Szukaj

Rady, jakie przekazują sobie karmiące piersią kobiety, zaciekawiły naukowców

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią jest trudne zarówno dla matek, jak i dla dzieci, dlatego też kobiety przekazują sobie wiele porad z zakresu medycyny ludowej. Jonathan Schaffir, położnik z Ohio State University Wexner Medical Center przeprowadził sondaż wśród amerykańskich specjalistów od laktacji, aby sprawdzić, jak często zalecają kobietom karmiącym stosowanie ludowych sposobów leczenia ich dolegliwości, pomimo braku dowodów na ich skuteczność.Spośród 124 uczestników badania 69% słyszało o ludowych sposobach leczenia, a 65% zaleciło stosowanie przynajmniej jednego z nich.

Badanie wykazało, że zalecanie działań leczniczych z zakresu medycyny naturalnej jest powszechną praktyką wśród specjalistów od laktacji. Ponad połowa badanych znała i polecała stosowanie medycyny ludowej w celu zwiększenia ilości mleka i łagodzenia bólu piersi lub zapobiegania mu.

Skuteczność wielu ludowych sposobów na dolegliwości związane z karmieniem piersią nie została udowodniona, istnieją za to badania wykazujące nieskuteczność niektórych z nich, np. stosowania okładów z herbaty czy liści kapusty na obolałe piersi.


Często metody te wzbudzają kontrowersje, jak w przypadku picia piwa, które miałoby pobudzać produkcję mleka. Udowodniono, że spożywanie alkoholu wręcz zmniejsza laktację, nie wspominając już o jego negatywnym wpływie na zdrowie dziecka.

Badanie Schaffira nie wykazało wyraźnej zależności między tym, czy badani zalecali stosowanie medycyny ludowej a ich wiekiem, wykształceniem, doświadczeniem czy statusem socjoekonomicznym.

Należy podkreślić, że badanie dotyczyło Stanów Zjednoczonych, a podejście do medycyny ludowej może się różnić w zależności od kultury i środowiska, dlatego wyniki podobnego sondażu w innych krajach mogłyby być różne.

Według Schaffira zainteresowanie medycyną ludową może stanowić bodziec do rozpoczęcia badań, które pozwoliłyby na obiektywne określenie jej bezpieczeństwa i skuteczności.

Wyniki jego prac zostały opublikowane w czasopiśmie Breastfeeding Medicine.

Komentarze do: Rady, jakie przekazują sobie karmiące piersią kobiety, zaciekawiły naukowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz