Szukaj

Nietrzymanie moczu

Podziel się
Komentarze6

Nie trzymanie moczu należy do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych w czasie wizyty u ginekologa. Większego lub mniejszego stopnia nie trzymanie moczu występuje prawie u 50% kobiet w różnym wieku, najczęściej po 45 roku życia. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet, które przebyły ciężkie porody zabiegowe, a nasilenie zaburzeń często łączy się z powikłaniami porodu.

Dolegliwości

Niekontrolowane oddawanie moczu w dzień lub w nocy. Mimowolne oddawanie moczu w czasie kaszlu, parcia na stolec, kichania, podnoszenia i innych wysiłków.

Przyczyny
  • Osłabienie mięśni zwieraczy cewki moczowej ("wysiłkowe nie trzymanie moczu"). Takie zjawisko występuje najczę­ściej u kobiet i jest związane z wiekiem lub ze zwiotczeniem mięśni przepony miednicy, występującym np. po porodzie.
  • Infekcje dróg moczowych.
  • Wrodzone wady rozwojowe i zniekształcenia dróg moczowych.
  • "Neurogenna atonia pęcherza" (nerwowopochodna) może wystąpić w następstwie np. choroby Parkinsona, udaru mózgu, choroby Alzheimera oraz urazów mózgu lub rdzenia kręgowego.
  • Szkodliwe substancje działające toksycznie na układ nerwowy.
  • Działanie niepożądane różnych leków, np. przeciwbólowych.


Wyróżnia się trzy stopnie ciężkości wysiłkowego nie trzymania moczu:

  • stopień I - popuszczanie moczu tylko pod wpływem dużego wysiłku (dźwiganie, kaszel),
  • stopień II - popuszczanie moczu pod wpływem lekkich czynności fizycznych (wstanie, chodzenie),
  • stopień III - wyciekanie bezwiedne moczu także w pozycji leżącej.

Zgodnie z obecnie przyjętym podziałem wyróżnia się pięć podstawowych postaci nie trzymania moczu:
  • Nietrzymanie moczu z naglących parć jest to mimowolne popuszczanie moczu pod wpływem przymusowego parcia na mocz z powodu nadwrażliwości czuciowej pęcherza moczowego.
  • Odruchowe nietrzymanie moczu jest to bezwiedne popuszczanie moczu wskutek mimowolnych i niepohamowanych skurczów mięśnia wypieracza moczu.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia jest to mimowolne oddawanie moczu przy przepełnionym, względnie rozciągniętym pęcherzu moczowym.
  • Nietrzymanie moczu pozazwieraczowe jest to bezwiedne oddawanie moczu przez anatomiczną przetokę, czyli nieprawidłowe połączenie układu moczowego z pochwą.
  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest to mimowolne uciekanie moczu pod wpływem wysiłku fizycznego.

Komentarze do: Nietrzymanie moczu (6)

renii
renii 15-07-2013 20:43

nietrzymanie moczu

1

Nietrzymanie moczu to duży problem dla każdej osoby cierpiącej z tego powodu. Trzeba pamiętać, że dolegliwość ta, jeżeli jest nieleczona, może z wiekiem się nasilać przyjmując coraz to bardziej zaawansowane formy. Istni... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
marusia
marusia 15-05-2012 23:29

po cewnikowaniu

1

ja miałam problem z nietrzymaniem moczu po cewnikowaniu. ale przeszło po około miesiącu dzięki suplementowi ... z żurawiną i wit.C i ćwiczeniom mięśni Kegla.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
netradus
netradus 16-02-2011 15:06

elektrostymulacja

1

Na nietrzymanie moczu niezastąpiony jest SensaTone firmy BodyClock. Efekty widoczne już po paru tygodniach.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
zuza80
zuza80 01-02-2011 10:25

znowu bez wstydu

1

Ja od dwóch miesięcy używam wkładek dopochwowych Contrelle Activgard, które się w pełnie sprawdzają, nie muszę nosić wkładek higienicznych i martwić się o nieprzyjemny zapach moczu, bo w ogóle się nie wydostaje :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Lucyna Kulesza
Lucyna Kulesza 11-05-2009 16:50

NTM

2

Od roku stosuje Femurin regularnie. Właściwie już zapomniałam, że miałam problem z nietrzymaniem moczu. Polecam. Można go kupić w aptece bez recepty.Spytajcie swojego farmaceuty.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze