Szukaj

Jak przyspieszyć metabolizm?

Niektórzy mogą jeść wszystko na co mają ochotę i nie tyć, innym natomiast wystarczy mała nadwyżka kalorii i już muszą zmagać się z dodatkowymi kilogramami. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi metabolizm. Co zatem robić, aby przyspieszyć tempo przemiany materii i móc cieszyć się szczupłą sylwetką?

Jak przyspieszyć metabolizm?

Obowiązkowe śniadanie

Część ludzi wierzy, że omijanie śniadań zmniejszy ich dzienną dawkę kalorii i pozwoli im schudnąć. Tymczasem, ten poranny posiłek ma ogromne znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu metabolizmu przez cały dzień. Rezygnacja z niego powoduje, że organizm przestawia się na tryb oszczędzania energii, w którym każda dostarczona kaloria jest gromadzona w postaci tłuszczu. Aby schudnąć, należy spożywać je codziennie o tej samej porze, najlepiej pół godziny po wstaniu z łóżka. Taki nawyk pozwoli zmniejszyć ryzyko nadwagi nawet 4,5 razy!

Znamienna rola wody

Zanim jednak zasiądzie się do stołu warto wypić na czczo szklankę zimnej wody z cytryną. Pomaga ona w problemach żołądkowych i wspomaga trawienie. Ponadto organizm musi zużyć dodatkową energię na jej ogrzanie. Dobrze robią ci, którzy nie wzbraniają się także przed piciem kawy. Ten czarny napój doskonale stymuluje centralny układ nerwowy i tym samym przyśpiesza metabolizm. Jeżeli ktoś bardziej preferuje herbatę, to lepiej sięgać po tę zieloną. Wprowadzenie jej do swojego codziennego jadłospisu z pewnością przyczyni się do szybszej utraty wagi ciała. Należy przy tym pamiętać, aby dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę wody. By uniknąć odwodnienia należy pić 1,5 litra dziennie. Jeśli ciało jest odwodnione, jego temperatura obniża się, a to sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm?

Chcąc przyspieszyć przemianę materii trzeba zwracać większą uwagę nie tylko na to co się pije, ale również na to co się je. Słodkie bułki, białe pieczywo oraz inne tuczące węglowodany lepiej zastąpić produktami bogatymi w białko. Taka dieta jest skuteczna, ponieważ organizm zużywa więcej energii do strawienia białka, a co więcej nie odkłada go w postaci tłuszczu.

Na poranny posiłek doskonale nadają się jajka, które są źródłem niezbędnych aminokwasów, szybko sycą i budują mięśnie. Dobrym wyborem jest także jogurt, który nie tylko jest źródłem wapnia przyśpieszającego metabolizm, ale również zawiera florę bakteryjną wspomagającą proces oczyszczania organizmu.

Inną propozycją jest popularne we Włoszech danie – plastry mozzarelli podawane z pomidorem i bazylią. Ser mozzarella zawiera dużo protein, a kwas występujący w pomidorach wpływa bardzo korzystnie na metabolizm tłuszczów, a bazylia należy do grupy przypraw, które poprawiają trawienie.

Do tej grupy należą również  oregano,cynamon, imbir oraz chili. Papryczki chili są szczególnie polecane, ponieważ zawierają kapsaicynę, która zmniejsza wchłanianie tłuszczów przez organizm i w ten sposób pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Skuteczna dieta musi przewidywać również dużą ilość zielonych warzyw, takich jak sałata, ogórki, szpinak czy brokuły.Dostarczają one organizmowi mniej energii niż potrzeba na ich strawienie! Jeżeli połączy się je z tłustymi rybami morskimi, takimi jak makrela lub łosoś, zapewni się organizmowi odpowiednią dawkę kwasów omega-3, które ułatwiają likwidację komórek tłuszczowych. Ich źródłem jest także olej lniany, który pomaga także przywrócić równowagę hormonalną.

Na talerzu powinny też znaleźć się produkty bogate w żelazo. Wspomaga ono dostarczanie tlenu do mięśni oraz poprawia wydolność fizyczną. Występuje w dużych ilościach w fasoli, soi, brokułach, otrębach oraz w podrobach.

STOP głodówkom!

Posiłki powinno się spożywać regularnie, o mniej więcej tych samych godzinach. Lepiej spożywać 5-6 mniejszych posiłków niż trzy bardzo sycące. Nie należy również podejmować głodówek, ponieważ przełączają one organizm na tryb oszczędzania energii i spowalniają metabolizm.

Ćwiczenia na metabolizm

Innym czynnikiem odpowiadającym za wolniejszą przemianę materii jest brak aktywności fizycznej. Jeden kilogram masy mięśniowej zużywa około 130 kalorii dziennie – wszystko to bez najmniejszego wysiłku. Warto więc zadbać o odpowiednią zawartość tkanki mięśniowej w ciele. Aby osiągnąć odpowiednie rezultaty, należy ćwiczyć każdego dnia przez co najmniej 45 minut. Powinno się ćwiczyć intensywnie, najlepiej siłowo, dwa razy w tygodniu, robiąc przy tym co najmniej dwudniową przerwę między treningami.

Ten rodzaj aktywności fizycznej przyczynia się do trwałego przyśpieszenia metabolizmu. Tradycyjne ćwiczenia aerobowe i kardio, również poprawiają tempo przemiany materii, ale tylko podczas treningu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie treningu interwałowego, który spala do trzech razy więcej tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest spalany nawet do 48 godzin po zakończeniu ćwiczeń! Na jego korzyść  przemawia również fakt, że poprawia on sprawność i wydolność organizmu. Należy stosować go trzy razy w tygodniu przez maksymalnie 30 minut.

Co jeszcze wpływa na szybkość metabolizmu?

Inne czynniki które wpływają na szybkość metabolizmu to wiek – po 25. roku zaczyna on zwalniać o 5-10% co 10 lat. Ważna jest także płeć, mężczyźni z reguły posiadają większą ilość mięśni, dzięki czemu ich organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na energię. Duży wpływ na tempo przemiany materii mają również geny.

Innym ważnym czynnikiem jest zdrowy sen. Organizm osób, które się nie wysypiają, nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Nie należy zapominać o destrukcyjnym wpływie stresu, który sprawia, że je się więcej i bardziej kalorycznie, powoduje wytwarzanie szkodliwych substancji takich jak kortyzol oraz zaburza funkcjonowanie układów fizjologicznych.

Prawidłowe nawyki żywnościowe, odpowiednia aktywność fizyczna, optymizm oraz higiena snu mają bardzo duży wpływ na szybkość metabolizmu. W naszych rękach leży klucz do zdrowej i wysportowanej sylwetki, dlatego warto zmienić swoje szkodliwe przyzwyczajenia i zacząć cieszyć się szybką przemianą materii.

Autor: Beata Bryk

Komentarze do: Jak przyspieszyć metabolizm?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz