Szukaj

Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów spotkała się w celu porównania skuteczności badań przesiewowych stosowanych w profilaktyce raka piersi. Analizy pokazały, że badaniem, które w największym stopniu ogranicza umieralność z powodu raka piersi wśród kobiet powyżej 50 lat jest mammografia.

Wyniki analizy, która przeprowadzona została z inicjatywy Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), opublikowane zostały w New England Journal of Medicine (NEJM). Prace ekspertów dostarczyły nowych danych na temat wykonywania badań przesiewowych.

Dr Béatrice Lauby-Secretan, która pracuje dla IARC stwierdziła: „Szczegółowe porównanie korzyści oraz zagrożeń związanych z mammografią, w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, przemawia w sposób znaczący za stosowaniem tego badania. Zaobserwowany znaczny spadek śmiertelności w tej grupie wiekowej jest dużo ważniejszy niż skutki uboczne.”

Według IARC rak piersi to główna przyczyna śmierci z powodu nowotworu wśród kobiet na całym świecie. W krajach słabo i średnio rozwiniętych jest na pierwszym miejscu, natomiast w krajach wysoko rozwiniętych zajmuje drugie miejsce jako przyczyna umieralności na raka wśród kobiet.

Mammografia jest obecnie najczęściej stosowanym badaniem przesiewowym w profilaktyce raka piersi. Wykonywana jest zarówno jako część okresowych badań, w ramach różnych akcji, jak i na indywidualną prośbę pacjentek.

Wcześniej, w 2002 roku IARC stwierdziła, że stosowanie mammografii jako jedynej metody profilaktyki raka piersi było wystarczające w przypadku kobiet w wieku 50-69 lat, ograniczone w grupie wiekowej 40-49 lat i niewystarczające dla kobiet młodszych niż 40 lat i starszych niż 69 lat.

Jednak w świetle badań, które przeprowadzono w latach kolejnych i w związku z odnotowanymi lepszymi wynikami w późnych stadiach raka piersi, IARC uznała, że konieczne jest zaktualizowanie dokonanych wcześniej przez agencję ustaleń.

Na podstawie nowych analiz stwierdzono, że mammografia jest skuteczna w zmniejszeniu umieralności w grupie kobiet  w wieku 50-69 lat. Śmiertelność okazała się być o 40% mniejsza w porównaniu do grupy kobiet w tym samym wieku, które nie wykonywały mammografii. Dodatkowo okazało się, że korzyści wynikające z przeprowadzania tego badania przez kobiety w wieku 70-74 lat są nadal spore.

Niemniej jednak, IARC podtrzymała swoje ustalenia dla grupy kobiet w wieku 40-49 lat – tutaj skuteczność mammografii jako jedynej metody profilaktyki raka piersi nadal oceniana jest jako ograniczona.

Komentarze do: Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz