Szukaj

Rak piersi: wykrywanie naprawdę ratuje życie

Podziel się
Komentarze0

Coroczne wykrywanie raka piersi badaniem mammograficznym nie jest nieużyteczne, a raczej – dalekie od bycia nieużytecznym. Pewne badanie wykazało, że w przypadku występowania raka piersi w rodzinie, to nieinwazyjne badanie naprawdę redukuje poziom śmiertelności z powodu tego typu nowotworu.Wykonywanie mammografii co roku być może pozwala zredukować poziom śmiertelności z powodu raka piersi wśród kobiet, u których w rodzinie występowały tego typu przypadki, według badania przeprowadzonego przez badaczy brytyjskich, opublikowanego w grudniowej edycji przeglądu naukowego The Lancet.

Według tych prac, pacjentki, których to dotyczy, i które korzystają co roku z takiego badania, mają mieć niższy poziom śmiertelności w okresie 10 lat; tak samo - nowotwory u nich występujące są mniejsze, w porównaniu do kobiet, które nie wykonują mammografii regularnie.

Badacze brytyjscy obserwowali, między styczniem 2003 i lutym 2007, blisko 7 000 kobiet w wieku conajmniej 50 lat, u których w rodzinie występowały tego typu przypadki, a więc należały one do grupy ryzyka.


Kobiety te wykonywały badanie mammograficzne co roku, przez cztery lata trwania badania. Pacjentki te zostały porównane z dwoma grupami kobiet, które nie korzystały z regularnej mammografii; jedna grupa składała się z kobiet, u których w rodzinie występowały przypadki raka piersi, druga grupa należała do populacji ogólnej.

Mniejsze guzy

W sumie, 136 kobietom postawiono diagnozę stwierdzającą raka piersi pod koniec badania. Wśród nich, u 77% rozpoznano raka w momencie wykonywania badania, a u 21% wystąpiły objawy między jednym a drugim corocznym badaniem.

Rezultaty tego badania ujawniają, że kobiety, u których w rodzinie występowały przypadki raka piersi, i które korzystały z badania mammograficznego corocznego, miały nowotwory znacząco mniejsze w momencie diagnozy niż kobiety z dwóch pozostałych grup.

Dlatego też, prace te pokazują, że coroczna mammografia pozwala zredukować ryzyko tworzenia się torbieli oraz mniejszyć znacząco poziom śmiertelności z powodu raka piersi.

Komentarze do: Rak piersi: wykrywanie naprawdę ratuje życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz