Szukaj

Wypadanie włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów stanowi coraz większy problem wśród mężczyzn, którzy niejednokrotnie na ten widok reagują bardziej emocjonalnie, niż kobiety. Dlaczego tak jest? Może właśnie przez to, że skutki wypadania włosów u mężczyzn są bardziej widoczne. Wypadanie włosów u mężczyzn to przykra dolegliwość, jednak możliwa do pokonania.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Mocne i gęste włosy to dla mężczyzn oznaka witalności i męskości. Jednak co zrobić, gdy z wiekiem włosów znacznie nam ubywa? Wypadanie włosów u mężczyzn może mieć różnorodne przyczyny, od zaburzeń hormonalnych, stresu, po nieprawidłową dietę, choroby, czy też zażywane leki. Wypadanie włosów u mężczyzn jest dosyć ciężkie, jednak możliwe do wyleczenia.

Wypadanie włosów a rodzaje łysienia u mężczyzn

Łysienie androgenowe

Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia u mężczyzn. Jest ono związane z genetyką i hormonami, które noszą nazwę androgeny. Łysienie androgenowe, bardzo często określane jest łysieniem typu męskiego, a to dla tego, że to właśnie panowie najczęściej cierpią na tę przypadłość. Pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn można zaobserwować już w wieku dojrzewania, gdzie liczba hormonów znacznie się zwiększa. Najczęstszą przyczyną tego typu łysienia są geny, a jego nasilenie jest uzależnione od liczby osób w rodzinie, które cierpiały na tę przypadłość.

Telogenowe wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie telogenowe jest chorobą, która powoduje przerzedzenie się włosów na skórze głowy. Ten rodzaj występuje wtedy, gdy zaburzona zostanie proporcja pomiędzy ilością włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Najczęściej łysienie telogenowe rozwija się, kiedy równowaga naszego organizmu zostanie zachwiana. Najczęstszymi przyczynami są sytuacje, które będą nadmiernym obciążeniem dla naszego organizmu, takie jak urazy, stres, ale także przyjmowane leki czy niewłaściwa dieta. W przeciwieństwie do androgenowego łysienia, ten rodzaj wypadania włosów ma odwracalną przyczynę.

Łysienie rozlane u mężczyzn

Łysienie rozlane charakteryzuje się wypadaniem włosów na całej powierzchni skóry głowy w wyniku osłabienia mieszków włosowych. Najczęstszą przyczyną rozlanego wypadania włosów jest niedostateczne dostarczenie organizmowi ważnych składników odżywczych, choroby, lub przyjmowane leki.

Łysienie plackowate u mężczyzn

Łysienie plackowate to choroba skórna, która charakteryzuje się wypadaniem włosów na niektórych partiach głowy. Bardzo często jest ono spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który zaczyna atakować konkretne tkanki ciała i zakłóca proces powstawania włosa. Ten rodzaj wypadania włosów może być również spowodowany genetyką.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów u mężczyzn jest problemem coraz bardziej aktualnym i powszechnym. Czynników wpływających na łysienie jest wiele, a najpopularniejszymi z nich są:

  • Toksyny - wypadanie włosów może być spowodowane zatruciem naszego organizmu, w rezultacie czego włosy stają się cienkie i wypadają. Osoby, które palą papierosy są bardziej podatne na łysienie, gdyż nikotyna jest jedną z najgorszych trucizn.
  • Stres - nie od dzisiaj wiadomo, że stres wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co narażeni jesteśmy na coraz więcej sytuacji stresogennych, co z kolei prowadzi do przemęczenia i osłabienia naszego ciała, zaburzając prawidłowy rozwój cebulek włosowych.
  • Przyjmowane leki - zawsze przyjmując tabletki należy zapoznać się z ulotką, zwłaszcza powinno się zwrócić uwagę na ewentualne skutki uboczne. Niektóre lekarstwa bowiem wpływają na osłabienie się korzeni włosowych i tym samym doprowadzają do ich wypadania.
  • Dieta - potrafi ona wpłynąć na kondycję naszej skóry. Jeśli dieta będzie uboga w żelazo, biotynę, witaminę A, witaminy z grupy B, kwas foliowy i cynk, to kondycja skóry głowy zostanie osłabiona, czego rezultatem będzie coraz większa ilość włosów pozostających na szczotce.
  • Choroby - wypadanie włosów może towarzyszyć różnym chorobom, takim jak anemia, która charakteryzuje się niedoborem żelaza, co z kolei prowadzi do łamania się włosów. Choroby skórne, takie jak łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry, czy grzybica w dużym stopniu wpływają na stan naszej skory głowy.
  • Genetyczne uwarunkowania - najczęstszą przyczyną wypadania włosów są geny. Jeżeli w rodzinie ojciec miał problemy z łysieniem, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że geny te przejmie po nim dziecko.

Jak leczyć wypadanie włosów u mężczyzn

Pomoc z apteki

Na rynku istnieje coraz więcej lekarstw, które mają sprawić, że przestaniemy tracić włosy w nadmiernej ilości. Tabletki często mogą okazać się skuteczne w walce z problemem łysienia, jednak należy pamiętać, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie medykamenty. Warto pamiętać, że leki mogą mieć również skutki uboczne i pozbywając się jednego problemu, możemy nabawić się zupełnie innego.

Laserowe zabiegi na wypadanie włosów

Jeżeli po przyjmowaniu przepisanych przez lekarza tabletkach nadal nie ma poprawy w wyglądzie naszej skóry głowy i objętości czupryny, to warto pomyśleć o zabiegach laserowych, które poprawią krążenie krwi i tym samym zwiększą porost włosów. Aby uzyskać zadowalające efekty, należy wykonać serię zabiegów laserowych, które są bezbolesne, a następnie wykonywać zabiegi podtrzymujące.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jest to najtańszy sposób, aby uporać się z łysieniem w domowym zaciszu. Jest bardzo wiele metod domowych, które zapobiegną wypadaniu włosów, jednak należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i może różnie zareagować na te same sposoby. Najbardziej popularne jest wykorzystanie drożdży, które mają pozytywny wpływ na walkę z różnymi chorobami skóry. Jedno jest pewne, niskie koszty domowych sposobów w walce z wypadaniem włosów sprawiają, że przed zdecydowaniem się na bardziej inwazyjne metody leczenia, najpierw warto zajrzeć do szafek w kuchni i tam szukać pomocy.

Autor: Justyna Lipka

Komentarze do: Wypadanie włosów u mężczyzn (1)

Bartek8989
Bartek8989 01-08-2019 09:52

Pielęgnacia

1

Podstawą zawsze jest dobra pielęgnacja i zapobieganie. Polecam więc zaopatrzyć się w dobry szampon bez parabenów, SLS-ów i innych. Ja używam Masveri i jest ok.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze