


  • Produkty utrwalające kolorystykę. Najbardziej inwazyjny sposób na ingerencję w strukturę włosa. Zawarty w farbie amoniak powoduje trwałą zmianę koloru i duże wysuszenie.

Im głębsza ingerencja w strukturę włosa, tym większe niebezpieczeństwo jego zniszczenia. Włos tylko do 4 cm od skóry głowy dożywiony jest substancjami odżywczymi, dostarczanymi z pokarmem. Powyżej tego odcinka włos jest z natury martwy. Na jego stan wpływa przede wszystkim nawilżenie pochodzące z gruczołów łojowych znajdujących się na naszej skórze głowy. Każda chemiczna ingerencja powoduje zahamowanie procesu nawilżenia, a co za tym idzie śmierć i utratę włosa.


Przy długoletnim stosowaniu farb, włosy stają się suche i matowieją. Wysuszenie włosów powoduje ich łamliwość, co doprowadzić może do stanów chorobowych, a nawet łysienia. Warto zatem przed wyborem sposobu farbowania zasięgnąć informacji specjalisty: dermatologa bądź fryzjera.

Ponadto zawarte w farbach do włosów substancje chemiczne są mocno uczulające. W wyniku utleniania tworzą się różne alergeny. Ostatnio pojawiły się farby, na których napisano że nie posiadają substancji PPD, ale czy warto w to do końca wierzyć? Tak czy inaczej PPD może reagować krzyżowo z innymi blisko spokrewnionymi substancjami. Tzn. jeśli kobieta ma alergię na PPD, może też wystąpić u niej alergiczny wyprysk kontaktowy, jeśli zostanie narażona na działanie blisko spokrewnionych z nią substancji chemicznych. Najważniejsze z nich to inne preparaty do farbowania włosów, typu 2,5-diaminotoluen oraz 2-nitro-p-phenylendiamine.

Pewne barwniki tekstylne mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Mogą one spowodować wystąpienie zaczerwienienia czy wysypki, a nawet w skrajnych przypadkach szoku anafilaktycznego. Występuje on niezwykle rzadko, ale zagraża życiu. Najczęstszymi objawami jest opuchnięcie twarzy, trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia. W tym przypadku potrzebna jest nagła pomoc lekarza.

Na koniec warto podkreślić, że wielu fryzjerów cierpi na alergiczne objawy ze względu na częsty i długotrwały kontakt z substancjami zawartymi w farbach do włosów.

Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl


Komentarze do: Skutki uboczne farbowania włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz