Szukaj

Endometrioza

Podziel się
Komentarze0

Gruczolistością (endometriozą) nazywa się występowanie ognisk („wysepek”) błony śluzowej jamy macicy poza tym narządem. Może ona być spowodowana tzw. łagodnym bujaniem samej błony śluzowej jamy macicy i jej rozrostem w najbliższym sąsiedztwie, na przykład w jajowodach, jajnikach, ujściu macicy lub pochwie oraz nieco dalej w pęcherzu, jelitach lub jamie otrzewnej. Rzadko zajęte są dalsze narządy, jak płuca, kończyny czy kanał pachwinowy. Gruczolistość macicy wewnętrzna polega na obecności błony śluzowej macicy w obrębie mięśniówki trzonu.

Inne nazwy choroby: Gruczolistość;
Dolegliwości

Odpryski błony śluzowej jamy macicy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, reagują na zmiany hormonalne cyklu płciowego tak samo jak zdrowa tkanka na „właściwym miejscu". Dochodzi do cyklicznego obrzmienia komórek i w konsekwencji do bolesnego napięcia w tym miejscu. Często występują niewyjaśnione dolegliwości bólowe w podbrzuszu kilka dni przed i po miesiączce. Poza tym gruczolistość może doprowadzać do nasilonej menstruacji.

Możliwe następstwa i powikłania

Zgodnie z cyklem płciowym „pełnowartościowe” komórki błony śluzowej jamy macicy powodują niewielkie krwawienia w tym miejscu, gdzie się znajdują, co najczęściej doprowadza do powstania małych torbielek. Torbielki rosną, ponieważ krew nie znajduje drogi odpływu. Jeżeli osiągną odpowiednią wielkość, mogą powodować uczucie ucisku i bóle w podbrzuszu występujące niezależnie od cyklu płciowego.


Najczęstszym powikłaniem gruczolistości jajowodów lub jajników jest bezpłodność.

Zapobieganie

Najważniejszym elementem w zapobieganiu powstawania gruczolistości jest dostateczna staranność lekarza w przeprowadzeniu zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, wyłuszczenia mięśniaków macicy lub w czasie cesarskiego cięcia. Ze swojej strony powinnaś każdorazowo rozważyć dokładnie konieczność jakiegokolwiek zabiegu wewnątrz jamy macicy. W tym przypadku nigdy nie można mówić o zbytniej ostrożności w podejmowaniu decyzji.

Kiedy do lekarza?

W razie pojawienia się „nienormalnych” dolegliwości bólowych związanych z miesiączką oraz niejasnych, rozlanych bólów podbrzusza.

-W razie wystąpienia bólów zależnych od cyklu płciowego w jakiejkolwiek części ciała. Bardzo ważne jest, aby przed każdą interwencją lekarską w jamie brzusznej ustalić możliwie pewne rozpoznanie.

Komentarze do: Endometrioza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz