Szukaj

Domowe sposoby na elektryzowanie się włosów

Podziel się
Komentarze0

Elektryzujące się włosy mogą popsuć każdą, nawet najmisterniej ułożoną fryzurę, a jej właścicielkę skutecznie pozbawić dobrego nastroju na cały dzień. Elektryzowanie powoduje, że włosy sterczą wokół głowy i nie dają się ułożyć. Na szczęście istnieją sposoby jak poradzić sobie z tym problemem.

Domowe sposoby na elektryzowanie się włosów

Dlaczego włosy się elektryzują?


Włosy elektryzują się najczęściej zimą. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż są one naładowane jonami dodatnimi. Elektryzowanie zachodzi, gdy nosimy na głowach czapki, których włókna również są naładowane dodatnio, a także wtedy, gdy przebywamy w suchych pomieszczeniach, w których występują drobinki kurzu posiadające ten sam ładunek.

Niezauważalne gołym okiem cząsteczki włókien z czapek lub drobinki kurzu, wnikają we włosy poprzez ich łuski. W ten sposób we włosy wchodzą dodatkowe cząsteczki o ładunku dodatnim, które zgodnie z prawem fizyki sprawiają, że włosy odpychają się od siebie i tym samym sterczą w różnych kierunkach.

Jak dbać o włosy, by się nie elektryzowały?

Kluczem do pozbycia się niechcianych skutków elektryzowania się włosów jest ich właściwa pielęgnacja. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

1. Nawilżaj włosy.


Na elektryzowanie się znacznie podatniejsze są włosy przesuszone. Dlatego stosuj szampony i odżywki o działaniu nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem są odżywki bez spłukiwania. Nawadniaj swój organizm także od wewnątrz. W tym celu pij 2 litry wody dziennie. Oprócz tego używaj nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach.

2. Zadbaj o równomierne rozłożenie sebum na włosach.

Sebum jest substancją naturalnie produkowaną przez organizm, której funkcją jest nawilżenie i zmiękczenie włosów. Ponadto chroni ona włosy przed wnikaniem w ich głąb drobinek kurzu i cząsteczek włókien. Otoczka z sebum może zostać równomiernie rozłożona poprzez systematyczne szczotkowanie włosów, które ułatwia rozprowadzenie go na całą ich długość.


3. Czesz włosy odpowiednim sprzętem.


Używaj przyrządów zrobionych z naturalnych materiałów, np. drewnianych grzebieni lub szczotek z naturalnego włosia.

4. Stosuj odpowiednie kosmetyki.

Na rynku istnieje szeroki wybór kosmetyków przeciwko elektryzowaniu się włosów, np. różnego rodzaju mgiełki antystatyczne. Wybierając je zwróć uwagę czy w ich składzie znajduje się sylikon. Składnik ten oblepia włos i nie dopuszcza do ich wnętrza cząsteczek. Jednak nie jest on zdrowy dla włosów, gdyż powoduje ich przeciążenie.


5. Używaj urządzeń z funkcją jonizacji.

Obecnie coraz więcej suszarek, prostownic i lokówek posiada funkcję jonizacji, która przeciwdziała elektryzowaniu się włosów. Warto z nich skorzystać, by uniknąć efektu elektryzowania się włosów.

6. Używaj płynu zmiękczającego.

Płucz wszystkie części swojej garderoby, czyli czapki, swetry i szaliki w dobrej jakości płynie zmiękczającym. W ten sposób włosy ocierające się o nie, nie zostaną naelektryzowane. Możesz również, tuż przed założeniem wybranego elementu garderoby, rozetrzeć po jego wierzchu kilka kropli tego płynu.

7. Zrób maseczkę.

Na elektryzujące się włosy pomoże maseczka, którą możesz samodzielnie wykonać w domu. Wymieszaj żółtko jajka z łyżeczką oliwy z oliwek. Nałóż papkę na umyte i podsuszone włosy na godzinę, a następnie spłucz wodą z dodatkiem soku z cytryny.

8. Rób masaże głowy.

Podczas mycia włosów, poświęć trochę czasu na masowanie skóry głowy. Spowoduje to zwiększenie jej ukrwienia i wzmocni cebulki włosów.

Co jednak zrobić, gdy włosy zaczną nam się elektryzować tuż przed ważnym wyjściem, na którym musimy się dobrze prezentować? W takich sytuacjach możemy skorzystać z kilku trików:

  • pocieraj włosy papierem do pieczenia
  • nałóż na włosy odrobinę odżywki lub kosmetyk do stylizacji, np. piankę
  • przecieraj włosy ściereczką nasączoną kilkoma kroplami płynu zmiękczającego
W sytuacji gdy nie masz możliwości skorzystania z powyższych sposobów, nawilż włosy odrobiną wody.

Elektryzowanie włosów to problem, który od czasu do czasu spotyka każdego z nas. Jest ono o tyle kłopotliwe, że spotyka nas w sytuacjach, kiedy się tego nie spodziewamy i nie jesteśmy na to przygotowani. Na szczęście istnieją łatwe sposoby, które pomogą nam zwalczyć uciążliwy problem.

Komentarze do: Domowe sposoby na elektryzowanie się włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz