Szukaj

Objawy kiły

Podziel się
Komentarze1

Kiła, zwana powszechnie syfilisem, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych chorób wenerycznych. Pomimo tego, że dzisiaj można ją leczyć bez najmniejszych problemów, tej dolegliwości nie można  lekceważyć! Dlatego też warto zapoznać się z jej objawami.

Objawy kiły

Czym jest kiła?


Kiła jest jedną z chorób zakaźnych, które przenoszone są drogą płciową. Wywołują ją bakterie, tzw. krętki blade, które mogą wniknąć do organizmu człowieka w trakcie stosunku płciowego. Choroba przechodzi przez kilka etapów, w swoim najbardziej zaawansowanych stadium pojawia się kiła układu nerwowego.

Kiła układu nerwowego początkowo przebiega bezobjawowo, a pierwsze nieprawidłowości zaczynają występować dopiero po kilku latach. Dopiero wtedy można stwierdzić zmiany morfologiczne zachodzące równolegle w oponach i naczyniach. Rozlane zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych wywołuje najczęściej zespół wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, który objawia się bólami głowy oraz wymiotami. W przypadku kiły układu nerwowego mogą pojawić się także zaburzenia psychiczne i napady padaczkowe. Bardzo częstą konsekwencją choroby jest uszkodzenie nerwu wzrokowego. Natomiast jeśli proces chorobowy zaczyna obejmować całą oponę twardą rdzenia, może nawet dojść do zaniku mięśni oraz zaburzeń czucia.

Pochodzenie powyższej choroby jest nieznane. Jednakże najpowszechniejsza teoria głosi, że została ona sprowadzona z dzisiejszego Haiti do Europy przez marynarzy biorących udział w wyprawach Kolumba w XV i XVI wieku.

Dawniej była przyczyną wielu zgonów oraz kalectw, obecnie można ją skutecznie leczyć. Wszelako kuracja jest długa i osiąga najlepszy skutek w momencie kiedy choroba zostanie dostatecznie wcześnie wykryta.


Objawy kiły


Objawy kiły są widoczne dopiero po trzech tygodniach od zakażenia. Na samym początku w miejscu gdzie doszło do wtargnięcia bakterii pojawia się nadżerka, będąca ubytkiem naskórka lub nabłonka błony śluzowej. Jest ona bezbolesna oraz nie ujawnia żadnych ostrych cech stanu zapalnego. U mężczyzn najczęściej znajduje się w rowku zażołędnych, zaś u kobiet po wewnętrznej stronie wargi większej.


Charakterystycznym zjawiskiem dla początku choroby jest powiększenie gruczołów węzłów chłonnych. Druga faza kiły rozpoczyna się mniej więcej po upływie ośmiu tygodni. W tym czasie zaczyna pojawiać się nieswędząca wysypka w postaci plamek lub grudek, które nie tylko umiejscawiają się wokół narządów płciowych, lecz także na tułowiu oraz kończynach. Z czasem zaczyna się sączyć z nich wydzielina. Ostatnią fazę choroby poprzedza tzw. kiła utajona, ma ona miejsce po upływie roku. W wypadku dalszego jej nieleczenia następuje czwarte stadium, które związane jest z poważnymi problemami zdrowotnymi. Może dojść nawet do utraty wzroku oraz zaburzeń ruchowych. Dlatego też rozpoznanie kiły konieczne jest w momencie występowania jej pierwotnych objawów.

Jak leczyć kiłę?

Kiły nie można leczyć na własną rękę, kuracja zawsze powinna odbywać się pod okiem lekarza. Choremu najczęściej zostają podane specjalne leki, jednakże w większości przypadków łagodzą one tylko i wyłącznie objawy. Dlatego też osobom borykającym się z powyższą chorobą podaje się  antybiotyki,  w tym głównie penicylinę oraz tetracyklinę. Chorzy muszą cały czas znajdować się pod opieką specjalisty oraz być poddawani regularnym badaniom kontrolnym.

Jak zapobiegać?

Kile można oczywiście zapobiegać. Podstawowym sposobem na uniknięcie choroby jest nie dopuszczać do przygodnych kontaktów seksualnych oraz używać podczas stosunków prezerwatyw.  Ryzyko zakażenia możemy zmniejszyć także poprzez zachowywanie odpowiedniej higieny osobistej.

Kiła jest nieprzyjemną oraz ciężką chorobą weneryczną, która może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych oraz śmierci. Dlatego też w przypadku zobaczenia pierwszych jej objawów należy natychmiast udać się do lekarza w celu wykonania specjalistycznych badań.

Komentarze do: Objawy kiły (1)

Ellena
Ellena 05-06-2017 16:16

Kiła

1

Faktycznie, prowadząc dość „rozrywkowy” tryb życia, o zarażenie się kiłą nie trudno. Dlatego też warto wiedzieć, jakie objawy jej towarzyszą, aby w razie konieczności, możliwe było podjęcie niezbędnego leczenia. Wiele ce... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze