Szukaj

Trzydniówka u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Gdy u dziecka nagle pojawia się gorączka, bez żadnych innych objawów, może być za nią odpowiedzialna trzydniówka. Aby mieć pewność, że gorączka jest właśnie objawem trzydniówki, należy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł wykluczyć inne choroby.

Trzydniówka u dziecka

Trzydniówka to choroba wirusowa wywoływana przez wirus HHV-6, inaczej nazywana jest rumieniem nagłym. Na trzydniówkę najczęściej chorują dzieci pomiędzy 6. a 36. miesiącem życia. Okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. Przebycie trzydniówki uodparnia na całe życie. Jednak dziecko może zachorować na nią dwa razy, ponieważ wywołuje ją wirus HHV-6 i HHV-7. Przebycie trzydniówki wywołanej jednym wirusem nie chroni przed trzydniówką wywołaną drugim wirusem. Jeśli dziecko chorowało na trzydniówkę wywołaną wirusem HHV-6, może zachorować jeszcze raz i będzie ona wywołana wirusem HHV-7.

Objawy trzydniówki

W trzydniówce gorączka pojawia się nagle, jest wysoka do 39 – 40°C i trwa przeważnie 3 dni, chociaż zdarzają się sytuacje, że może trwać 1 dzień albo nawet 5 dni. Temperaturę trudno jest zbić i ciągle powraca, gdy przestaną działać leki przeciwgorączkowe. Zazwyczaj gorączce nie towarzyszą inne objawy. Jednak może się też pojawić zaczerwienienie gardła, niewielki katar, osłabienie apatytu, a także do powiększenia węzłów chłonnych, stanu zapalnego ucha środkowego, biegunki, wymiotów, bólu brzucha. Może dojść również do odwodnienia lub drgawek, co jest związane z wysoką gorączką. Po 3 dniach gorączka nagle ustępuje i pojawia się wysypka, tzw. rumień, są to małe, czerwone plamki albo grudki, które występują głównie na tułowiu i szyi, a czasami mogą się też pojawić na twarzy, rękach, nogach i pupie. Wysypka znika po jednym lub dwóch dniach i wtedy kończy się również choroba.

Jak dochodzi do zarażenia?

Trzydniówką dziecko może się zarazić od chorych dzieci lub od osób dorosłych, które są nosicielami choroby, ale nie chorują. Wirus przez osobę dorosłą może zostać przekazany, np. w wyniku picia z jednego kubka, oblizywania smoczka, próbowania zupki, a potem dawania jej tą samą łyżeczką dziecku.

Ważna jest wizyta u lekarza

Gdy u dziecka pojawia się gorączka i nie ustępuje, bardzo ważna jest wizyta u lekarza, ponieważ może być ona objawem innej choroby, np. zapalenia płuc bądź zapalenia pęcherza moczowego. Lekarz będzie mógł postawić właściwą diagnozę i wykluczyć poważniejsze choroby. Czasami, aż do pojawienia się wysypki, bardzo trudno jest określić, czy dziecko właśnie choruje na trzydniówkę.

Leczenie trzydniówki

Leczenie trzydniówki polega głównie na podawaniu leków przeciwgorączkowych, np. Paracetamolu i Ibuprofenu. Podając dziecku leki na obniżenie gorączki należy to robić zgodnie ze wskazaniami lekarza lub według informacji zawartej w ulotce. Dzieciom można podawać tylko te leki, które są dla nich przeznaczone i są odpowiednie dla ich wieku. Nie można dziecku podawać Polopiryny, Aspiryny lub Pyralginy, które są nieodpowiednie dla dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ mogą pojawić się powikłania. Zawierają one kwas acetylosalicylowy, który jest niebezpieczny dla małych dzieci. Leki te mogą spowodować wystąpienie choroby, jaką jest zespół Raye’a. Choroba ta może doprowadzić do niewydolności wątroby oraz uszkodzenia mózgu, a nawet może zakończyć się śmiercią.

Nie smaruje się kremami i maściami miejsc na skórze, które są pokryte wysypką, ponieważ nie ma ona charakteru wysiękowego. Jeśli temperatura jest wysoka, a działanie leków jest niewielkie, można dziecku zrobić chłodne okłady na czoło, kark bądź łydki. A jeśli to też nie pomaga można, w ostateczności, obniżyć temperaturę chłodną kąpielą. Jednak nie może to być zimna woda, ponieważ mogłaby spowodować wstrząs. Temperatura wody powinna być chłodniejsza tylko o 1°C lub 2°C od temperatury dziecka.

Gdy podawane są środki przeciwgorączkowe, a temperatura nie spada i pojawiają się inne objawy, np. problemy z układem oddechowym, należy zgłosić się do lekarza.

Dziecku, które ma gorączkę należy podawać jak najwięcej płynów, ponieważ poci się, a wraz z potem traci dużo wody i może dojść do odwodnienia. Można również podawać herbatkę, np. malinową lub z lipy. Posiłki powinny być półpłynne i lekkostrawne. Sama trzydniówka nie jest uznawana za groźną chorobę, ale mogą się pojawić niebezpieczne skutki wynikające   z wysokiej gorączki. Dziecko może się odwodnić, a także mogą pojawić się drgawki. Jeśli nie działają leki przeciwgorączkowe i pogorszył się stan dziecka, czyli ma, np. biegunkę, wymioty, doszło do odwodnienia lub pojawiły się drgawki gorączkowe należy wezwać lekarza lub pogotowie.

Podczas trzydniówki i przez kilka dni po niej najlepiej unikać wychodzenia z domu, ponieważ dziecko jest osłabione, a poprzez to bardziej narażone na złapanie zarazków.

Zapobieganie trzydniówce

Nie ma żadnych skutecznych metod bądź szczepionek i leków, które mogłyby uchronić dziecko przed trzydniówką.

Gdy pojawia się u dziecka gorączka nie można od razu zakładać, że jest to trzydniówka. Ważna jest wizyta u lekarza, która pozwoli wykluczyć inne poważniejsze choroby. To właśnie wysypka najczęściej potwierdza diagnozę trzydniówki.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Trzydniówka u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz