Szukaj

Japońskie badanie przynosi nadzieję na leczenie łysienia

Podziel się
Komentarze0

Japońscy naukowcy z sukcesem wyhodowali włosy na bezwłosych myszach. Udało im się tego dokonać dzięki implantowaniu mieszków włosowych stworzonych z komórek macierzystych. Informacja ta na pewno ucieszy wszystkich pacjentów zmagających się z utratą włosów. Badanie to prowadził profesor Takashi Tsuji z uniwersytetu Tokyo University of Science.Jego zespół opracował metodami bioinżynierii mieszki włosowe, które zostały następnie przeszczepione na skórę bezwłosych myszy.

Okazało się, w ostatecznym rozrachunku, że stworzenia te porosły bujnym włosem, który w dodatku ma normalny cykl każdego włosa: to znaczy, rośnie, starzeje się i wypada.

Kiedy komórki macierzyste przekształcają się w tkanki i ograny, zazwyczaj trzeba je pobierać z embrionów, ale zespół profesora Takashi Tsuji odkrył, że mieszki włosowe można hodować dzięki dojrzałym komórkom macierzystym.


Nasze obecne badanie wykazuje potencjał nie tylko dla terapii regeneracji włosów, ale również dla bioinżynierii przeszczepiania organów, dzięki właśnie posłużeniu się dorosłymi somatycznymi komórkami macierzystymi, stwierdza profesor Takashi Tsuji w oświadczeniu.

Połączenie nowych i istniejących już technologii ma poprawić terapie łysienia, wyrażają nadzieję naukowcy. A to prawdopodobnie pozwoli ludziom na posługiwanie się ich własnymi komórkami w celu przeprowadzenia takiej procedury, która przywróci im włosy na głowie.

Chcielibyśmy zacząć badania kliniczne w ciągu najbliższych trzech – pięciu lat, mówi profesor Takashi Tsuji.

A to oznacza, że właściwe leczenie pacjentów zmagajacych się z łysieniem, mogłoby zacząć się już w ciągu dekady, dodaje jeden z naukowców, który wziął udział w tym badaniu, Koh-ej Toyoshima.

Badanie zostało opublikowane on line w magazynie naukowym Nature Communications.

Komentarze do: Japońskie badanie przynosi nadzieję na leczenie łysienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz