Szukaj

Łysienie u kobiet

Podziel się
Komentarze1

Termin - łysienie kobiet pewnie brzmi dziwnie, ale zdarza się, że kobiety łysieją i to zupełnie z podobnych powodów jak u mężczyzn, chociaż w praktyce nieco inaczej to wygląda. Kobiety z przyczyn nazwijmy to naturalnych łysieją o wiele rzadziej, jeśli wypadają im włosy, to bardzo rzadko dzieje się tak, że zostaje całkowicie łysa głowa. Wśród łysiejących pań 10% cierpi na łysienie androgenowe, czyli typu męskiego.Tu tak samo jak u mężczyzn problem jest z testosteronem - kobiety mają niewielką ilość tego hormonu, podobnie jak mężczyźni estrogenów. U kobiet proces wypadania włosów wygląda jednak inaczej - włosy wypadają w formie rozlanej - co oznacza, że włosy wypadają równomiernie na całej głowie - jest to z jednej strony lepsze, bo kobieta rzadko łysieje zupełnie, ale gdyby chciała zrobić przeszczep to niestety praktycznie nie jest to możliwe, ponieważ kobieta nie ma takich włosów, jak mężczyzna, które są odporne na DHT.

Problem pojawia się w leczeniu kobiet - w okresie rozrodczym nie mogą być leczone przy pomocy finasterydu, ponieważ ten lek powoduje poważne zmiany w razie ciąży - nawet dotykanie tabletek może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego dziecka czy niedorozwoju np. rozszczepu kręgosłupa. Pozostają środki do smarowania i ogólne wzmocnienie organizmu.

W czasie II wojny światowej zauważono, że związki miedzi powodują przyspieszony porost włosów - były to, tzw. peptydy miedzi - dopiero w wiele lat po wojnie odkryto ogromny wpływ miedzi na wzrost i kondycję włosów, należy przypomnieć, że ilość miedzi w organizmie jest praktycznie śladowa, ale jej znaczenie przeogromne - bez miedzi nie może wchłaniać się żelazo, a brak żelaza to anemia i problemy z włosami - wypadają.

Peptydy miedzi użyte, jako dodatek to szamponu przyspieszają wzrost włosów - odbudowują one ich strukturę, poprawiają ukrwienie czaszki. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie dotyczące peptydu miedzi i potwierdziły one skuteczność metody - dodawania tego składnika do szamponu.


U kobiet występuje łysienie, a właściwie wypadanie okresowe włosów - po porodzie i odstawieniu środków antykoncepcyjnych - spada wówczas w sposób odczuwalny dla organizmu ilość estrogenów, która szczególnie u kobiet w ciąży jest bardzo wysoka. Na to nie ma właściwie żadnego lekarstwa, poza tym, nie wiadomo, dlaczego, nie wszystkie kobiety doświadczają tego zjawiska. U niektórych młodych mam wypada aż połowa włosów - na szczęście po jakimś czasie gospodarka hormonalna się stabilizuje, a młoda mama odzyskuje swoje nowe włosy w ilości porównywalnej w okresie sprzed ciąży.


Rzadko, kto informuje o tym, że brak witaminy D może być przyczyną łysienia -witamina ta kojarzy się z niemowlakami i krzywicą - brak witaminy D w dorosłym życiu to właśnie wypadanie włosów, cukrzyca, podwyższone ciśnienie, zaburzenia w pracy serca, depresja, skleroza i skłonność do grypy. Jest to witamina najłatwiejsza do uzupełnienia - wystarczy przebywać na słońcu, a organizm sam ją sobie uzupełni.

U kobiet dosyć często i to w młodym wieku może pojawić się łysienie plackowate - spowodowane jest to często stresem, na pewno obciążone są nią niektóre kobiety i mężczyźni, wszystko wskazuje, że łysienie to jest dziedziczone. Czasami pojawia się ono po urodzeniu dziecka - nie wiadomo dlaczego tak się dzieje i właśnie często łysienie plackowate złośliwe - w tym przypadku wypaść mogą nawet wszystkie włosy na ciele łącznie z brwiami i rzęsami. Nie zawsze udaje się wrócić do pełni zdrowia.

Kobiety niszczą swoje włosy robionymi zbyt często i zbyt mocnymi środkami zabiegami typu trwała ondulacja, farbowanie, rozjaśnianie, prostowanie włosów, kręcenie lokówką etc. Włosy mają też swoją granicę wytrzymałości, a mieszki włosowe w końcu przechodzą w stan spoczynku i kobieta zaczyna tracić włosy.

Bardzo szkodliwe jest dla włosów promieniowanie jonizujące - dawka 350R powoduje wypadanie włosów w ciągu kilku dni - po około 6 tygodniach włosy samoistnie odrastają.

Bardzo często zła dieta, która nie dostarcza niezbędnego minimum białek, witamin i aminokwasów powoduje, że włosy zaczynają wypadać, tak samo dzieje się przy źle zbilansowanej diecie odchudzającej.

Powodów zdrowotnych, przez które kobiety gubią włosy jest bardzo dużo, zawsze trzeba to zdiagnozować, czasami jest to niewielki problem, a czasami objaw wyniszczającej niezauważenie organizm poważnej choroby.

Artykuł powstał przy współpracy
kliniki Handsome Men
www.handsomemen.pl

Komentarze do: Łysienie u kobiet (1)

tiya
tiya 19-03-2013 11:34

łysienie kobiet

1

ja ze zdziwieniem dowiedziałam sie ostatnio ze sporo kobiet w ogole nie zdaje sobie sprawy z tego ze zagraza im cos takiego jak lysienie androgenowe i za pozno zaczynaja to leczyc. Nie rozumiem dlaczego, bo przeciez spor... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze