Szukaj

Błędy popełniane przy odchudzaniu

Szczupła sylwetka to nie tylko kwestia atrakcyjności fizycznej, ale także oznaka zdrowego stylu życia. Planując odchudzanie trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu kilku prostych zasad. Odchudzanie nie może wpływać negatywnie na zdrowie i pozbawiać organizmu cennych składniów odżywczych.

Błędy popełniane przy odchudzaniu

Ważne jest urozmaicanie diety, spożywanie przynajmniej 5 posiłków dziennie, które będą bogate w białko, weglowodany i witaminy. Niestety dużo osób podczas odchudzania zapomina o tym i nastawiając się na szybką utratę wagi, częściej szkodzi swojemu organizmowi. Co zatem robić, żeby odchudzanie rzeczywiście przyniosło pozytywne efekty i co najwazniejsze - przyniosło długotrwałe efekty?

Przede wszystkim nie należy przesadzać z odchudzaniem. Dobrym początkiem jest wyznaczenie wagi, do której dążymy. Określenie końcowego efektu pozwoli na rozplanowanie odchudzania w czasie. Odchudzanie nie może stać się obsesją, celem, do której dążymy za wszelką cenę. Stąd już tylko krok do chorób: anoreksji czy bulimii. Niestety takie sytuacje zdażają sie często nastolatkom, które w czasie dojrzewania nie akceptują swojego ciała i odchudzają się. Chcą być szczupłe i nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków drastycznego odchudzania. Dlatego tak ważne jest uświadamianie młodych ludzi, jak należy się zdrowo odżywiać i jakich błędów należy unikać. Bardzo pomocny w wyznaczaniu prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI. Jest to kalkulator, który pomaga ustalić, czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu, czy mamy niedowagę lub nadwagę. Edukacja nastolatków dotycząca zdrowego odżywiania i odchudzania powinna dotyczyć wielkości spożywanych porcji, różnorodności składników i przede wszystkim odpowiedniego podejścia psychicznego. Im wcześniej zacznie się uświadamiać młodzież, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie będą popełniać błędów żywieniowych.


Kolejną ważną kwestią, która stanowić może motywację do pozbycia się nadwagi jest uświadomienie sobie tego, że będąc otyłą osobą, nie można być w dobrej formie i przede wszystkim - być zdrowym. Otyłośc sprzyja nadciśnieniu, chorobom serca, nowotworom, nie wspominając o utrudnieniach w chodziennych obowiązkach. Duża ilość tkanki tłuszczowej to nie tylko nadwaga i nieestetyczny wygląd skóry ale i szkodliwy tłuszcz, który odkłada się wewnątrz organizmu. Jednak utrata dużej ilości kilogramów i co za tym idzie, zmniejszenie tkanki tłuszczowej w krótkim czasie, może przyczynić się do powstania efektu jo-jo.Najlepszą drogą do zrzucenia zbędnych kilogramów jest ograniczenie spożywanych kalorii. Ucinając dostarczane kalorie powodujemy, że organizm nie odkłada ich w postaci tkanki tłuszczowej za to czerpie z dotychczasowej, co oznacza utratę wagi.

Chcąc efektywnie chudnąć należy połączyć dietę z ćwiczeniami fizycznymi. Jest to idealna droga do szczupłej i zgrabnej sylwetki. Wybierając aktywność fizyczną, która pomoże nam w zrzucaniu zbędnych kilogramów warto pomyśleć o długich, intensywnych ćwiczeniach. Ciało pracuje intensywnie przez długi okres czasu, dzięki temu spala więcej kalorii. Łączenie naprzemiennie krótkich, intensywnych ćwiczeń z mniej dynamicznymi i rozciąganiem będzie skutkować trwałą i sukcesywną utratą wagi.

Chcąc być pewnym, że dostarczamy swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a przy tym nie jesteśmy głodni, na naszym talerzu nie powinno zabraknąć owoców, roślin strączkowych i produktów zbożowych.

Przestrzeganie kilku prostych rad pozwoli na osiągnięcie i zachowanie szczupłej sylwetki na długo, a także czerpanie radości z dobrego stanu zdrowia. Zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna to gwarancja dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki.

Autor: Katarzyna Bolesta

Komentarze do: Błędy popełniane przy odchudzaniu (1)

aja2
aja2 09-08-2013 17:20

Dobry pomysł

1

Wyznaczanie wagi to świetny pomysł. Warto jednak chyba wspomagać dietę jakimiś preparatami a przede wszystkim ćwiczeniami.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze