Szukaj

Badanie w gabinecie ginekologicznym

Podziel się
Komentarze0

Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna być wpisana w roczny kalendarz każdej kobiety. Dobrze jest, gdy panie raz w roku odwiedzają gabinet ginekologiczny i kontrolują stan swojego zdrowia intymnego. Badanie ma na celu rozpoznanie ewentualnych schorzeń w obrębie narządów intymnych, a następnie podjęcie prawidłowego leczenia.Podczas wizyty lekarz ginekolog najpierw zadaje pytania, odnośnie ogólnego stanu zdrowia. Między innymi pyta o bóle podbrzusza, ilość upławów, regularność miesiączek, bolesność piersi. Po serii pytań lekarz poprosi Cię o ułożenie się na łóżku ginekologicznym i przeprowadzi badanie. Jeżeli pacjentka jest dziewicą, badanie pochwy wykonywane jest przez odbyt, aby nie uszkodzić błony dziewiczej.

Kolejnym zabiegiem, którego możesz się spodziewać w trakcie wizyty, jest kontrola piersi. Jeżeli w trakcie badania ginekolog wyczuje pod palcami, jakieś guzki lub zgrubienia może skierować pacjentkę na mammografię.

Rodzaje badań ginekologicznych


Badanie USG: jest to badanie narządów wewnętrznych za pomocą fal ultradźwiękowych. Lekarz ginekolog najczęściej do badania wykorzystuje aparat USG do badań dopochwowych. USG pozwala na dokładne obejrzenie narządów rodnych na ekranie oscyloskopowym.


Badanie Cytologiczne:
polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie zmian przedrakowych, zaburzeń hormonalnych oraz innych chorób ginekologicznych.

Wynik badań cytologicznych podawany jest w stopniach:

  • Stopień I: prawidłowy wynik badania. Tło preparatu jest czyste.
  • Stopień II: obok komórek prawidłowych pojawiają się komórki zmienione stanem zapalnym.
  • Stopień III: obok komórek prawidłowych i komórek zmienionych zapalnie znajdują się komórki dysplastyczne.
  • Stopień IV: obraz podobny do stopnia III plus niewielka liczba komórek nowotworowych.
  • Stopień V: wynik badania zawiera liczne komórki nowotworowe.

Jeżeli wynik badania wskaże stopień III, IV i V należy podjąć leczenie. Czasami lekarz zaleca wykonanie dodatkowych badań, które potwierdzą zmiany chorobowe w obrębie narządów intymnych.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed wizytą u ginekologa należy zadbać o swoją higienę osobistą i odświeżyć miejsca intymne. Jeżeli nie możesz wcześniej skorzystać z toalety, użyj chusteczek do higieny intymnej. Do badania najlepiej jest włożyć spódnicę. Wybierając ten rodzaj ubrania, będziesz mogła je tylko podciągnąć do góry podczas badania ginekologicznego i nieco zasłonić uda. Pozowli Ci to na zachowanie uczucia komfortu.

Komentarze do: Badanie w gabinecie ginekologicznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz