Szukaj

Chlamydia trachomatis - to dotyczy każdej z nas

Podziel się
Komentarze0

Chlamydia trachomatis dotyczy niemal każdej z nas. Ryzykiem zakażenia obarczona jest każda kobieta aktywna seksualnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie w całej Europie Zachodniej odnotowuje się około 5,5 miliona zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis. Nieleczone zakażenie wyżej wspomnianą bakterią prowadzi nawet do bezpłodności.Chlamydioza (bo tak nazywany jest stan chorobowy wywołany zakażeniem bakterią Chlamydia trachomatis) znana była już w starożytności, jednak dopiero teraz rozwój medycyny oraz biotechnologii pozwala na to, aby ją skutecznie zdiagnozować oraz leczyć. Chlamydioza jest szczególnie niebezpieczne dlatego, że często przebiega w sposób bezobjawowy, nie dając żadnych znaków swego istnienia. Stąd też bywa tak często bagatelizowana.

Zaleca się, aby testowi na obecność bakterii Chlamydia trachomatis poddała się co najmniej raz w roku każda osoba aktywna seksualnie. Dotyczy to w głównej mierze młodych ludzi poniżej 25 roku życia. Niektórzy lekarze nawet twierdzą, że takie badania powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy.

Czym jest Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis jest najważniejszym epidemiologicznie i klinicznie gatunkiem rodzaju Chlamydia. Bakteria ta przenoszona jest z człowieka na człowieka na drodze kontaktów seksualnych. w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Bakteria ta przenoszona drogą płciową odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo-płciowego, poronienia i stany zapalne. Atakuje zarówno kobiety jak i mężczyzn, jednak zakażenia w większym stopniu dotyczą kobiet.

Skutki zakażenia bakteria Chlamydia trachomatis

Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis często przebiega zupełnie bezobjawowo. Skutkiem tego pozostaje przez długi czas niezdiagnozowana, co prowadzi do groźniejszych stanów zapalnych oraz licznych powikłań. Leczenie wczesnego zakażenia chlamydialnego ma znacznie większe szanse powodzenia niż leczenie w fazie przewlekłej, podczas której formy przetrwałe i nietypowe są słabo wrażliwe na terapię antybiotykową.

Zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis powodują:

  • Bezpłodność,

  • Zapalenie przydatków (jajniki i jajowody),

  • Zespół Reitera - łączy w sobie zapalenie cewki moczowej, stawów oraz spojówek,


  • Zakażenie cewki moczowej,

  • Wielu specjalistów uważa Chlamydię za jeden z możliwych czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy

Chlamydioza coraz częściej wymieniane jest jako główna przyczyna niepłodności u kobiet. Zaleca się więc, aby pary cierpiące z powodu bezpłodności poddały się badaniu na obecność bakterii Chlamydia trachomatis. Badania specjalistyczne potwierdziły bowiem występowanie wyraźnej korelacji pomiędzy infekcją bakterią Chlamydia trachomatis a stopniem uszkodzenia jajowodów. U 35% kobiet leczonych z powodu niepłodności stwierdzono obecność przeciwciał walczących z bakterią Chlamydia trachomatis , a stany zapalne jajowodów spowodowane wyżej wymienioną bakterią uznano za główną przyczynę niepłodności mechanicznej.  Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz diagnostyka zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis.

Ważne jest to, aby zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis zostało zdiagnozowane w jak najkrótszym czasie. Im dłużej bakteria pozostaje w organizmie niezdiagnozowana tym większe spustoszenie w nim sieje, a co ważniejsze staje się bardziej odporna na terapię antybiotykową.

Leczenie zakażenia chlamydialnego

Bardzo ważnym elementem leczenia zakażenia Chlamydialnego jest szybka diagnoza. Im wcześniej zakażenie zostanie zdiagnozowane tym większe prawdopodobieństwo powodzenia terapii. Leczenie zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków. Najczęściej podawanymi lekami są erytromycyna lub azytromycyna. Ważne jest to, aby leczeniu poddali się obydwoje partnerzy seksualni. W przypadku gdy tylko jeden partnerów zostanie poddany terapii często dochodzi do ponownego zakażenia.


Artykuł napisany przez Ogólnopolskie Laboratorium Genetyczne testDNA specjalizujące się w testach genetycznych oraz ustaleniu ojcostwa i pokrewieństwa


Komentarze do: Chlamydia trachomatis - to dotyczy każdej z nas

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz