Szukaj

Dlaczego Polki nie robią badań cytologicznych?

Podziel się
Komentarze0

Polska w dalszym ciągu utrzymuje się w niechlubnej czołówce rozwiniętych krajów z najwyższą umieralnością na raka szyjki macicy. To przede wszystkim skutek niewystarczającego korzystania z badań profilaktycznych przez Polki. Jak wskazują wyniki badań w opublikowanym dziś Raporcie Siemensa, jednym z zaskakujących powodów takiego stanu rzeczy może być …unikanie rozmów o zdrowiu z bliskimi.       


Badacze pod kierownictwem prof. Aleksandry Łuszczyńskiej, uznanej psycholog zdrowia ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i University of Colorado, zapytali ponad 1200 Polek o czynniki, które powstrzymują je przed regularnym robieniem badań cytologicznych. Niemal 60% respondentek jako jedną z barier wskazało brak rozmów o profilaktyce z bliskimi kobietami: matkami, córkami, siostrami, przyjaciółkami. Podobny odsetek badanych kobiet stwierdził, że unika samej myśli o możliwości choroby - a zatem także wizyty u lekarza.

Fakt, że tak ważnymi barierami profilaktyki nowotworowej są te o charakterze psychospołecznym, to zarazem zła i dobra wiadomość, twierdzi prof. Łuszczyńska. „Wyniki potwierdzają, że samo zapraszanie na bezpłatne badanie cytologiczne to za mało. Niewiele daje też straszenie, którym posługuje się wiele kampanii promujących profilaktykę - podkreśla badaczka. Z drugiej jednak strony tego rodzaju przeszkody są bezpośrednio zależne od samych kobiet. Przy wsparciu rodziny, lekarzy pierwszego kontaktu, a także mediów możliwe jest ich przełamanie.”

Publikacja Raportu Siemensa jest jednocześnie początkiem kampanii społecznej Rozważna & Profilaktyczna. W jej ramach odbędą się trzy debaty, skierowane do grup o największym wpływie na kształtowanie postaw prozdrowotnych: dziennikarzy zajmujących się tematami zdrowia, autorów kampanii społecznych i lekarzy.

„Chcemy, aby Raport Siemensa był wskazówką dla wszystkich zaangażowanych w profilaktykę - lekarzy, personelu medycznego, dziennikarzy, organizacji pozarządowych i instytucji państwowych. Im lepiej rozumiemy bariery, tym lepiej potrafimy działać na rzecz ich przełamania” - mówi Zbigniew Paweł Migdalski, dyrektor Sektora Healthcare w Siemensie.

Kampania Rozważna & Profilaktyczna to także strona internetowa www.rozwazna.pl, na której można dowiedzieć się, jak rozmawiać z bliskimi na trudne tematy związane ze zdrowiem intymnym, a także jak radzić sobie z własnymi i cudzymi wymówkami, którymi często tłumaczymy lekceważenie profilaktyki. Dyskusja na ten temat toczy się także na stronie kampanii w portalu społecznościowym facebook: www.facebook.com/rozwazna.
Partnerami merytorycznymi kampanii zorganizowanej przez firmę Siemens są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Komentarze do: Dlaczego Polki nie robią badań cytologicznych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz