Szukaj

Bezpieczne odchudzanie

Nadwaga i otyłość to coraz częściej zauważalny problem naszego społeczeństwa. Często nie zdajemy sobie sprawy, że do przypadłości tych należy podchodzić tak, jak do przewlekłej choroby. Walka z zbędnymi kilogramami to niezaprzeczalnie próba charakteru. Trzeba wykazać się silną wolą, cierpliwością, samozaparciem i umiejętnością rezygnacji z wielu przyjemności.



Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych, ale każdy kto się odchudzał wie, że nie jest to takie proste. Coraz częściej sięgamy po leki bądź suplementy nie konsultując tego ze specjalistą i nie wiedząc jak bardzo może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jako dwie najbardziej popularne substancje tego typu uważa się sibutraminę i orlistat.

Sibutramina początkowo uważana jako lek przeciwdepresyjny szybko znalazła swoje zastosowanie jako środek wspomagający odchudzanie. Jej skuteczność opiera się na działaniu na ośrodkowy układ nerwowy zwiększając poziom serotoniny, co skutkuje pobudzeniem ośrodka sytości. W efekcie szybciej czujemy się najedzeni. Łatwiej nam dzięki temu przejść na zalecany przez dietetyków tryb żywienia, czyli mniejsze i częstsze posiłki. Sibutramina skutecznie hamuje również apetyt na słodycze, co jest też istotnym czynnikiem wpływającym na walkę z nadwagą. Ponadto zwiększa wydatek energetyczny organizmu poprzez nasilenie tzw. termogenezy poposiłkowej (organizm wytwarza więcej ciepła) i jednocześnie „dodaje" energii, podnosząc stężenie hormonów stresowych we krwi (adrenaliny i noradrenaliny). Niestety sibutramina to jeden z głównych leków, których lista działań ubocznych jest długa. Do najczęściej występujących należą: podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszone bicie serca, rozdrażnienie i bezsenność, suchość w jamie ustnej, zaparcia, zawroty głowy, depresja. Dlatego może być stosowany wyłącznie na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Uważa się, że kuracje sibutraminą prowadzi się tylko wtedy, gdy ryzyko pojawienia się konsekwencji otyłości, czyli np. chorób serca, cukrzycy itd. jest większe niż ryzyko wystąpienia powikłań leczenia. Zanim więc lekarz przepisze lek, powinien dokładnie przebadać pacjenta i wykluczyć określone choroby, a także poznać listę leków, które już pacjent ten przyjmuje ze względu na silne interreakcje chociażby z lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo popularna w Polsce Meridia czy jej odpowiednik Zelixa zawierające sibutraminę, mimo, że dostępne na receptę, bez większego problemu można zamówić np. przez Internet. Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych, zakompleksionych dziewcząt lub osób, które już wiele lat zmagają się z problemem nadwagi. Zamiast więc szukać rozwiązania w diecie i wyrabiania w sobie zdrowych nawyków żywieniowych, łatwiejszym sposobem, wydaje się sięgnięcie po środki farmakologiczne


Innym rozwiązaniem, gdy metody dietetyczne nie przynoszą spodziewanego rezultatu, jest stosowanie leku, który zmniejsza wchłanianie się tłuszczy do organizmu. W warunkach prawidłowych tylko 5% spożytego tłuszczu wydala się z kałem. Przyjmując kapsułki zawierające orlistat blokujemy enzymy trawienne należące do lipaz. W wyniku tego działania tłuszcze spożywane z pokarmami nie ulegają hydrolizie do monoglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych i tym samym nie zostają wchłonięte z przewodu pokarmowego, czyli mówiąc wprost hamuje on aktywność enzymu (lipazy) uczestniczącego w trawieniu tłuszczów. W efekcie część tłuszczów dostarczonych z pokarmem zostaje wydalona, a do organizmu trafia mniej kalorii. Według producentów chudniemy nawet dwa razy szybciej niż na samej diecie. Orlistat nie powoduje tylu skutków ubocznych co sibutramina, ponieważ nie oddziaływuje na ośrodkowy układ nerwowy, nie wpływa więc na osłabienie łaknienia. Natomiast trzeba pamiętać, że wraz z przyjmowaniem orlistatu konieczne jest przejście na odpowiednią dietę niskotłuszczową. Jednak w ten sposób pacjent uczy się ograniczania ilości tłuszczu w pożywieniu i zmiany nawyków żywieniowych, co może przynieść znaczące korzyści zdrowotne na długi czas. Jeśli w posiłku znajdzie się zbyt duża ilość tłuszczu, jego większe ilości będą musiały zostać wydalone z organizmu, a to może spowodować oleiste biegunki, wzdęcia, bóle brzucha czy nietrzymanie stolca. Wśród rzadziej występujących efektów ubocznych wymienia się również nieregularne miesiączkowanie, uczucie zmęczenia, a nawet choroby dziąseł i zębów. Stosowanie leku jest wskazane jedynie u osób ze znaczną nadwagą (BMI ok. 30) i co najistotniejsze pod kontrolą specjalisty. Niewielu z nas wie, że orlistat to substancja występująca w ogólnodostępnych środkach reklamowanych jako wspomagające odchudzanie. Należy więc dokładnie zapoznać się z ulotką, albo zapytać o zdanie lekarza.


Ważne jest aby walkę z odchudzaniem rozpocząć od ustalenia skali problemu. Dla niektórych wystarczy zalecenie lub rozpisanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej, inni będą potrzebowali indywidualnie dobranego i w pełni bezpiecznego leczenia farmakologicznego, być może również pomocy dietetyka, psychologa, fizykoterapeuty. W jednym i drugim przypadku należy sięgać porady specjalisty, aby to on dobrał nam odpowiedni specyfik.


Dietetyk Naturhouse Ewa Andrearczyk
Naturhouse Gdynia
Ul. Świętojańska 89
(058) 6611116

Komentarze do: Bezpieczne odchudzanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz