Szukaj

Objawy autyzmu u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Autyzm to nie choroba, to upośledzenie lub problem  rozwojowy. Jak wiele problemów, tak i ten można rozwiązać wraz z upływem lat. Zaburzenie to jest coraz bardziej powszechne, bo dotyka zdecydowanie więcej osób niż lata wcześniej.  W tym także i dzieci.

Objawy autyzmu u dziecka

Dziecko i autyzm

Jedno dziecko na tysiąc cierpi na autyzm klasyczny, a jedno na 250 cierpi na zaburzenia należące do spektrum autystycznego, czyli łagodniejszej formy autyzmu.

Dziecko i autyzm -  przy takim połączeniu musimy założyć, że maluch  ma problemy w obszarach uspołecznienia, języka i zabawy. Od przedszkola może mieć problemy w nauce. Wszystko zależy od stopnia tych problemów. Zdolność  dziecka do uczenia się poprzez ćwiczenie poszczególnych czynności, ale takich, których on chce, często da lepsze pojęcie o jego możliwościach, niż jakiekolwiek formalne testy.

Kim są osoby z autyzmem?

Ludzie z autyzmem całe życie zachowują się jak małe dzieci i bardzo ciężko zrozumieć im innych ludzi. Są egoistami lub egocentrykami, nie chcą być pod dyktandem dorosłych i często wykorzystują ich jako przedmiot, by osiągnąć swój cel.  Nie mają poczucia niebezpieczeństwa, nie widzą zatem żadnych zagrożeń ze strony otaczającego ich świata, w skutek czego powstają często dramatyczne sytuacje.

Wczesne zdiagnozowanie objawów

Objawy autyzmu pojawiają się zwykle do trzeciego roku życia, zdarza się, że nieprawidłowości w rozwoju pojawiają się wcześniej lub dopiero koło 4-5 roku. Często autyzm pojawia się nagle, jak taki regres w rozwoju, np. dziecko, które mówiło, nagle przestaje mówić. Im szybciej rodzice zauważą niepokojące symptomy, tym wcześniej można zacząć leczenie.

Jak odróżnić zachowanie autystyczne od innych zachowań?

Dziecko należy uważnie obserwować i nie bagatelizować niczego. Jeśli 6-miesięczne niemowlę nie uśmiecha się, pół roku później nie wykonuje żadnych gestów, a kiedy ma dwa latka nie jest w stanie wypowiedzieć dwuwyrazowych wyrażeń, możemy zacząć przypuszczać, że jest to dziecko autystyczne.

Takie dziecko woli być samo, nie bawi się z innymi, woli kontakt z przedmiotami niż z ludźmi, nie patrzy się prosto w oczy, ale za to bardzo miło się uśmiecha. Nie reaguje na własne imię, jest nadpobudliwe, potrafi wpaść w gniew bez powodu, jest impulsywne, używa słów bez znaczenia, może się kiwać, huśtać i kręcić w miejscu, chodzi drobnym kroczkiem, nie jest spontaniczne, ma nadwrażliwość na dotyk i dźwięk oraz nie reaguje na ból.

Zapewnij dziecku bezpieczeństwo i nie przeszkadzaj w nawykach

Może i autystyczne dzieci nie posiadają wielu umiejętności, ale za to mają tendencję do pewnych zachowań. Po pierwsze rutyna, jeśli tylko coś lub ktoś ją zaburzy, może to skutkować wybuchem gniewu u dziecka. Zdarzają się też dzieci, które godzinami układają swoje zabawki w perfekcyjnie prostą linię, nie wolno im w tym przeszkodzić, bo reakcja jest podobna jak przy zaburzeniu rutyny.

Dziecko z autyzmem nie rozumie emocji, dlatego nie potrafi ich odwzajemnić. Na gest przytulenia dzieci sztywnieją, czują się niekomfortowo. Lubią chować się po kątach, a kiedy czegoś się boją, to bywa, że zaczynają bić głową w ścianę.

Pamiętajmy jednak, że dziecko z autyzmem nie musi mieć tych wszystkich objawów, za to może być szczególnie uzdolnione w wielu dziedzinach.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Objawy autyzmu u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz