Szukaj

Koniec z zaparowanymi szkłami

Podziel się
Komentarze0

Latem na rowerze czy w chłodniejsze dni, gdy wchodzimy do pomieszczeń … Mowa o zaparowanych szkłach. Na szczęście dla okularników, na rynku pojawiło się nowoczesne rozwiązanie, które rozwiązuje problem „zamglonych” soczewek.


Zaparowywanie okularów wywołuje kondensacja pary wodnej, polegająca  na skraplaniu się jej na powierzchni soczewki (przejście ze stanu gazowego w ciecz). To, czy taka sytuacja będzie miała miejsce, zależy głównie od temperatury we wnętrzu, wilgotności powietrza, temperatury na zewnątrzi wiatru. Dla osób noszących okulary jest to uciążliwe zjawisko, szczególniew trakcie uprawiania sportów, jak bieganie czy jazda na rowerze, przy wchodzeniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia, podczas gotowaniai picia gorących napojów.


Nowością na rynku, która może rozwiązać problem zaparowywania okularów, są okulary z powłoką Optifog. Składa się ona ze zmodyfikowanej powłoki antyrefleksyjnej, której wierzchnia warstwa posiada właściwości hydrofilowe (dosłownie: wodolubne). Jest  to skłonność do łączenia się z wodą, ale bez tendencji do jej wchłaniania. Skuteczne działanie powłoki jest możliwe, dzięki specjalnemu aktywatorowi, który raz na tydzień należy nanieść na soczewki i delikatnie przetrzeć odpowiednią chusteczką ( zestaw otrzymamy u optyka przy zakupie okularów).

Aktywator sprawia, że para wodna -  mimo wystąpienia różnicy temperatur - nie skrapla się, lecz tworzy na powierzchni soczewki cienki, całkowicie niewidoczny film wodny. Jeśli przestaniemy używać aktywatora, soczewkaz powłoką Optifog straci jedynie ochronę przez zaparowywaniem,  zachowując inne własności antyrefleksu: skutecznie redukuje odblaski, chroni soczewkę przed zarysowaniem oraz zabezpiecza ją przed osiadaniem brudu i kurzu.

Komentarze do: Koniec z zaparowanymi szkłami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz