Szukaj

Jak pomóc małemu dziecku w przyjęciu lekarstwa

Podziel się
Komentarze0

Podanie leku maluszkowi jest bardzo ciężkim zadaniem. W większości przypadków malec nie chce współpracować i nie ma ochoty przyjmować lekarstw, które nie zawsze mają dobry smak. Co gorsza często dochodzi do takiej sytuacji, że kiedy podamy bobasowi lek po chwili go zwraca. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Niektóre maluszki lubią przyjmować lekarstwa, gdyż są ciekawe jego smaku. Wówczas malec chętnie otwiera buzie przyjmując leki. Jednak taka sytuacja nie zawsze ma miejsce. Niestety w większości przypadków dzieci niechętnie przyjmują lekarstwa i na sam widok dozownika z lekiem zamykają buzie i rozpoczynają bunt. Dlatego często zdarza się tak, że to nie choroba jest najbardziej problemowa a podawanie dziecku lekarstwa.

Poniżej zostanie zaprezentowanych kilka rad, które pomogą nam uniknąć niektórych problemów przy podawaniu dziecku lekarstwa.

  • Podawaj leki tuż przed karmieniem
jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań do podania dziecku lekarstw prze karmieniem warto wykorzystać ten moment na podanie dziecku lekarstw. Wówczas bobas jest głodny i chętniej coś połknie niż w momencie gdy jest najedzony. Co więcej kiedy podamy maluszkowi lekarstwo przed posiłkiem, gdyby je zwrócił ostatni posiłek nie pójdzie na marne.

  • Schłodź lekarstwo
Niektóre lekarstwa maja bardzo mocny i nieprzyjemny dla dziecka smak. Dlatego jeśli tylko to możliwe postaraj się podawać maluszkowi schłodzony lek, wówczas jego smak będzie mniej intensywny, a tym samy przyjemniejszy dla dziecka.

  • Spytaj w aptece czym można  poprawić smak leku
Niektóre lekarstwa dla dzieci maja bardzo nieprzyjemny smak dlatego możesz zapytać w aptece czy istnieje jakiś środek, który w jakiś sposób złagodzi smak podawanego leku. Podając dziecku lekarstw należy również zadbać o to by przechowywać je w miejscach niedostępnych dla maluszka. Szczególna ostrożność należy zachować w przypadku przechowywania leków, za których smakiem maluszek przepada.


Podawaj leki plastykową łyżeczką lub strzykawką
W aptekach są dostępne specjalne łyżeczki i strzykawki, które pozwalają na aplikowanie dziecku lekarstwa głęboko do gardła. Wówczas należy podawać maluszkowi lekarstwo stopniowo, w taki sposób by dziecko mogło je przełknąć.


Jeśli natomiast ten sposób podawania lekarstwa się nie sprawdzi, a twój maluszek ssie smoczek możesz spróbować wlać małe ilości bezpośrednio do smoczka i dać maluszkowi do ssania.

  • Pamiętaj o kubkach smakowych
Kubki smakowe na języku znajdują się w jego przedniej i środkowej części. Dlatego jeśli chcesz by dziecko nie poczuło smaku lekarstwa najlepiej podawaj go przy pomocy zakraplacza lub strzykawki przy tylnej części gardła. Miej jednak na uwadze by nie dotykać tylnej części języka dziecka, gdyż może to wywołać odruch wymiotny.

  • Wymieszaj lekarstwo z jedzeniem
Można też podawać dziecku lekarstwo zmieszane z roztartych owoców lub soku owocowego. Można tak podawać dziecku lek tylko w przypadku gdy lekarza na to zezwoli. Pamiętaj jednak by zbyt mocno nie rozcieńczyć leku, gdyż wówczas dziecko może nie mieć ochoty zjeść całego posiłku lub wypić całego leku a tym samym nie przyjmie odpowiedniej dawki lekarstwa.

  • Poproś kogoś o pomoc
Czasami podawanie lekarstwa dziecku wymaga pomocy osób trzecich. Wówczas ktoś może pomóc nam przytrzymać wyrywającego się maluszka, byś mogła podać mu łyżeczkę z lekarstwem. Kiedy jesteś sama możesz pomóc podając dziecku lekarstwo przypinając go do fotelika w momencie podania mu leku.

Innym sposobem jest podawanie lekarstwa dziecku z zaskoczenia. Wówczas wcześniej przygotuj odmierzoną dawkę lekarstwa i weź maluszka na kolna. Ułóż go w taki sposób by twarz miał zwrócona ku górze. Lewym ramieniem postaraj się objąć ramiona maluszka w taki sposób by dłoń mogła trzymać żuchwę dziecka. Wówczas podaj maluszkowi lekarstwo, możesz sobie pomóc lekko ściskając policzki malca w taki sposób, by maluch otworzył buzię. Pamiętaj jednak, by tego rodzaju zabieg trwał kilka sekund.

Podając maluszkowi lekarstwo podchodź do niego pewna siebie. W momencie gdy bobas wyczuje twoje obawy  na pewno twoją niepewność wykorzysta jako obronę przed przyjęciem lekarstwa.

Komentarze do: Jak pomóc małemu dziecku w przyjęciu lekarstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz