Szukaj

Płaskostopie u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Płaskostopie inaczej zwane platfusem, to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu łuków tworzących kończynę. Występuje jako wada wrodzona lub nabyta, dotyczy obu stóp. Prawidłowe ułożenie stopy powinno ukształtować się pomiędzy 3 – 4 rokiem życia.

Płaskostopie u dzieci

U dzieci bardzo często jest skutkiem zbyt słabych mięśni stóp. Aby sprawdzić, czy stopa dziecka prawidłowo się kształtuje, wystarczy odbić jej kontur na białej kartce. Jeżeli odbicie stopy nie ma charakterystycznego wcięcia, mamy do czynienia z płaskostopiem.

Kolejnym sposobem na rozpoznanie choroby jest poproszenie dziecka, aby stanęło na placach. Jeżeli stopa nie odbija się od podłogi i nie tworzy wyraźnego łuku oznacza to, że nie rozwija się prawidłowo.

Objawy płaskostopia u dziecka

 • bóle stóp i łydek,
 • chodzenie na „sztywnych nogach”,
 • chodzenie z rozstawionymi stopami,
 • dyskomfort podczas chodzenia.

Jak zapobiegać płaskostopiu u dziecka?

 • kupuj dziecku wygodne obuwie,
 • nie przyspieszaj procesu nauki chodzenia,
 • pozwól mu na chodzenie na bosaka po różnym gruncie: piasku, trawie,
 • angażuj mięśnie stóp do pracy poprzez, np. łaskotanie,
 • zapewnij dziecku dużo ruchu,
 • ogranicz skakanie na skakance, granie w gumę na asfalcie - takie formy rozrywki bardzo obciążają stopy.

Leczenie płaskostopia u dziecka

Leczenie płaskostopia u dzieci polega przede wszystkim na ćwiczeniach, ćwiczeniach i jeszcze raz ćwiczeniach. Wykonane w formie zabawy będą dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Najpopularniejszym ćwiczeniem absorbującym mięśnie stóp, jest podnoszenie z ziemi woreczka wypełnionego grochem lub ryżem. Taką samą techniką dziecko może też podnosić inne przedmioty.

Idealnie sprawdzi się również turlanie butelki, palcami po płaskim podłożu lub zwijanie za ich pomocą ręcznika. Najważniejsza w ćwiczeniach jest konsekwencja. Aby jej przestrzegać, warto zapisać dziecko na zajęcia korekcyjne.

Kolejnym zaleceniem jest noszenie wkładek ortopedycznych. Zdanie na ten temat jest podzielone. Zwolennicy twierdzą, że noszenie wkładek zapobiega i leczy płaskostopie. Przeciwnicy uważają, że owa wada nie powstaje w wyniku źle dobranego obuwia czy nienoszenia wkładek, a ich stosowanie jedynie rozleniwia pracę mięśni stóp.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości nie powinniśmy podejmować leczenia na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza ortopedy, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Katarzyna Krawczyk

Bibliografia:

 1. Borkowska M., Wady postawy i stóp u dzieci, PZWL, Warszawa, 2009.

Komentarze do: Płaskostopie u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz