Szukaj

Lekarstwo przeciwko łysieniu przyczyną impotencji?

Podziel się
Komentarze0

Kilka dni temu, francuski magazyn Le Parisien opublikował artykuł na temat skutków ubocznych leku przepisywanego przeciwko łysieniu. Lek ten znany jest pod nazwą Propecia. Skutek uboczny, o którym tutaj mowa, może zaniepokoić chyba wszystkich mężczyzn: impotencja.Jak jednak stwierdza francuska agencja AFSSAPS, impotencja ta jest całkowicie odwracalna. Poza tym, o tym ryzyku wspomina również ulotka dołączana do produktu.

Lek Propecia został w 2010 roku przepisany 32 000 Francuzów, a teraz jest w centrum polemiki rozpoczętej przez dziennikarzy Le Parisien.

Impotencja odwracalna czy trwała?

Jak się okazuje dzisiaj, niektórzy z pacjentów, mimo zapewnień lekarzy, cierpią dziś z powodu impotencji prawie całkowitej. Nawet całe miesiące po zaprzestaniu zażywania leku. W Stanach Zjednoczonych, zarejestrowano również wielu pacjentów z takimi problemami.

Zdesperowani mężczyźni utworzyli nawet forum internetowe, Propeciahelp, gdzie ofiary medykamentu dyskutują na ten temat. Jak mówi jeden z założycieli forum, niektórzy mężczyźni mają poziom testosteronu taki, jaki miałby osiemdziesięcioletni mężczyzna, a ten niski poziom tego hormonu jest właśnie przypisywany skutkom ubocznym leku Propecia.

Z kolei, francuska agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych (AFSSAPS) ma nieco inne zdanie na ten temat: skutki uboczne tego leku są doskonale znane, jak mówi doktor Dominique Maraninchi, dyrektor generalny agencji.


Specjalista ten podkreśla, że na ulotce leku są podane wszystkie istotne informacje: lek może powodować zaburzenia erekcji, spadek libido, zmniejszeni wytrysku. Te wszystkie skutki uboczne wynikają z zastosowania pewnego składnika aktywnego, finasterydu, który ma za zadania zablokowanie działania męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu.


Problem w rzeczywistości dotyczy odwracalności tego zjawiska. Zdaniem ekspertów, impotencja ma znikać po zaprzestaniu leczenia. Ale dane ujawnione w przeciągu trzech ostatnich lat mówią o czymś zupełnie innym: analiza ujawniła, że finasteryd może bardzo głęboko modyfikować hormonalną chemię mózgu.

Jedno z badań nawet zmusiło nawet laboratorium Merck Sharp & Dohme (MSD) do zmodyfikowania treści ulotki towrzyszącej lekowi, która teraz twierdzi, że około 1% pacjentów doznaje zaburzeń erekcji, a te zaburzenia mogą utrzymać się po przerwaniu terapii.

Przykład związku korzyść/ryzyko

W obliczu takich faktów, dziennikarze Le Parisien stwierdzają, że lek Propecia powinien być w Europie przedmiotem wzmocnionego nadzoru, a jego sprzedaż powinna być zahamowana w 2013 roku. Agencja francuska ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych jednakże odrzuca ten posmysł, ponieważ sprawa ta ma być typowym przykładem stosunku korzyści do ryzyka, a każdy pacjent, który przeczyta ulotkę, powinien sam rozważyć skutki uboczne.

Przypadki impotencji są rzadkie, ale rzeczywiste, i nie rozmiawiamy o tym zbyt chętnie, przyznaje profesor Dominique Maraninchi. Jeżeli chodzi o lekarzy, mają oni zdania podzielone. Jedni mówią, że ciężkie zaburzenia są tymczasowe, ale ponieważ lek ten ma wielki wpływ na hormony, lepiej go nie zażywać, zwłaszcza tylko i wyłącznie z powodów czysto „estetycznych”. 

Inni specjaliści nie niepokoją się ryzykiem, ponieważ uznają, że skutki uboczne są całkowicie odwracalane. Pytanie, jakie tutaj trzeba postawić: czy ryzyko impotencji to ryzyko, które warto podejmować, aby zahamować wypadanie włosów?

W niektórych przypadkach chodzi tutaj o całkiem młodych mężczyzn, którzy ryzykują tym, że nigdy już nie będą mieli normalnego życia seksualnego. Nie jest to tylko kwestia włosów.

Komentarze do: Lekarstwo przeciwko łysieniu przyczyną impotencji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz