Szukaj

Dieta kliniki Mayo – zasady, efekty, jadłospis

W Klinice Mayo - jednym z amerykańskich centrów leczenia otyłości - opracowano nowy program odchudzający, który zdobył wyjątkowo dobre recenzje od ekspertów. Uznano, że dieta jest bezpieczna i bogata w wartości odżywcze, a także sprzyjająca walce z cukrzycą typu II. Nowatorski sposób walki z nadwagą opiera się głownie na dwóch produktach - warzywach i jajach.

Dieta kliniki Mayo – zasady, efekty, jadłospis

Istotna jest ilość spożywanego pełnowartościowego białka zawartego w jajkach. Kluczowe okazują się również eliminacja tłuszczów nasyconych i zastąpienie ich nienasyconymi. Zastosowanie się do zasad diety kliniki Mayo ma nie tylko odchudzać, ale także obniżać poziom złego cholesterolu i cukru oraz ryzyko chorób serca poprzez uregulowanie ciśnienia krwi.

Dieta kliniki Mayo - zasady

Piramida żywieniowa

Dieta zawiera proste, a zarazem wymagające i restrykcyjne zasady. Pozwala na swobodne komponowanie posiłków, ale nakazuje przy tym korzystanie wyłącznie z produktów uznanych za dozwolone. Główną zasadą jest dostarczanie organizmowi małej ilośći kalorii, jednak zalecany plan żywieniowy obfituje w minerały i witaminy.

Codzienny jadłospis musi zawierać:

 • nie mniej niż 7 porcji owoców i warzyw (minimum 3 owoce i 4 warzywa dziennie);
 • od 3 do 8 porcji pełnowartościowego źródła białka (jajka, chude mięso, ryby);
 • do 5 porcji nienasyconych tłuszczów (np. orzechy, awokado, oliwa z oliwek, olej rzepakowy);
 • 2-3 litry płynów dziennie (w postaci wody czy słabej herbaty w celu oczyszczania organizmu).

Aktywność fizyczna w diecie Mayo

Lekarze zajmujący się odchudzaniem w Klinice Mayo zwracają także uwagę na konieczność codziennej aktywnośći fizycznej podczas trwania diety. Zalecany jest ruch na świeżym powietrzu, taki jak: wycieczki rowerowe, wspinaczka, bieganie, a nawet zwykły spacer. Wysiłek powinien trwać nie krócej niż 30 minut, najlepiej jednak, aby czas aktywności mieścił się w granicach 60 minut.

Podstawowe składniki w diecie Mayo

Jajka

Istnieje kilka wersji diety Kliniki Mayo, zwanej także dietą jajeczną, jednak wszystkie łączy to samo podstawowe źródło białka, na jakim bazują. Są to oczywiście jajka, zawierające wszystkie zwierzęce aminokwasy, stanowiące wzór pełnowartościowej proteiny, a co najważniejsze, będące w zasadzie całkowicie przyswajalne. Stanowią one także źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E, K.

Wszystko to zdecydowanie sprzyja pobudzeniu metabolizmu, co w konsekwencji ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Jajka należy gotować na twardo nie dłużej niż 10 minut. Niekiedy możemy zastąpić je porcją chudego mięsa lub ryby.

Warzywa

Drugim istotnym i dopełniającym jadłospis składnikiem są warzywa, które również są źródłem witamin i minerałów, a przede wszystkim wpływają na funkcjonowanie i odporność całego organizmu. Dostarczają również dużej ilości błonnika, który prawidłowo wpływa na perystaltykę jelit oraz niweluje uczucie głodu.

Najlepiej spożywać je w postaci surowej. Dopuszczalne jest jednak gotowanie ich na parze, do formy półmiękkiej oraz grillowanie.

Polecane są warzywa, takie jak :

 • pomidory,
 • brokuły,
 • marchewki,
 • ogórki,
 • sałata.

Zakazane produkty w diecie Mayo

Niestety, niektórych produktów musimy się bezwględnie wystrzegać, ponieważ spożywanie ich nawet w niewielkiej ilości podczas trwania diety zaburza cały jej cykl.

Należy zatem wyeliminować produkty takie jak :

 • sól;
 • cukier;
 • owoce;
 • produkty zbożowe;
 • tłuszcze nasycone;
 • nasiona roślin strączkowych;
 • pełnotłuste produkty mleczne;
 • tłuste mięsa, wędliny;
 • słodycze;
 • alkohol.

Dieta kliniki Mayo - efekty

Pierwsza faza programu dietetycznego trwa 2 tygodnie i podczas jej trwania możemy zaobserwować gwałtowny spadek wagi. Można stracić od 2,7 do 7 kg w przeciągu 14 dni przy założeniu o dokładnym stosowaniu się do zaleceń diety.

Druga faza stanowi natomiast cykl stopniowej stabilizacji, co oznacza większą swobodę w komponowaniu posiłków; możemy urozmaicać nasz jadłospis o nowe składniki, tak aby nie dopuścić do efektu jojo.

Dieta cieszy się powodzeniem, ponieważ jest skuteczna, wątpliwościom poddaje się jednak kwestie trwałości efektu.

Dieta kliniki Mayo - przykładowy jadłospis

I tydzień

Śniadanie: 2 jajka na twardo, filiżanka czarnej kawy.

Obiad: 2 jajka na twardo, 200 g warzyw (szpinak, sałata, pomidor, brokuły, ogórek).

Kolacja: 2 jajka na twardo lub 150 g pieczonego mięsa (np. piersi z kurczaka), główka sałaty z sokiem z cytryny.

II tydzień

Śniadanie: filiżanka czarnej kawy, kromka chrupkiego pieczywa.

Obiad: 150 g mięsa smażonego, filiżanka tartej marchewki z sokiem z cytryny.

Kolacja: 2 jajka na twardo lub 100 g chudej szynki, 150 g chudego jogurtu.

Dieta Mayo - zalety i wady

Program jest oparty na badaniach medycznych, przeprowadzonych przez lekarzy zajmujących się dietetyką w Klinice Mayo. Promuje on cykl odchudzający, jak również aktywność fizyczną. Zastosowanie się do zasad przedstawionych w piramidzie żywieniowej okazuje się być skutecznym sposobem na utratę wagi, wątplkiwość budzi jednak kwestia, czy efekty są możliwe do utrzymania.

Nie da się ukryć, że dieta jest niezwykle monotonna, restrykcyjna i pozbawiona węglowodanów. To może prowadzić do zaburzeń koncentracji, senności i spowodować brak sił do wykonywania najprostszych codziennych czynności.

Równie niekorzystna jest duża ilość tłuszczu występująca w diecie, ponadto dzienne spożycie cholesterolu znacznie przekracza normy zalecane dla zdrowego człowieka, co może spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Decydując się na tę dietę, możemy spodziewać się widocznych i oczekiwanych rezultatów, ale spożywanie tak niskoenergetycznych produktów może być zbyt dużym wysiłkiem pod względem fizycznym i psychicznym. Wyczerpany organizm, chcąc odzyskać utraconą równowagę, po zakończeniu diety doprowadzi do efektu jojo i prawdopodobnie szybkiego powrotu do wagi wyjściowej.

Krótkotrwały efekt może nie zrekompensować ogólnego spadku kondycji zdrowotnej, dni wyrzeczeń i frustracji, spowodowanych niedostarczaniem odpowiedniej ilości energii z pożywienia. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być zatem długofalowe, racjonalne podejście do żywienia i zwiększona aktywność fizyczna.

Autor: Kinga Gumińska

Komentarze do: Dieta kliniki Mayo – zasady, efekty, jadłospis

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz