Szukaj

Planuj zdrowe posiłki dla swojego dziecka

Podziel się
Komentarze0

Podczas przygotowywania posiłków dla swoich pociech wracających ze szkoły rodzice powinni mieć na uwadze, iż zdrowe dania i przekąski mają olbrzymi wpływ na efektywność nauki.


– Rodzice mogą wspomóc swoje dzieci w codziennych trudach w szkole poprzez zapewnienie pożywnego i pysznego śniadania, obiadu i przekąsek, które sprzyjają optymalnemu procesowi uczenia się. Rano wszyscy w pośpiechu przygotowujemy się do rozpoczęcia dnia, ale zaplanowanie zdrowych posiłków dających dziecku energię na cały tydzień zajmie nam tylko kilka minut, np. niedzielnego popołudnia – powiedziała Karin Richards, przewodnicząca programu Exercise Science and Wellness Managemen, oraz dyrektor instytutu nauk o zdrowi na University of the Sciences w Filadelfii.

Richards przygotowała listę zaleceń dla rodziców odnośnie przygotowywania śniadania, obiadu i przekąsek dla dzieci w wieku szkolnym:


  • Każdy posiłek powinien składać się z co najmniej trzech rodzajów żywności, wliczając potrawy zawierające białko i węglowodany złożone, takie jak bajgle z pełnej pszenicy czy makaron. Węglowodany złożone zapewnią energię, podczas gdy białko zaspokoi apetyt dziecka na dłuższy czas.
  • Zabieraj swoje dziecko ze sobą na zakupy i pozwól mu na każdy tydzień wybrać owoce lub warzywa. Zachęcaj dzieci do próbowania nowych, czasami nawet egzotycznych owoców, takich jak kiwi czy papaja.
  • Przykładaj wagę do rozmiarów porcji. Około 100 gram mięsa powinno w zupełności wystarczyć. Ilość dostosuj do wieku dziecka i jego poziomu aktywności.
  • Wzbogacaj dietę dziecka o więcej warzyw, nawet jeśli trzeba je będzie ukradkiem „przemycać”. Dla przykładu, spróbuj łączyć warzywa z dipami o niskiej zawartości tłuszczu lub wkroić marchewkę do sosów lub zup.
  • W przypadku napojów sugeruj niskoprocentowe mleko lub wodę.. Jeśli twoje dziecko woli sok, upewnij się że jest to sok 100-procentowy.

Komentarze do: Planuj zdrowe posiłki dla swojego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz