Szukaj

HPV rozprzestrzenia się przez Facebooka. Prawie 50 tysięcy zakażonych kobiet!

Podziel się
Komentarze0

Blisko 50 tysięcy kobiet z całej Polski zostało zakażonych wirusem powodującym raka szyjki macicy na portalu społecznościowym Facebook. Poprzez szokującą, wirtualną niespodziankę, organizatorzy akcji edukacyjnej „Kobiecy Sekret” przekazali internautkom bezcenną wiedzę, o tym jak chronić swoje życie przed rakiem, na którego każdego dnia umiera 5 Polek.


Inspirująca loteria

W pierwszej połowie października, na portalu Facebook został uruchomiony specjalny profil dedykowany wyłącznie kobietom. Internautki z całej Polski mogły zgłaszać chęć uczestnictwa w akcji edukacyjnej „Kobiecy sekret”, która odbyła się w formie „inspirującej loterii”. Każda uczestniczka otrzymała swój unikatowy numer oraz informację o tym, że dzień losowania niespodzianki będzie dla niej niezapomniany. Internautki polecały profil „Kobiecy sekret” swoim znajomym. Każdego dnia trwającej niespełna miesiąc akcji, dołączały do niej kolejne tysiące kobiet.

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, finałowy dzień był niezapomniany. Podczas ogłaszania wyników,
na ekranach komputerów uczestniczek nieoczekiwanie pojawił się zaskakujący komunikat: „Wylosowałaś wyjątkową niespodziankę! Ooops… to wirus HPV 16, który powoduje RAKA SZYJKI MACICY! Wyjątkowa niespodzianka to wiedza, która może uratować Ci życie! 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu! Nie bądź jedną z nich! Nie pozwól by to spotkało Ciebie! Dowiedz się jak chronić swoje życie na www.hpv.pl! Porozmawiaj ze swoim lekarzem!”


Polska tragiczną wyspą na mapie Europy

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2008 roku na raka szyjki macicy zachorowało 3270 kobiet, a 1745 zmarło. Te statystyki nie zmieniają się, mimo że od 2006 roku dostępny jest program bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet od 25 do 59 roku życia. Polska od lat należy

do niechlubnej europejskiej czołówki pod względem zachorowalności i umieralności kobiet na ten nowotwór.

„Mówiąc językiem młodych kobiet w mediach społecznościowych, z których na co dzień korzystają, chcemy skutecznie edukować na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Nowe media dają nam możliwość precyzyjnego dotarcia z przekazem do grupy, której choroba może bezpośrednio dotyczyć. Jak pokazuje liczba zaangażowanych w akcję Polek, Facebook jest odpowiednim miejscem do prowadzenia tego typu działań. Wierzę, że ta inicjatywa edukacyjna przyczyni się do zmiany dramatycznych statystyk zachorowalności na raka szyjki macicy w naszym kraju. To dopiero początek, ponieważ w drugiej połowie listopada ruszamy z ogólnopolską kampanią społeczną poświęconą temu problemowi – mówi Sebastian Rawski z Biura Organizacyjnego akcji edukacyjnej „Kobiecy sekret”.

Każdy los chroni życie

Organizatorzy loterii wyszli z założenia, że aby zainteresować internautki, należy stworzyć fascynujący przekaz, który kobiety będą chciały same rozprzestrzeniać w internecie. Podczas akcji „Kobiecy sekret” mechanizmem przykuwającym uwagę i zachęcającym do współdzielenia była obietnica: „każdy numer wygrywa”. Akcja edukacyjna „Kobiecy sekret” została przeprowadzona tuż przed startem kolejnej odsłony kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. W drugiej połowie listopada rozpoczną się działania edukacyjne, zachęcające kobiety do profilaktyki oraz zwiększające świadomość społeczną na temat podstawowego czynnika wywołującego raka szyjki macicy, jakim jest HPV.

Komentarze do: HPV rozprzestrzenia się przez Facebooka. Prawie 50 tysięcy zakażonych kobiet!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz