Szukaj

Dlaczego wypadają włosy?

Podziel się
Komentarze0

Teoretycznie, wypadanie włosów to naturalna kolej rzeczy. Tracimy je codziennie w granicy od 50, do nawet 150 włosów dziennie. Jednakże są one u kobiet jedną z najpiękniejszych ozdób, dlatego ich nadmierny brak może być niepokojący.

Dlaczego wypadają włosy?

Martwić należy się zacząć wówczas gdy zauważymy, że w okresie wzrostu włosa jest ich znacznie mniej niż zwykle, a dużo więcej w okresie wypadania.

Dlaczego wypadają?

Zbyt duże i długotrwałe wypadanie włosów zależne jest od wielu czynników. Z pewnością wpływa na to wiek u kobiet. Te, które zbliżają się do czterdziestki, a także te po menopauzie zauważyły zwiększoną ilość utraty włosów.

Na zdrowie i ilość włosów silnie oddziałuje stres. Gdy jest on nadmierny nasz organizm skupia się głównie na odbudowaniu naszych sił witalnych, zaniedbując przy tym inne obszary. Stres może być dwojaki, zarówno fizyczny np. związany z chorobą, jak i emocjonalny, spowodowany depresją, bądź utratą bliskiej nam osoby.

Nasze nawyki żywieniowe także mają ogromny wpływ. Wiele kobiet decyduje się na rozpoczynanie diet często bez wcześniejszej konsultacji z dietetykiem. W późniejszym okresie skutkuje to niedoborem mikro i makro elementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A to z kolei objawia się między innymi wypadaniem włosów. Warto więc wzbogacać naszą dietę w dużą ilość owoców i warzyw i zamiast stosowania restrykcyjnych diet, postawić na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Spożywanie dużej ilości leków, również nie pozostanie bez echa na naszej skórze głowy. Przede wszystkim chemioterapia przeciwrakowa powoduje utratę włosów, jednakże w tym wypadku nasze zdrowie jest ważniejsze. Nasze włosy osłabiają tak naprawdę wszystkie leki z chemicznym składem. Wszelakie tabletki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne, antybiotyki. Można by wymieniać w nieskończoność. Oczywiście w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie uniknąć przyjmowania pewnych lekarstw, jednakże w miarę możliwości, powinniśmy je ograniczyć.


Nasze hormony, a w szczególności ich zmiany, także mogą spowodować, że stracimy więcej włosów, niż zwykle. Ogromnie wpływa na to ciąża i fakt, ile zmian w trakcie niej zachodzi w naszym organizmie. Kobiety przez 9 miesięcy nie tracą włosów, są one w fazie spoczynku, dopiero po porodzie, następuje znaczny ich ubytek. Tym jednak nie należy się martwić, gdyż to naturalna kolej rzeczy. W naszych hormonach bardzo namieszać mogą tabletki antykoncepcyjne. Biorąc pod uwagę, iż istnieje obecnie wiele innych możliwości zabezpieczeń, nie warto stosować właśnie akurat ten. Doprowadzić to może nie tylko do wyłysienia, ale również zwiększa możliwość powstawania zakrzepów.


Jeżeli wypadanie włosów powodują wyżej wymienione czynniki, to nie jest to jeszcze koniec świata! Wystarczy zaprzestać pewnych czynności, zmienić nawyki i włosy odrosną, gdyż przyczyna zniknie. Jednakże problem pojawić się może gdy zauważymy u siebie jeden z dwóch typów łysienia.

Pierwszym jest tak zwane łysienie plackowate, występujące stosunkowo rzadko. Powodują je czynniki autoimmunologiczne, a objawy, które możemy zaobserwować to ubytki włosów na kolistych powierzchniach skóry, całkowite wyłysienie, bądź utrata włosów na całym ciele. Na szczęście istnieje szereg sposobów leczenie tego schorzenia i zazwyczaj po terapii następuje odrost włosów.

Drugim typem i zdecydowanie poważniejszym jest łysienie typu kobiecego. Zaczyna się mniej więcej w okresie trzydziestego roku życia, a zauważalne staje się mniej więcej około czterdziestki. Jest o tyle groźne, iż związane jest z naszym kodem genetycznym i zmianami hormonalnymi. Badacze nie potrafią odnaleźć głównej przyczyny, po prostu dziedziczymy to po matce. Odkryto jednak, że dzięki terapii uzupełniającej niedobory estrogenów, może to przyczynić się do uzupełnienia utraconych włosów.

Jak dbać o ich pielęgnację?

Łysieniu co prawda nie jesteśmy w stanie zapobiegać, możemy jedynie niwelować jego skutki poprzez odpowiednią ochronę włosów. Z pewnością warto unikać gorących suszarek, lokówek, prostownic, trwałych, farbowania i rozjaśniania włosów oraz gwałtownego ich czesania. To wszystko osłabia cebuli i takim sposobem sami doprowadzamy do sytuacji w której ilość traconych włosów jest znacznie większa. Warto również zainwestować w odżywki. Zapobiegają łamaniu się włosów, ułatwiają ich rozczesywanie i sprawiają, że nasze włosy stają się gładsze, zdrowsze i zregenerowane.

Autor:

Sara Guzik

Komentarze do: Dlaczego wypadają włosy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz