Szukaj

Zidentyfikowano biomarker chemoprewencyjny dla raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Duke University Medical Center zidentyfikowali biomarker, które prawdopodobnie będzie można wykorzystać do oceniania postępów w chemoprewencji raka piersi. Wnioski takie wynikają z danych zaprezentowanych podczas dziewiątej dorocznej konferencji AACR Frontiers in Cancer Prevention Research, która miała miejsce w dniach 7-10 listopada.



- Mimo ciągłego testowania metod leczenia raka piersi, postęp w chemoprewencji jest powolny, gdyż brakuje konkretnych wyników, które można by ocenić - powiedziała przewodnicząca zespołu badawczego Victoria Sewaldt, dyrektor programu prewencyjnego na Duke University Comprehensive Cancer Center.

- Nikt nie oczekuje tego, że będzie mieć raka, dlatego nie możemy powiedzieć, że odsetek ludzi niechorujących stanowi wiarygodny wyznacznik - powiedziała Seewaldt.

- Badania musiałyby objąć grupę co najmniej 20 000 pacjentów. Dzięki zidentyfikowaniu tego biomarkera możemy podjąć badania, które będą wymagały grupy zaledwie 200 pacjentów.


Seewaldt wraz ze swoim zespołem badała sygnały przekazywane pomiędzy siecią białek w komórkach u kobiet z grupy ryzyka zachorowania na raka piersi. Przeprowadzona analiza wykazała istnienie trzech dróg przewodzących sygnały, które wskazywałyby na zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi: Akt/mTOR/PI3K/cSrc, EGFR/MEK/ERK and HER2/bcl-2. Leki obniżające częstotliwość tych sygnałów molekularnych mogłyby zatem zapobiegać zwiększonemu ryzyku zachorowania na raka piersi.

- Jednym z większych problemów z jakim boryka się chemoprewencja jest fakt, że nie możemy rozgryźć tego co tak naprawdę dzieje się wewnątrz piersi - stwierdziła Seewaldt.

- Poprzez wykorzystanie przewodzenia sygnałów w białkach będziemy mogli określić, które szlaki są aktywne przed i po podaniu środka chemoprewencyjnego.

Komentarze do: Zidentyfikowano biomarker chemoprewencyjny dla raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz