Szukaj

Radość wspólnych chwil - jak skutecznie opiekować się bliską osobą z NTM?

Opieka nad bliską osobą często wymaga całkowitej reorganizacji dotychczasowego życia opiekuna. Z Raportu „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków” zrealizowanego na zlecenie marki TENA wynika, że w ocenie badanych najtrudniejszą sprawą, jeśli chodzi o opiekę nad bliską osobą, jest pomoc w pielęgnacji (45%). Na drugim miejscu znajduje się udzielenie wsparcia finansowego (36%).

Radość wspólnych chwil  - jak skutecznie opiekować się bliską osobą z NTM?

Jakie problemy zgłaszają jeszcze opiekunowie i jak mogą sobie z nimi poradzić, wyjaśniają psycholog i pielęgniarka urologiczna - eksperci infolinii dedykowanej dla opiekunów i osób z problemem NTM.

Opiekunowie i osoby które mają NTM pytają o bardzo praktyczne porady, jakie rozwiązania i produkty wybierać czy do jakiego specjalisty skierować bliską osobę, jakie pytania zadać lekarzowi. Problem każdej z osób jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Opiekunowie mają nierzadko własne doświadczenia związane z różnymi dolegliwościami, więc ich pytania są bardzo konkretne dotyczące np.: kwestii związanych z refundacją produktów – twierdzi Beata Karwat, pielęgniarka urologiczna.

Opiekunowie szukają również wsparcia psychologicznego – dodaje Iwona Haak, psycholog. Dotyczy to zarówno porad w jaki sposób rozmawiać z podopiecznym o jego dolegliwościach i problemach, jak i aspektów związanych z emocjonalnym wsparciem samych opiekunów. Osoby dzwoniące poszukują informacji, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i przemęczeniem. Ponadto chcą dowiedzieć się jak zachęcić bliskich do kontaktu z lekarzem. W tych rozmowach dominuje troska o osobę najbliższą. Opiekunowie chcą nie tylko skutecznie zająć się bliską im osobą, ale także czerpać radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Niezbędnik opiekuna, czyli o czym warto pamiętać?

Eksperci infolinii, na podstawie rozmów z opiekunami podpowiadają na co należy zwrócić szczególną uwagę w opiece nad osobą bliską.

1. Zacznij od rozmowy.

Czy wiesz już na jakiego rodzaju pomocy najbardziej zależy bliskiej Ci osobie? Które czynności chciałby/chciałaby wykonywać samodzielnie bez Twojej pomocy? Bardzo ważne jest poznanie oczekiwań bliskiej Ci osoby w zakresie opieki nad nią. Ułatwi Wam to porozumienie, pozwoli uniknąć zbędnych nieporozumień i umożliwi czerpanie radości ze wspólnych chwil. Pamiętaj, że oczekiwania co do opieki mogą się zmienić w zależności od kondycji zdrowotnej podopiecznego. Rozmowa pozwoli Wam oswoić się z wieloma tematami, które do tej pory uważaliście za trudne lub wstydliwe.

2. Doradzaj, nie pouczaj.

Zobacz również:


Jeśli znasz już oczekiwania bliskiej Ci osoby, wyznacz priorytety, ale swoim postępowaniem daj do zrozumienia podopiecznemu, że jest dla Ciebie partnerem i wciąż tą samą, ważną osobą. Jeśli jedną z dolegliwości jest NTM (nietrzymanie moczu) zaproponuj kontakt z lekarzem specjalistą: ginekologiem lub urologiem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Razem przygotujcie się do wizyty u lekarza. Spiszcie listę pytań do niego, nie zapominając o objawach najczęstszych dolegliwości.

3. Ustal stały rytm.

Kluczem do organizacji Twojego czasu jest ustalenie harmonogramu codziennych czynności, które ułatwią opiekę nad bliskim. Spisz wszystkie czynności, jakie musisz wykonać samodzielnie lub z pomocą podopiecznego. Zbuduj plan dnia, uwzględniając zarówno czynności pielęgnacyjne, jak i takie, które pozwolą Wam po prostu spędzić razem czas i cieszyć się wspólnymi chwilami. Obejrzenie ciekawego programu w telewizji, wspólny spacer pomogą Wam wzmocnić relację i zbudować zaufanie. Stały plan dnia pozwoli organizować opiekę nad podopiecznym w razie Twojej nieobecności.

4. Podpowiedz rozwiązanie.

Poszukaj produktów, które ułatwią bliskiej Ci osobie codzienne funkcjonowanie z dolegliwością NTM i poprawią jej jakość życia. Mogą to być specjalne preparaty do higieny intymnej. Dla osób, u których stopień natężenia NTM jest większy poszukaj rozwiązań, które zapewnią im poczucie komfortu, umożliwią codzienne funkcjonowanie i odpowiedni poziom chłonności. Dla osób mobilnych, aktywnych dobrym rozwiązaniem będą pieluchomajtki TENA Pants, które można nosić jak normalną bieliznę. Dla osób leżących dostępne są rozwiązania tj.: TENA Slip, które posiadają specjalną oddychającą powłokę i przeznaczone są dla osób o wrażliwej skórze. Możesz sporządzić listę potrzebnych rzeczy i wyręczyć bliską Ci osobę w zakupach.


5. Zadbaj o budżet.

Skorzystaj z refundacji. W opiece nad bliską osoba ważne są również aspekty finansowe. Zapytaj lekarza o produkty będące w refundacji, dopasowane do problemów Twojego podopiecznego. Mogą się o nie ubiegać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ. Refundacji podlegają pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady anatomiczne lub podkłady. Lekarz określi zapotrzebowanie na te produkty i wystawi zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze przysługujące comiesięcznie Twojemu podopiecznemu. Należy je jeszcze potwierdzić NFZ. Można dokonać tego osobiście, drogą pocztową lub przez pełnomocnika w ciągu 30 dni od daty wystawienia zlecenia przez lekarza. Na podstawie obu dokumentów możliwe będzie zrealizowanie zakupu środków higienicznych w dowolnej aptece czy sklepie medycznym.

6. Pamiętaj o odpoczynku.

Opieka nad bliską osobą to wielki wysiłek fizyczny i emocjonalny, dlatego daj sobie prawo do popełniania błędów. Jeśli obowiązek opieki spoczywa głównie na Tobie, porozmawiaj z innymi bliskimi lub przyjaciółmi o pomocy w podziale obowiązków opiekuńczych na wypadek Twojej, chwilowej niedyspozycji, czy wypoczynku. Ważne, żebyś w natłoku codziennych obowiązków nie zapominał o sobie, dlatego planuj swój wypoczynek z wyprzedzeniem, ustalając podział obowiązków między innych członków rodziny, a jeśli to możliwe przyjaciół.

7. Nie jesteś sam. Nie wstydź się szukać pomocy.

W każdą pierwszą środę miesiąca  psycholog oraz pielęgniarka urologiczna udzielają konsultacji telefonicznych. Dyżur psychologa odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca, pod bezpłatnym numerem infolinii TENA 800 60 66 68, w godzinach od 9:00 do 13:00. Dyżur pielęgniarki urologicznej odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca pod bezpłatnym numerem infolinii TENA 800 60 66 68, w godzinach od 16:00 do 20:00. Eksperci odpowiadają na pytania tylko w wyznaczonych godzinach dyżurów. Połączenie z ekspertami jest bezpłatne.

****
Iwona Haak, psycholog – Nie ma pytań niewłaściwych, ani trudnych. Każda sytuacja jest inna. My jesteśmy po to, żeby pomóc. Rozmowy są anonimowe, by łatwiej było przełamać barierę wstydu. Zapraszamy opiekunów, podpopiecznych i wszystkie osoby, które poszukują wsparcia dotyczącego opieki,  oraz radzenia sobie z dolegliwością zdrowotną jaką jest NTM.

Komentarze do: Radość wspólnych chwil - jak skutecznie opiekować się bliską osobą z NTM?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz