Szukaj

Gorączka u dzieci - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Goraczka u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny. Warto wiedzieć jakie objawy towarzyszą podniesionej temperaturze, by skutecznie móc stwierdzić jakie jest jej podłoże i podjąć własciwe leczenie.

Gorączka u dzieci - przyczyny

Gorączka z uczuciem ogólnego rozbicia oraz katar i kaszel

Taki stan wywołać może kilka przyczyn. Najczęściej jest to po prostu przeziębienie, ktoremu towarzyszyć mogą również ból głowy i brak apetytu. Możliwa jest również infekcja wirusowa, przy której pojawi się prawdopodobnie wysypka z rozlanymi plamami. W takim przypadku należy przede wszystkim podawać dziecku dużo płynów do picia, można także zastosować okłady z octu. Jeśli dziecko ma mniej niż trzy lata, dolegliwości nie ustępują po tygodniu, a gorączka wzrasta do ponad 39 stopni, należy udać się koniecznie na wizytę do lekarza.

Jeśli oprócz wymienionych wcześniej objawów, zauważymy, że u naszego dziecka pojawia się flegmista, maziowata, szklista, albo ropna plwocina, a dodatkowo występuje ból w klatce piersiowej, może to być oznaka takich chorób jak ostre albo spastyczne zapalenie oskrzeli, czy zapalenie płuc. Kiedy gorączka występuje wraz z długo utrzymującymi się napadami kaszlu i świszczeniem przy wdychaniu powietrza, a dziecko odkrztusza lepki śluz, przyczyną może być krztusiec. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Gdy u naszego dziecka utrzymuje się gorączka, szczekający kaszel, a także duszności, chrypka i ewentualne napady duszenia się w nocy, prawdopodobnie jest to dławiec rzekomy albo obrzęk nagłośni wskutek zapalenia. Przy takich podejrzeniach konieczna jest bardzo pilna wizyta u lekarza.

Gorączka z bólem gardła, ucha lub bólem zębów

Kiedy zauważymy gorączkę połączoną z bólem gardła, a nasze dziecko, które jeszcze nie potrafi mówić, płacze przy karmieniu albo ma niechęć do jedzenia, to może być to oznaka takich chorób jak zapalenie migdałków, krtani, gardła lub zapalenie strun głosowwych. Zaleca się dość szybką wizytę u lekarza, zwłaszcza gdy dziecko ma mniej niż trzy lata lub gorączka wzrasta do ponad 39 stopni.

Jeżeli mamy do czynienia z goraczką i bólem ucha, a chory maluch nie potrafi mówić, będzie odruchowo przykładał dłonie do uszu albo chwytał za płatek małżowiny usznej. Jest to oznaka zapalenia ucha środkowego i trzeba udać się do lekarza.

Podniesiona temperatura, a także ból zębów lub dziąseł wskazują najcześciej na wyżynanie się zębów mlecznych, albo ognisko ropne przy korzeniu zęba. Trzeba pamietać, że dzieci, u których mamy do czynienia z zabkowaniem są bardzo wrażliwe na zarazki. Zatem kiedy goraczka wzrasta powyżej 39 stopni konieczna jest wizyta u doktora.

Gorączka z bólem głowy, czoła lub obrzmieniem w okolicach pachwin

Najczęściej przyczyną gorączki, której towarzyszy ból czoła, szczęki, a także bóle między oczami a policzkami są oznaką zapalenia zatok przynosowych. Pilna konsultacja z lekarzem w takim przypadku jest nieunikniona.

Jeśli podwyższona temperatura występuje razem z bólem głowy, który nasila się przy skłonie, a oprócz tego zauważamy sztywność karku, nadwrażliwość na światło i ewentualne mdłości, wymioty czy drgawki, może to oznaczać zapalenie opon mózgowych. Przy takich podejrzeniach jak najszybciej należy się udać do lekarza.

Kiedy mamy do czynienia z gorączką, której towarzyszy obrzmienie w okolicach pachwin, bocznej części szyi albo pach, prawdopodobnie jest to oznaką świnki lub powiększonych węzłów chłonnych wskutek choroby wirusowej. W takim wypadku trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.

Gorączka i ból przy oddawaniu moczu

Wysoka temperatura, która idzie w parze z bólem pleców w okolicy lędźwiowej, promieniującym do pęcherza i ból przy oddawaniu moczu, to symptomy zapalenia miedniczek nerkowych.

Jeśli występuje gorączka, częstsze niż zwykle oddawanie moczu i ból przy tej czynności, to najprawdopodobniej jest to zapalenie pęcherza lub dróg moczowych. W obu tych przypadkach wizyta u lekarza jest nieunikniona, by móc podjąć skuteczne leczenie.

Inne przyczyny gorączki

Gdy wysoka temperatura wystepuje po dużych krwawieniach czy też w przypadku ran po operacjach, które nagle zaczęły sączyć, możemy mieć do czynienia z gorączką resorpcyjną albo zakazeniem rany. Konieczna jest w takim wypadku wizyta u lekarza.

Jeśli wraz z podniesiona temperaturą pojawiają się drgawki i zaburzenia świadomosci zapewne mamy do czynienia z drgawkami gorączkowymi. Trzeba starać się obniżyć temperaturę stosując zimne okłady. Drgawki nie stanowią zagrożenia dla życia, jednak jeśli dziecko ma mniej niż 18 miesięcy lub drgawki trwają ponad 5 minut, nie można zwlekać, trzeba wezwać pogotowie.

Gdy po długim przebywaniu na słońcu wystapi gorączka i pojawią się zawroty głowy, zaburzenia przytomności, nudności, a skóra jest sucha i gorąca, to najprawdopodobniej jest to udar słoneczny. Mając takie podejrzenia pilnie należy się skonsultować z lekarzem.

Kiedy gorączka występuje po skaleczeniu i pojawia się także ból głowy, zawroty i kurcze mieśniowe, najprawdopodobniej jest to tężec. Jeżeli goraczka pojawia się po połknięciu substancji szkodliwych takich jak pasta do zębów, środki czytości czy trujące rośliny, jest to zapewne zatrucie. We wszystkich tych wypadkach należy jak najszybciej wezwać pogotowie!

oprac. Paulina Lęcznar

Komentarze do: Gorączka u dzieci - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz