Szukaj

Wirus brodawczaka ludzkiego ma zwiększać ryzyko choroby sercowo-naczyniowej

Podziel się
Komentarze0

Pewne badanie opublikowane ostatnio w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że wirus HPV, odpowiedzialny przede wszystkim za raka szyjki macicy, może być również związany z większym ryzykiem choroby serca u niektórych kobiet. Wirus brodawczaka ludzkiego, znany bardziej pod nazwą HPV, jest odpowiedzialny za choroby przenoszone drogą płciową zdarzające się najczęściej.Prowokuje on przede wszystkim powstawanie brodawek płciowych. Ale wiele genotypów tego wirusa może również być przyczyną raka szyjki macicy. Z tego powodu, nad wirusem tym prowadzonych jest wiele badań na całym świecie od wielu lat.

Odkrycie amerykańskich naukowców

Ostatnio, badacze z fakultetu medycyny uniwersytetu w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych, odkryli coś zupełnie innego. Albowiem, okazuje się, że wirus HPV może być odpowiedzialny również za zaostrzone ryzyko choroby sercowo-naczyniowej albo incydentu naczyniowo-mózgowego u niektórych kobiet.

Aby dotrzeć do takich wniosków, doktor Ken Fujise, dyrektor departamentu kadriologii na uniwersytecie w Teksasie, wraz ze swom zespołem, przeanalizowali dane medyczne 2500 kobiet. Dane te były zbierane przez wiele lat.

W ten sposób, badacze amerykańscy stwierdzili, że blisko 20% spośród tych kobiet cierpiało z powodu sercowo-naczyniowej, podczas gdy nie dotyczył ich żaden czynnik ryzyka. To oznacza, że inne przyczyny mogły tę chorobę spowodować, nie brane zazwyczaj pod uwagę, a wirus HPV jest jedną z nich, jak wyjaśnia doktor Ken Fujise.


W badaniu, które ma się ukazać 1 listopada 2011 roku, w przeglądzie Journal of the American College of Cardiology, badacze precyzują, że to zaostrzone ryzyko może być związane z dezaktywacją przez wirusa HPV genu p53. Gen p53 jest to stuktura, która odgrywa znaczącą rolę, jeśli nie kluczową, w prewencji miażdżycy, która jest przyczyną większości przypadków chorób sercowo-naczyniowych.

Aż do tej pory, wirus HPV był znany z powodu dezaktywacji genu pRb, który jest ważny w regulacji proliferacji komórek, tworzących guzy nowotworowe.

Szczepionka może zmniejszyć ryzyko?

Jeśli nawet ten mechanizm biologiczny trzeba jeszcze potwierdzić, badacze już wysnuwają hipotezę, iż można opracować molekułę zdolną do zapobiegania dezaktywacji genu p35. A w ten sposób, zredukować ryzyko choroby sercowo-naczyniowej u kobiet już zarażonych wirusem HPV.

Zresztą, badanie przywołuje również kwestię szczepień, które zapobiegają rakowi szyjki macicy. Jeśli związek między HPV i chorobami sercowo-naczyniowymi zostanie naprawdę ustalony, będzie miał on wielki wpływ na medycynę, ponieważ szczepionki przeciwko HPV mogłyby również zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, które są pierwszą przyczyną śmierelności u kobiet, wyjaśnia doktor Ken Fujise.

Jak dodaje jeszcze kardiolog, lekarze muszą nadzorować również kobiety cierpiące z powodu nowotworu macicy, który jest wynikiem infekcji HPV, aby zapobiegać atakom serca oraz atakom mózgu. W obliczu tych rezultatów, badacze zalecają więc przeprowadzenie badania klinicznego, które pozwoli określić, czy szczepienia przeciwko wirusowi HPV redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u kobiet.

Komentarze do: Wirus brodawczaka ludzkiego ma zwiększać ryzyko choroby sercowo-naczyniowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz