Szukaj

Dieta wspomaga walkę z rakiem jajnika

Podziel się
Komentarze0

Kobiety stosujące zdrową dietę jeszcze przed zachorowaniem na raka jajnika mają większe szanse na przeżycie, niż te kobiety, które nie przywiązywały wagi do zbilansowanego jadłospisu – dowodzą wyniki najnowszych badań. Wyjątkiem są kobiety, które cierpią na cukrzycę lub mają otyłość brzuszną, co często jest skutkiem choroby.

Moc zdrowego odżywiania

- Zdrowa dieta przed diagnozą może wzmacniać układ immunologiczny i zarazem zdolność organizmu do prawidłowej reakcji na terapię - mówi dr Cynthia A. Thomson z Uniwersytetu Arizona, kierownik badań.

- Zdrowe nawyki żywieniowe ułatwiają przestrzeganie zbilansowanej, wartościowej diety, co z kolei poprawia ogólny stan zdrowia - wyjaśnia dr Thomson.

Dieta a rak jajnika

Naukowcy przeanalizowali przypadki 636 chorych kobiet. U 90% z nich zdiagnozowano inwazyjnego guza. Kobiety najpóźniej rok przed diagnozą wypełniły kwestionariusz dotyczący nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Naukowcy mierzyli wzrost kobiet i ich obwód w talii oraz ważyli je.

Kwestionariusz dotyczący żywienia zawierał informacje o spożyciu 10 składników diety, szczególnie zwracając uwagę na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, nabiał oraz niskie spożycie alkholu i tłuszczy.

Zmarły 354 kobiety, z czego 305 - bezpośrednio z powodu raka. Naukowcy podzielili ankietowane 636 kobiety na trzy grupy, różniące się między sobą jakością stosowanej diety. Najzdrowiej odżywiające się badane miały 27% większe szanse na przeżycie.

- Stosowanie diety bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste wspomaga walkę organizmu z chorobą - mówi dr Elisa V. Bandera. - Co więcej, redukuje ryzyko cukrzycy lub chorób serca, które utrudniają skuteczne leczenie raka jajnika.

Ostrożny optymizm

Niestety, okazało się, że w przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę lub otyłość brzuszną ta prawidłowość nie zachodzi. Co więcej, nie ma znaczenia ile czasu kobieta poświęcała na aktywność fizyczną – nie przekłada się ona na szanse na wyleczenie.

Na pewno jednak zdrowa dieta i aktywność fizyczna redukują ryzyko zachorowania na nowotwór w przyszłości. Nawet jeśli rak zostanie zdiagnozowany, zdrowa dieta może opóźnić powstanie guza nawet o 10 lat.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Dieta wspomaga walkę z rakiem jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz