Szukaj

Ziemniaki pomogą... schudnąć?

Badania opublikowane w Journal of The American College of Nurition pokazują, że ludzie mogą jeść ziemniaki i nadal chudnąć. Badanie jest wynikiem współpracy między University of California w Davis i Illinois Institute of Technology.

W tym badaniu zespół naukowców dążył do lepszego zrozumienia roli redukcji kalorii i indeksu glikemicznego w utracie wagi, gdy ziemniaki są zawarte w diecie.

- Niektórzy kwestionowali rolę ziemniaków w schemacie odchudzania, ponieważ te warzywa są oznaczone wysokim indeksem glikemicznym – wyjaśnia dr Britt Burton-Freeman, główny badacz. - Jednak wyniki tego badania potwierdzają to, co pracownicy służby zdrowia i eksperci żywienia mówili od lat: nie chodzi o wyeliminowanie pewnych grup żywności, a raczej zmniejszenie ilości kalorii płynących z tych żywności – dodał.

Łącznie dziewięćdziesiąt kobiet i mężczyzn z nadwagą zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup: zmniejszonej kaloryczności, wysokiego IG i niskiego IG. W sumie trzecia grupa, była raczej grupą kontrolną, która specjalnych zaleceń nie otrzymała. Reszta uczestników, miała wytyczne, które wymagały od uczestników, aby spożywali co najmniej 5-7 porcji ziemniaków tygodniowo. Do tego otrzymali również specjalnie przygotowaną rozpiskę ze zdrowymi zachowaniami. Pod koniec 12-tygodniowego okresu badań, badacze stwierdzili, że wszystkie trzy grupy straciły na wadze i nie było znaczącej różnicy ubytku pomiędzy trzema grupami.

- Nie ma dowodów na to, że ziemniaki wdrażane do zdrowej diety mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała. W rzeczywistości widzimy, że mogą być częścią programu odchudzania – powiedział Burton-Freeman.

Wyniki badań to dobre wieści dla miłośników ziemniaków i producentów, którzy pragną satysfakcji płynącej ze zdrowych posiłków. Jeden ziemniak średniej wielkości zawiera tylko 110 kalorii na porcje, oferuje to więcej potasu (620g) niż zawiera banan. Ziemniaki dostarczają również połowę dziennej wartości witaminy C (45 procent), a nie zawierają tłuszczu, sodu czy cholesterolu.

Badanie zostało sfinansowane przez United States Potato Board.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Ziemniaki pomogą... schudnąć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz