Szukaj

Rotawirus u dzieci a karmienie piersią

Podziel się
Komentarze1

Infekcja rotawirusowa to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki u niemowląt i małych dzieci. Jakie są objawy rotawirusa? Czy istnieją przeciwskazania do karmienia piersią? Porad udziela Konsultatnt Laktacyjny Katarzyna Asztabska.

Rotawirus u dzieci a karmienie piersią

Rotawirus – objawy

Zakażenie rotawirusem może być bardzo niebezpieczne dla organizmu niemowlęcia – im silniejsze objawy, tym większe ryzyko odwodnienia.

Infekcji towarzyszą:

  • intensywne wymioty przez 1-2 dni pojawiające się kilka razy na dobę,
  • gorączka – może być nieznaczna lub dochodząca nawet do 40° C,
  • biegunka, która może trwać od dwóch do ośmiu dni.

- U dzieci żywionych mlekiem modyfikowanym niepokojącym sygnałem jest oddawanie więcej niż 5 kupek na dobę, natomiast u niemowląt karmionych wyłącznie piersią – liczba stolców nie jest miarodajnym kryterium. Należy zwrócić uwagę na znaczne zwiększenie ilości stolców w stosunku do dni poprzednich , a także na wygląd stolca, który w przypadku biegunki jest wodnisty i może zawierać ślady krwi lub ropy. – mówi Katarzyna Asztabska, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny.

W przypadku zaobserwowania takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Innymi, występującymi rzadziej objawami rotawirusa u dzieci są:

  • infekcja dróg oddechowych,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • czasowa nietolerancja laktozy.

Do odwodnienia organizmu może dojść w ciągu kilku godzin, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na jego symptomy, czyli: osłabienie organizmu, płacz bez łez, zapadnięte ciemiączko, suchy język i jama ustna, zwiększone pragnienie, zmniejszona ilość wydalanego moczu, sucha skóra, brak apetytu i wzdęty brzuch.

Rotawirus u niemowlaka a karmienie piersią

- Rotawius u dziecka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego. Wręcz przeciwnie – podczas choroby niemowlę powinno być jak najczęściej przystawiane do piersi. W ten sposób mama chroni je przed odwodnieniem. – podkreśla Katarzyna Asztabska.

W najcięższych przypadkach, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, konieczna może okazać się hospitalizacja i dożylne uzupełnianie płynów.

Karmienie piersią pełni również ogromną rolę w zapobieganiu chorobie. U dzieci karmionych mlekiem matki rzadziej dochodzi do infekcji rotawirusem - chroni je przed nią laktoferyna, jeden ze składników pokarmu kobiecego. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, choroba trwa krócej i ma łagodniejszy przebieg.

W sytuacji odwrotnej – gdy do infekcji rotawirusem dojdzie u kobiety, a nie u dziecka, również nie należy przerywać karmienia piersią. Niemowlę może zarazić się od matki na wiele sposobów, ale nie poprzez pokarm. W takiej sytuacji karmienie naturalne jest jak najbardziej  zalecane - przeciwciała zawarte w mleku matki chronią dziecko przed zarażeniem się innymi drogami.

Rotawirus - leczenie

W przypadku, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko mogło zarazić się  rotawirusem należy skontaktować się z lekarzem.

Pierwszym etapem leczenia będzie podawanie specjalnie skomponowanego płynu nawadniającego. Po kilkugodzinnym okresie skutecznego nawadniania będzie można powoli wrócić do dotychczasowej diety, obserwując, czy dziecko toleruje ponownie wprowadzane pokarmu. Dziecko może jeść m.in. kleik ryżowy, chrupki kukurydziane i jogurty, a właściwości niektórych owoców i warzyw (np. jabłko, marchew, banan) mogą wpływać na poprawę konsystencji stolca, a zatem łagodzić objawy biegunki. Lekarz może zalecić także podawanie środka przeciwgorączkowego, przeciwbiegunkowego lub probiotyków.

Przyczyny rotawirusa u dzieci

Rotawirusem można zarazić się przede wszystkim drogą pokarmową, rzadko kropelkową. Wirusy znajdują się na dłoniach, a nawet ubraniu chorego. Dziecko może zarazić się, biorąc do ust przedmiot, którego wcześniej dotykała osoba zainfekowana.

Kolejnym źródłem zakażenia jest jedzenie produktów, które nie wymagają gotowania, pieczenia czy duszenia, np. surowe warzywa, owoce itd. Po dostaniu się do układu pokarmowego wirus bardzo szybko przedostaje się do jelita cienkiego i niszczy jego nabłonek. To powoduje nadmierne wydalanie wody z organizmu w postaci biegunki.

Rotawirus u dzieci – profilaktyka

W jaki sposób można zapobiegać infekcji?

Należy:

  • jak najdłużej karmić niemowlę piersią, także po ukończeniu 6 miesiąca życia,nauczyć dziecko odpowiedniej higieny, szczególnie mycia rąk po wyjściu z toalety, przed posiłkiem, po zabawie ze zwierzęciem,
  • dokładnie myć warzywa i owoce,
  • pilnować, aby dziecko nie wsadzało do ust brudnych dłoni i przedmiotów,
  • unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi i miejscami ich pobytu.

Komentarze do: Rotawirus u dzieci a karmienie piersią (1)

migotka28
migotka28 28-06-2014 22:02

Lek na gorączkę

1

a u nas znowu jakieś problemy, nie wiem czy to nie łagodniej przechodzone rota, na razie temperaturę mamy, ale na szczęście nie 40 stopni, dobrze że miałam w apteczce milifen,inaczej mąż musiałby biegać do apteki, podała... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze