Szukaj

Narodziny wcześniaków

Podziel się
Komentarze0

Większość dzieci rodzi się w planowanym czasie. Takie maluchy z reguły mogą się pochwalić bardzo dobrą kondycją. Jednak są i takie dzieci, które przychodzą na świat nieco wcześniej i dlatego ich stan jest odrobinę gorszy. Każdy malec, który urodził się przed 37 tygodniem życia jest nazywany wcześniakiem.Noworodki będące wcześniakami ważą przeważnie mniej niż 2500 g. Ich skóra jest przeźroczysta i cienka, prześwitują przez nią żyły i tętnice. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają troskliwej opieki ze strony powołanych do tego specjalistów. Życie takich malców nierzadko bywa zagrożone. Najważniejsze dla nich są pierwsze chwile życia.

Powody przedwczesnego przyjścia na świat noworodka nie zawsze są znane. Styl życia ciężarnej często może mieć na to wpływ. Dlatego też kobiety w ciąży powinny o siebie odpowiednio dbać, dobrze się odżywiać i nie przemęczać się. Na wczesny poród narażone są również kobiety dość niskie, drobne, młode (do 17 roku) oraz te których stan zdrowia nie jest najlepszy. Poza tym ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu jest stosunkowo większe u kobiet cierpiących na niewydolność szyjki macicy, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek, wątroby i cukrzycę. Przyczyną przedwczesnego porodu może być również stres lub ciąża mnoga.

Dziecko urodzone wcześniej dużo gorzej reaguje na świat zewnętrzny. Łono matki stanowi dla niego ochronę przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Obecnie jednak istnieje wiele sposobów, by zatrzymać maleństwo w brzuszku matki przynajmniej kilka dni. Ważne jest, by odpowiednio szybko zareagować w przypadku gdy wystąpią jakiekolwiek objawy, które mogą niepokoić, takie jak: krwawienia, bóle czy skurcze. Każdy objaw powinien być konsultowany z lekarzem.

Obecnie gdy osiągnięcia medycyny są coraz większe istnieje szansa uratowania nawet tych dzieci, które w momencie narodzin ważą 700 g. Taki noworodek może przeżyć jeżeli szpital, w którym się urodził jest zaopatrzony w odpowiednią aparaturę medyczną. Pierwsze minuty życia są dla takiego maleństwa najważniejsze. Jeszcze w trakcie akcji porodowej dochodzi do przygotowania specjalnego miejsca dla dziecka, w którym zamontowana jest lampa grzewcza odpowiadająca za ogrzewanie materaca oraz znajdują się pieluszki i ręczniki niezbędne do pielęgnacji.


Wcześniaki, podobnie jak każde noworodki urodzone w planowanym czasie przechodzą tuz po urodzeniu badania lekarskie. W przypadku wcześniaków lekarze oceniają przede wszystkim stan funkcjonowania poszczególnych narządów.


Stosunkowo większa liczba noworodków, które rodzą się wcześniej nie jest w stanie samodzielnie oddychać. W takich sytuacjach pobudza się oddychanie za pomocą specjalnego urządzenia medycznego AMBU. Polega to na tym, że na nosek i usta malucha zakłada się maseczkę i za pomocą dołączonej do niej gumowej gruszki pompuje się powietrze do płuc maleństwa. Jeżeli taki sposób nie pomaga, konieczne okazuje się podłączenie dziecka do respiratora.

Dużo wcześniaków zaraz po urodzeniu trafia do inkubatora. Inkubator zapewnia dziecku stosunkowo podobne warunki, jakie dawało mu łono matki. Temperatura wewnątrz inkubatora wynosi 34-36°C, a wilgotność powietrza 60%. Maluchy przebywające wewnątrz inkubatora są podłączone za pomocą różnych rurek do urządzenia pełniącego funkcje organizmu matki. W drugiej lub trzeciej dobie życia wcześniaki przechodzą badanie ultrasonograficzne mózgu, które pomaga ustalić czy centralny układ nerwowy nie jest uszkodzony. Badane są również oczka dziecka, by wykluczyć uszkodzenie siatkówki oka. U dzieci urodzonych wcześniej żółtaczka fizjologiczna trwa zwykle dłużej z racji tego, że w momencie narodzin ich wątroba nie jest jeszcze odpowiednio dojrzała.

Najlepszym sposobem karmienia wcześniaków okazuje się być karmienie piersią. Mleko matki zawiera wiele składników odżywczych, które pomagają maleństwu zwalczać różnego rodzaju infekcje. Jednak dzieci, które rodzą się przed 34 tygodniem ciąży nie mają jeszcze wykształconego odruchu ssania, dlatego konieczne okazuje się karmienie dożylne.

Noworodek potrafiący już samodzielnie oddychać i ssać oraz przybierający odpowiednio na wadze, ważący co najmniej 2000g może zostać wypisany ze szpitala. Wcześniaki wymagają bardzo troskliwej opieki domowej. W związku z tym, że ich układ nerwowy nie jest odpowiednio dojrzały, dzieci takie są niespokojne i stosunkowo częściej płaczą. Hałas, silne światło oraz wahania temperatury bardzo źle na nie wpływają. Wcześniaki są bardziej podatne na infekcje, dlatego nie zalecane są kontakty z osobami spoza rodziny. Istotne są regularne wizyty u pediatry.

Pomimo tego, że rozwój fizyczny wcześniaków przebiega nieco wolniej niż ma to miejsce w przypadku dzieci zdrowych, to intelektualnie niczym się one nie różnią. Poza tym jakiekolwiek wcześniej występujące różnice fizyczne nie są widoczne po upływie roku.

Komentarze do: Narodziny wcześniaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz