Szukaj

Zielona kawa - właściwości

Zielona kawa to kawa, której nie poddano procesowi palenia. Przy paleniu kawa zyskuje charakterystyczny smak, ale traci niektóre składniki odżywcze, w tym kwas chlorogenowy. Ekstraktowi z zielonej kawy przypisuje się niezwykłe właściwości odchudzające i obniżające ciśnienie. Stanach Zjednoczonych bije rekordy popularności jako suplement diety, natomiast w Polsce wciąż jest słabo znana.

Zielona kawa - właściwości

Kwas chlorogenowy

O zawartości kofeiny w kawie wiemy wszyscy. Ziarna kawy zawierają 3-4% tego składnika. Wiele badań sugeruje, że jest to składnik wspomagający proces odchudzania, jednak to kwas chlorogenowy zdaje się być przyczyną ułatwionego tracenia tkanki tłuszczowej.

Działanie kwasu chlorogenowego jest dosyć proste: ogranicza on wchłanianie węglowodanów z pokarmów, tym samym motywując organizm do sięgnięcia po rezerwy energetyczne pod postacią tłuszczu. W ten sposób nawet przy zachowaniu identycznej diety, można spodziewać się mniejszej wagi.

Obiecujące badania: zielona kawa a odchudzanie

W badaniach opublikowanych przez magazyn Diabetes osoby uczestniczące otrzymywały codziennie dawkę ekstraktu z zielonej kawy i zachęcano je do spożywania zwykłej dla nich ilości kalorii. Badacze zmierzyli utratę wagi u osób przyjmujących ekstrakt i odkryli, że badani średnio stracili po  blisko 8 kilogramów. Badania te były przeprowadzone na stosunkowo niewielkiej liczbie osób i potrzebują kontynuacji na większej liczbie uczestników, jednak nie można lekceważyć tego, jak obiecujące są ich efekty. Nie zbadano jeszcze, jak długotrwałe są efekty zielonej kawy.

Niższe ciśnienie krwi

Dzięki ekstraktowi z zielonej kawy udało się obniżyć ciśnienie krwi uczestników innego badania. Badanym z nadciśnieniem podawano 93-185 miligramów ekstraktu dziennie, a po pewnym czasie zauważono spadek ciśnienia tętniczego. Ponownie, wciąż mało jest badań potwierdzających te efekty zielonej kawy u człowieka.

Przeciwwskazania

Z związku z brakiem odpowiednich testów, nie zaleca się pożywania zielonej kawy dzieciom i kobietom karmiącym oraz ciężarnym. Na zieloną kawę powinny uważać też osoby uczulone lub po prostu wrażliwe na kofeinę zawartą w kawowych ziarnach. Kłopoty ze snem mogą się wzmóc w związku z przyjmowaniem ekstraktu.

Gdzie kupić?

Ekstrakt z zielonej kawy jest dostępny w postaci tabletek w wielu sklepach, ale najłatwiej zakupić go za pośrednictwem internetu. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, jaką opinią cieszy się dany sklep oraz na jakość produktów, jakie oferuje. Czasem lepiej jest zapłacić troszkę więcej za produkt który będzie działać, niż za tani zamiennik.

Suplementy to nie wszystko

Utrata wagi może być naprawdę ogromnym wyzwaniem, szczególnie jeśli kilogramów do zgubienia jest dużo. Chwytamy się wtedy wielu sposobów, jednym nich jest suplementacja diety. Tutaj można sięgnąć po ekstrakt z zielonej kawy, który pomoże zredukować przyjmowanie węglowodanów. Nie można jednak zapominać, że to odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne są kluczem do szczupłej, zdrowej sylwetki i dostępne na rynku suplementy nie są w stanie samodzielnie zagwarantować nam utratę wagi.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Zielona kawa - właściwości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz