Szukaj

Oszukać przeznaczenie: mniejsze ryzyko czterech chorób

Podziel się
Komentarze0

To prawda, że nasze DNA służy jako plan dla przyszłości naszego zdrowia. Ale jeżeli weźmiemy na poważnie kilka nowych naukowo udowodnionych prawd, możemy drastycznie zredukować ryzyko zachorowania na cztery różne choroby, które dotykają wyjątkowo kobiety.
Depresja

22% ryzyko dla przeciętnej kobiety;


40% ryzyka, jeżeli jedno z rodziców chorowało na depresję.


Mimo że ostatnie badanie podpowiada, iż istnieje marker genetyczny, to jednakże nie mamy jeszcze do dyspozycji testów, które pozwoliłyby konkretnie określić czy dana osoba zachoruje na depresję.

Redukcja ryzyka

Mała czarna Kobiety, które piją dwie filiżanki kawy dziennie, są o 15% mniej zagrożone depresją, według badania opublikowanego w 2011 roku. Kluczowym czynnikiem może być tu kofeina, która może przyśpieszać uwalnianie hormonów sterujących nastrojami.

Jedz jak Grek Przejście na dietę śródziemnomorską – łosoś, sardynki, oliwa z oliwek, awokado – może obniżyć ryzyko depresji o ponad 30%. Tego typu jedzenie jest pełne kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają ustabilizować nastrój, jak stwierdza psycholog z Orlando w Stanach Zjednoczonych, doktor Alan D. Keck.

Wysiłek fizyczny Rozgrzewka może dobrze wpłynąć na nasze zdrowie umysłowe. Badanie zamieszczone w przeglądzie naukowym American Journal of Preventive Medicine stwierdziło, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą zredukować depresję aż o 47%. Może więc 30 minut joggingu pięć razy w tygodniu? Nie od wczoraj wiadomo, że nasze ciało nie zostało stworzone do siedzenia, ale raczej do ruchu.


Choroby serca

Ryzyko choroby serca jest zmienne dla przeciętnych kobiet. Ale te panie, których rodzice zapadli na wczesną chorobę serca, są ponad dwukrotnie bardziej zagrożone również problemami kardiologicznymi. Naukowcy aktualnie pracują nad znalezieniem specyficznych markerów genetycznych dla choroby serca, a nawet, na rynku dostępne są już testy DNA. Ale, jak na razie nie ma na to żadnych dowodów, że testy te faktycznie są wiarygodne.

Redukcja ryzyka

Wychodź z pracy o normalnej godzinie
Ryzyko choroby serca jest o 67% wyższe pośród ludzi, którzy pracują 11 godzin i więcej w ciągu dnia, jak mówi badanie z 2011 roku. Pracowanie w nadgodzinach może podnosić stres, demotywować, pozbawiać czasu na ćwiczenia, a także zwiększać prawdopodobieństwo niezdorwego jedzenia.


Uśmiechnij się (i miej to na myśli!) Badanie z 2010 roku pokazuje, że umiarkowany optymizm może obniżyć ryzyko choroby serca. Lepiej jest widzieć szklankę do połowy pełną niż pustą, mówi doktor Karina Davidson, dyrektor centrum Center for Behavioral Cardiovascular Health na uniwersytecie Columbia University Medical Center. Naukowcy w dalszym ciągu próbują się dowiedzieć dlaczego właściwie tak siędzieje, ale wiedzą, że śmiech redukuje poziom hormonów stresu.

Posłuchaj muzyki Albowiem, słuchanie muzyki zwiększa strumień krwi i relaksuje układ krwionośny, tym samym chroniąc zdrowie serca, jak mówi doktor Michael Miller, dyrektor centrum medycznego Center for Preventive Cardiology na uniwersytecie University of Maryland Medical Center. Jakąkolwiek muzykę lubisz, sluchaj jej, co najmniej przez 30 minut dziennie, w sposób nieprzerywany.


Czerniak złośliwy

Ryzyko dla przeciętnej kobiety – 2%;

4% - jeżeli jedno z rodziców miało czerniaka złośliwego


Nie ma aktualnie testu genetycznego na raka skóry, który byłby powszechnie dostępny. Ale niech te niskie procenty cię nie zmylą: ekspozycja na słońce bez żadnej ochrony może obudzić w tobie twoje wewnętrzne predyspozycje do tej choroby.


Redukcja ryzyka

Pokochaj desery
Masz do tego prawo. Dwie porcje czarnej czekolady dziennie mogą ochronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry, mówi doktor David Katz, dyrektor jednostki prewencji na uniwersytecie Yale.

Czytaj drobny druk Jeżeli na twojej butelce ze środkiem przeciwsłonecznym nie ma słów „szerokie spektrum działania”, pora ją wyrzucić do kosza. Albowiem, amerykańska agencja ds. leków FDA, czyli Food and Drug Administration stwierdziła, że jedynie ten typ balsamów SPF chroni właściwie zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Jedź bezpiecznie Zanim siądziesz za kierownicą, rozmaruj na twarzy, rękach i dłoniach wyżej wspomniany balsam o szerokim spektru, SPF 30. badanie z 2010 roku pokazało, że młode kobiety są bardziej zagrożone rakiem skóry po swojej lewej stronie, ponieważ szyba samochodu nie chroni przed promieniami UVA.Rak piersi


12% ryzyka dla przeciętnej kobiety;

24% ryzyka, jeżeli jeden z rodziców miał raka piersi (mężczyzn rak piersi również dotyczy, choć są to niezwykle rzadkie przypadki).

Kobiety, które odziedziczyły mutację genu BRCA1 albo BRCA2, są 60% bardziej zagrożone rakiem piersi, w porównaniu do pozostałych. Jeżeli więc masz rodzinną historię raka piersi, poproś lekarza o test genetyczny.

Redukcja ryzyka

Unikaj alkoholu Zaledwie kilka alkoholowych drinków tygodniowo może podnieść ryzyko raka piersi o 15%; ponad dwie porcje alkoholu dziennie zwiększa to ryzyko o 55%, jak mówi pani onkolog Wendy Chen z instytutu raka Dana-Farber Cancer Institute. Aby obniżyć to ryzyko, poprzestań na trzech maksymalnie drinkach alkoholowych w tygodniu.

Przegryzaj mądrze Ogranicz chipsy i wybierz orzechy. Jedzenie dwóch porcji orzechów laskowych dziennie redukuje ryzyko raka piersi o 40%, ponieważ są one wręcz naładowane składnikami odżywczymi zwalczającymi raka, takie jak antyoksydanty i witamina E, mówi badaczka W. Elaine Hardman ze szkoły medycznej Marshall University School of Medicine.

Zainteresuj się witaminą D Poproś lekarza o sprawdzenie poziomu witamin D. Jeżeli wynosi on poniżej 50 ng/ml, zacznij zażywać suplementy. Albowiem, prawidłowe poziomy witaminy D mogą o połowę zredukować ryzyko raka piersi, według badania z 2009 roku, które zostało opublikowane w Annals of Empidemiology.

Komentarze do: Oszukać przeznaczenie: mniejsze ryzyko czterech chorób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz