Szukaj

Łysienie plackowate

Podziel się
Komentarze1

Łysienie plackowate (ałopecia areata) jest częstą przyczyną . ogniskowej utraty .Chorują na nie dzieci i dorośli obu płci. 20% przypadków występuje rodzinnie. Przyczyna jest nieznana. Rozważa się czynniki genetyczne, wpływ stresów psychicznych, zaburzeń gruczołów dokrewnych (zwłaszcza tarczycy), zaburzeń immunologicznych.

Zazwyczaj bez jakichkolwiek objawów subiektywnych nagle na skórze głowy owłosionej pojawia się jedno lub kilka okrągłych czy owalnych ognisk o średnicy od 1 do 5 cm pozbawionych włosów. Skóra w obrębie tych ognisk ma zwykle barwę kremowo-żółtawą, rzadko jest nieco zaczerwieniona. Ogniska te mogą samoistnie zarastać, ale mogą też powiększać się lub pojawiają się nowe, tak że niekiedy cała skóra głowy pozbawiona jest włosów. W wyjątkowych przypadkach mogą także wypadać brwi, rzęsy, włosy zarostu, pachowe i łonowe, a nawet meszek włosowy. Mówi się wtedy o łysieniu plackowatym złośliwym i rokowanie co do odrostu jest tu niepomyślne.


Na brzegach ogniska łysienia widoczne są liczne krótkie włosy tworzące kształt wykrzyknika. Przyczynę choroby stanowi przewlekły proces zapalny, spowodowany różnymi czynnikami środowiskowymi (np. zakażeniem). Prawdopodobnie jest to jedna z narządowoswoistych chorób autoimmunogicznych. Włosy odrastają zwykle w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, ale może dochodzić do nawrotów choroby.

Komentarze do: Łysienie plackowate (1)

lukaszq369
lukaszq369 13-11-2009 18:41

Łysienie plackowate

1

Dobry artykuł, opisuje termin łysienie plackowate. Akurat ja miałem ten rodzaj łysienia :) Wyleczyłem się z pomocą www.handsomemen.pl/wlosy,lysienie,lysienie_u_mezczyzn.html Jeśli ktoś ma podobny problem, to polecam ;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze