Szukaj

Polki w pogoni za HPV

Podziel się
Komentarze0

16 listopada w sali kinowej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, odbyła się prezentacja pierwszej w Polsce gry edukacyjnej stworzonej specjalnie dla kobiet „Catch Papilloma”.  Ta bezprecedensowa inicjatywa służy popularyzowaniu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy, na którego każdego dnia umiera aż 5 Polek!


Wydarzenie jest inauguracją kolejnej edycji kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. Wykorzystując najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, organizatorzy kampanii chcą dotrzeć z przekazem edukacyjnym do milionów Polek, które każdego dnia korzystają z Facebooka.

Przygotuj się i zrób wrażenie

Grę „Catch Papilloma” rozpoczyna się budując swoją unikalną postać – wpisując imię, wybierając kolor oczu, włosów, dobierając atrakcyjną biżuterię oraz modną garderobę. Zadaniem graczki jest jak najatrakcyjniejsze przygotowanie się do wieczornego wyjścia.  Następnie bohaterka wyrusza do miasta, aby miło spędzić czas. Kiedy atmosfera radości i świetnej zabawy w dużym mieście pełnym kolorowych neonów osiąga punkt kulminacyjny, następuje nagły zwrot akcji… Organizatorzy stworzyli grę, aby w przystępny, a jednocześnie skuteczny sposób dotrzeć do Polek z przekazem edukacyjnym na temat zagrożenia, jakie niesie za sobą zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Najdłuższa w Unii Europejskiej kolejka do nieba

Polska od lat należy do niechlubnej europejskiej czołówki pod względem zachorowalności
i umieralności kobiet na raka szyjki macicy. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów,
w 2009 roku na tę chorobę zapadły 3102 kobiety. Te statystyki nie zmieniają się, mimo że od 2006 roku dostępny jest program bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet od 25 do 59 roku życia. Każdego roku z powodu raka szyjki macicy umiera blisko dwa tysiące kobiet, gdyby ustawiły się
w kolejkę, to jej długość miałaby ponad 1 km!

„Polki niechętnie podejmują działania profilaktyczne. Z krajowego programu bezpłatnych badań cytologicznych korzysta zaledwie kilkanaście procent z nich. Onkogennym HPV, powodującym raka szyjki macicy, zakażają się najczęściej kobiety około dwudziestego roku życia.  Istnieje wiele sposobów, które pozwalają uniknąć śmiertelnego zagrożenia, m.in bezpieczne życie intymne, stosowanie szczepień, a także badania cytologiczne. Jestem przekonany, że gra „Catch Papilloma”, która „zakaziła” dziewczyny wirtualnym wirusem, skłoni je do podjęcia działań profilaktycznych, dzięki którym unikną śmiertelnie niebezpiecznej choroby w realnym świecie” – mówi prof. dr hab. med. Romuald Dębski z Rady Naukowej kampanii, ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa

i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim im. ks. J. Popiełuszki w Warszawie.

Nowoczesne kampanie szansą na zmianę dramatycznych statystyk

Coraz więcej osób korzysta z internetu, często spędzając czas na granie online. Według ostatnich badań internetu Megapanel PBI/Gemius, w sierpniu z Facebooka korzystało ponad 12 milionów Polaków, z których połowa to kobiety. Na świecie ludzie spędzają 3 miliardy godzin tygodniowo na granie w gry online.  Aż 500 milionów osób gra wirtualnie minimum godzinę dziennie. W ciągu kolejnych 10 lat, ta liczba ma się powiększyć o miliard osób.


„Wykorzystanie nowych mediów, takich jak Facebook, w kampaniach społecznych, daje nam wielkie możliwości precyzyjnego dotarcia z przekazem edukacyjnym do kobiet, zagrożonych nowotworem. Catch Papilloma to pierwsza w Polsce gra edukacyjna wykorzystywana w kampanii społecznej popularyzującej wiedzę na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Elementy graficzne gry zostały przygotowane przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie specjalnie dla kobiet.

Gra jest angażująca oraz intuicyjna, a jedocześnie niesie ze sobą bardzo mądre przesłanie. Wierzę,
że dzięki połączeniu tych wszystkich elementów, internautki chętnie będą polecały sobie grę, włączając się tym samym w kampanię i propagowanie działań profilaktycznych raka szyjki macicy – mówi Sebastian Rawski  z Biura Organizacyjnego kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy.”  

Dziesiątki Patronów i Partnerów

Kampania społeczna „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”  trwa już od 2006 roku. W tym czasie zostało przeprowadzonych wiele aktywności edukacyjnych. Dotąd w kampanię angażowali się znani polscy artyści, którzy wspólnie ze środowiskiem medycznym oraz partnerami przekonywali i edukowali kobiety, że ich zdrowie i życie są wartościami, które trzeba chronić. Podobnie jest w obecnej edycji kampanii, której organizatorem jest redakcja Openmedica, wydawca specjalistycznych portali o zdrowiu ginekolog.pl oraz poradnikmedyczny.pl.

Ponadto, inicjatywa jest wspierana  przez wielu partnerów i patronów, takich jak:  Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Fundacja/Program Różowa Konwalia, Magnolia Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi, Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Ogród Nadziei, Fundacja Edukacji Społecznej, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet oraz firma MSD. Swojego patronatu medialnego udzieliło kampanii kilkanaście redakcji, wśród nich: TVP1, Radio PIN, Przekrój, SUKCES, Poradnik Domowy, Służba Zdrowia, Żyjmy Dłużej, SuperLinia, Kampaniespołeczne.pl, BRIEF, PROTO.PL. Więcej informacji jest dostępnych na profilu kampanii na Facebooku: www.facebook.com/KobiecySekret oraz na portalu edukacyjnym www.hpv.pl

Komentarze do: Polki w pogoni za HPV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz