Szukaj

Nadwaga po porodzie, czyli jak wrócić do sylwetki sprzed ciąży

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet po przebytej ciąży i wydaniu na świat dziecka nie może sobie poradzić ze swoją sylwetką. Ciąża ma ogromny wpływ na ciało kobiety, prócz nadmiaru zbędnych kilogramów mięśnie są zwiotczałe i nieelastyczne. Jak sprawić by wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Koniecznie musisz to przeczytać.Ciąża wpływa na rozciągnięcie mięśni, które po porodzie staja się wiotkie i mało elastyczne. Większość młodych matek w początkowym okresie po porodzie nie przywiązuje do tego nadmiernej uwagi. Całą swoją energie poświęcają dziecku.

Większość kobiet ma nadzieje, że zbędne kilogramy po porodzie samoistnie znikną. Wiadomo niektóre mięśnie po pewnym czasie odzyskają swoją elastyczność, jednak pamiętaj bierne czekanie nic nie da.

Jeśli w odpowiednim momencie nie podejmiesz radykalnych kroków, niestety z każdą kolejną ciąża mięśnie brzucha będą stawały się coraz bardziej obwisłe. Dlatego nie ma na co czekać, należy jak najszybciej zabrać się za ćwiczenia i powrót do pięknej sylwetki.

Ćwiczenia poporodowe są pomocne w zrzuceniu zbędnych kilogramów po ciąży. Ich podstawą są ćwiczenia mięśni brzucha, które wpływają na poprawę krążenia krwi oraz minimalizują ryzyko wystąpienia bólów krzyża.

Co więcej, ćwiczenia poprawiają również ogólną kondycję organizmu i wzmacniają mięśnie całego ciała. Prócz gwarancji pięknej sylwetki minimalizują również ryzyko wystąpienia żylaków, skurczów mięśni nóg, obrzęków kostek i stóp oraz powstania zakrzepów.

Ćwiczenia mięśni krocza ( ćwiczenia Kegla)


Ćwiczenia poporodowe powinny również obejmować ćwiczenia mięśni krocza. Dzięki wzmocnieniu tych mięśni unikniesz problemu związanego z nietrzymaniem moczu. Niestety większość kobiet po porodzie ma z tym duży problem. Co więcej ćwiczenie tych partii mięśni wpływa również na poprawę doznań seksualnych.


Korzyści płynące z ćwiczeń poporodowych:

 • poprawa sylwetki
 • zrzuceni zbędnych kilogramów
 • wzmocnienie mięśni
 • przyśpieszenie gojenia się macicy oraz mięśni brzucha miednicy
 • przywrócenie napięcia mięśniowego
 • minimalizowanie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej

Dobrym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń jest zapisanie się na kurs ćwiczeń poporodowych. Jeśli jest to niemożliwe warto zakupić sobie płytę z ćwiczeniami lub książkę z opisem ćwiczeń.


Jeśli natomiast jesteś zbyt osłabiona po porodzie i wykonywanie mozolnych ćwiczeń nie jest możliwe, skup się na wykonywaniu ćwiczeń wytrzymałościowych. Dobrym wyjściem z sytuacji jest spacerowanie z wózkiem.

Wskazówki dotyczące treningu

Jeśli zdecydujesz się na wykonywanie ćwiczeń poporodowych, postaraj się by:

 • Trzymać się planu
Pamiętaj, że ćwiczenia wykonywane wyrywkowo nie przynoszą żadnych rezultatów. Najlepszy efekt osiągniesz wykonując ćwiczenia krótko ale regularnie. Częstsze i krótsze treningi przynoszą lepszy efekt niż ćwiczenia wykonywane jednorazowo.

 • Nie śpiesz się
Wykonując ćwiczenia nie ma sensu się śpieszyć. Najbardziej skuteczne są ćwiczenia, które wykonuje się powoli, z przerwami.

Jeśli się nie gimnastykowałaś i wykonujesz nowe ćwiczenia zacznij powoli. Dlatego początkowo ogranicz wykonywaną liczbę ćwiczeń, a z czasem regularnie wydłużaj ich czas.

 • Zacznij od powolnych ćwiczeń
Miej na uwadze to, że po ciąży twoje mięśnie i stawy są niestabilne. Dlatego unikaj skakania, nagłych skrętów szarpnięć i wstrząsów, gdyż w ten sposób możesz wyrządzić sobie krzywdę.

 • Rozgrzewka
Przed przystąpieniem do ćwiczeń pamiętaj o krótkiej rozgrzewce. Zadbaj również o to, by trening zakończyć łagodnymi ćwiczeniami rozciągającymi.

 • Pij wodę
Pamiętaj, by w czasie ćwiczeń i po ich zakończeniu wypijać duże ilości płynów. Warto pić wodę a unikać napojów słodzonych.


Im wcześniej po porodzie rozpoczniesz ćwiczenia tym szybciej osiągniesz pożądane efekty. Dlatego nie wahaj się i rozpocznij walkę o swoja sylwetkę. Na pewno dzięki ćwiczeniom będziesz bardziej radosna i pena siebie. A mama szczęśliwa i zadowolona to szczęśliwe dziecko.Komentarze do: Nadwaga po porodzie, czyli jak wrócić do sylwetki sprzed ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz