Szukaj

Utrata wagi może poprawić twoją pamięć

Podziel się
Komentarze0

Utrata wagi nie tylko zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, ale również wpływa na poprawę twojej pamięci. Odkrycia te są wynikiem najnowszych badań przeprowadzonych na Kent State University i opublikowanych niedawno w czasopiśmie Surgery for Obesity and Related Diseases.


John Gunstad, profesor psychologii i główny autor badania, poinformował, że wyniki badań wskazują, że utrata wagi może poprawiać koncentrację i ogólne zdolności poznawcze. Zwrócił uwagę - Wiemy od dawna, że otyłość jest czynnikiem ryzyka dla chorób takich jak Alzheimer czy udar mózgu, a ostatnie prace naprawdę potwierdzają, że otyłość w sposób nieunikniony skutkuje problemami związanymi z pamięcią i koncentracją.

- Następnie Gunstad wyjaśnił, że celem jego grupy badawczej jest udzielenie odpowiedzi na pytanie - Jeżeli duża waga ciała jest przyczyną tych problemów to czy jej utrata pozwoli zmienić kierunek ich postępowania na odwrotny?

Dla celów badawczych naukowcy przeanalizowali pamięć i uwagę grupy składającej się ze 150 otyłych ludzi, z których każdy ważył średnio 135 kg. Na początku badania każdy członek grupy przeszedł badanie umiejętności umysłowych, aby ocenić zdolności wyjściowe przypominania i koncentracji.

Tuż po ocenie część badanych przeszła operację pomniejszenia żołądka w celu zmniejszenia wagi, podczas gdy pozostali takiej operacji nie przeszli. Po okresie 12 tygodni badanie umiejętności umysłowych zostało przeprowadzone raz jeszcze na każdym z pacjentów.


Przed przystąpieniem do operacji, 23,9% uczestników wykazywało zaburzenia w uczeniu się a 22,9% miało słabą pamięć rozpoznawczą. Jednak, dwanaście tygodni później, po zabiegu operacyjnym i po następującej po nim średniej utracie wagi równej około 23 kg badania poznawcze wykazały, że wyniki tych osób, które ją przeszły plasowały się na poziomie wyższym lub zbliżonym do średniej wartości.


Pośród osób, które nie zgodziły się na operację pomniejszenia żołądka nie odnotowano żadnej poprawy. W rzeczywistości, wyniki wykazały, że grupa, która nie przeszła operacji doświadczyła stopniowego spadku zdolności pamięci w ciągu tych 12 tygodni.

Odnośnie włączenia do badania osób, które przeszły zabieg pomniejszenia żołądka powiedział - Głównym czynnikiem motywującym nas do szukania osób po takim zabiegu była pewność, że stracą wagę w krótkim okresie czasu stanowiąc tym samym świetną grupę do badań – wyjaśnił.

- Byliśmy ostrożnymi optymistami w założeniach, że strata wagi przyczyni się do uzyskania pozytywnych efektów jednak mimo wszystko końcowy rezultat pozytywnie nas zaskoczył.

Gunstad przyznał, że wyniki badań wygenerują jeszcze więcej pytań na temat zależności pomiędzy otyłością a zmianami w mózgu, na które trzeba będzie znaleźć odpowiedź. Stwierdził, - Kluczem do poprawienia ogólnego stanu pamięci mogłaby być możliwość śledzenia zmian zachodzących w jej jakości po różnych rodzajach operacji.

Znajomość różnych czynników mogłaby być odpowiedzią pomagającą zrozumieć jak otyłość połączona jest z Alzheimerem, udarem lub chociaż spadkiem stanu pamięci, który przytrafia się starszym osobom.

W swojej następnej analizie naukowcy wezmą pod uwagę ludzi, którzy tracą wagę w wyniku zdrowiej diety i aktywnego trybu życia. Podobnie jak w przypadku pierwszego badania Gunstad zachowuje ostrożny optymizm jakoby tradycyjna dieta i aktywność fizyczna miałyby przynieść pozytywne efekty dla umysłu. W końcu powiedział

- Jeśli możemy poprawić warunki za pomocą operacji zobaczmy zatem czy uda się spowodować taką samą zmianę w wyniku zwykłej diety odchudzającej.

Komentarze do: Utrata wagi może poprawić twoją pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz