Szukaj

Synefryna- jak działa niebezpieczna pigułka odchudzająca?

Każdy, kto chce schudnąć przy pomocy sportu i zdrowego odżywiania potrzebuje dyscypliny. Niektórzy wolą jednak skrócić sobie drogę poprzez zażywanie synefryny. Jednak trzeba bardzo uważać, gdyż może być to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, udowodniono, że środek ten może prowadzić do zaburzeń krążenia.

Synefryna- jak działa niebezpieczna pigułka odchudzająca?

Zwiększony metabolizm, zwiększona termogeneza, szybkie spalanie tłuszczu- wszystko to brzmi bardzo obiecująco. Środki zawierające synefrynę są szeroko spopularyzowane w Internecie. Nawet sportowcy bardzo często skłaniają się ku zażywaniu takich wspomagaczy. - Każdy, kto zdecyduje się na regularne zażywanie takich kapsułek rozpoczyna niebezpieczną grę ze swoim zdrowiem. Szczególnie osoby z dużą nadwagą oraz podniesionym ciśnieniem krwi powinny odłożyć cudowne mikstury złożone z synefryny i kofeiny na bok- radzi Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BFR).

Czym jest?


Synefryna jest środkiem roślinnym, który pochodzi z skórek kwaśnych pomarańczy, cytryn czy mandarynek. Zażywany w naturalny sposób poprzez owoce, soki i dżemy jest nieszkodliwy. Oprócz BFR potwierdza to także Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Alkaloid ten wytwarzany może być także w sposób chemiczny albo wyciągany naturalnie, a następnie wzbogacany. W formie ekstraktu z kwaśnej pomarańczy znajduje się on w środkach reklamowanych jako przyspieszacze metabolizmu czy suplementy zwiększające wydajność.

Synefryna zażywana w połączeniu z kofeiną lub popularnymi napojami energetycznymi może mieć fatalne dla organizmu skutki. Po zażyciu takiej mieszanki 24-letni kulturysta dostał zawału serca podczas treningu.

- Być może inne zachorowanie lub czynniki miały wpływ na ten zawał. Lecz pojawienie się wraz z zażywaniem mieszanek z synefryną niechcianych skutków ubocznych jak w opisanym wyżej przypadku jest bardzo uderzając
e.- mówi Alfonso Lampen odpowiedzialny za bezpieczeństwo żywności w BFR.


Konsekwencje spożycia synefryny

Odpowiednie badania potwierdzają słowa Lampena, środki zawierające synefrynę, które podawane są najczęściej w połączeniu z kofeiną powodować mogą przyspieszone bicie serca oraz wzrost ciśnienia krwi. Niektóre dostępne na rynku preparaty zawierają wyższe stężenie synefryny i kofeiny niż silne leki medyczne.

- Połączenie tych dwóch substancji może także wpływać na wzmocnienie działania innych przyjmowanych przez pacjenta preparatu. Osoby, które uprawiają sport albo są obciążone innymi zachorowaniami mogą bardzo szybko doprowadzić swój organizm do granic wytrzymałości
- mówi ekspert. Każdy, kto zrezygnuje ze spożywania produktów zawierających synefrynę może, według obliczeń BFR, zażyć dodatkową ilość tego środka w postaci 25,7 miligrama dziennie. Osoby, które nie chcą tego robić, mogą przyjąć do siebie jedynie 6,7 miligrama synefryny na dzień. Niestety niektóre środki oferowane w sprzedaży zawierają nawet potrojone dawki dzienne tego środka. Do tego, jest on często wymieszany z innym równie niebezpiecznymi środkami. Z innych badań wiemy, że zażycie powyżej 27 miligramów synefryny na dzień może powodować zmiany w układzie krążenia - twierdzi Lampen.


Historie z życia wzięte

O prawdziwości powyższych danych przekonała się niestety pewna 27-letnia kobieta. Po pewnym okresie regularnego przyjmowania preparatu na bazie synefryny, który zażywała w celu schudnięcia, jej system krążenia załamał się podczas ćwiczeń na siłowni. Do tego czasu przez dwa tygodnie zażywała preparat zawierający 100 miligramów synefryny zmieszanej z 400 miligramami kofeiny. Pewien 53-latek, który chciał poprawić wygląd swoich mięśni także zdecydował się na zażywanie podobnych pigułek. Od lat zażywał on także hormon tarczycy. Już po pierwszym zażyciu synefryny jego serce przestało prawidłowo pracować. Powrót do zdrowia kosztował tego mężczyznę dużo czasu i pracy. Władze Nadrenii-Westfalii już w 2008 roku ostrzegały przed produktami zawierającymi synefrynę. Urzędnicy ochrony konsumentów mieli wtedy na oku środek hamujący łaknienie o nazwie „Therma Power”, który był podejrzewany o szkodzenie zdrowiu pacjentów.

Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko młodzi wysportowani ludzie sięgają po spalacze tłuszczu, ale także osoby z nadwagą oraz wcześniejszymi zachorowaniami - twierdzi Lampen.

- Szczególnie krytyczna sytuacja ma miejsce w sytuacji kiedy pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy, że choruje i nie może zażywać wspomagaczy. W przeciwieństwie do innych medykamentów nie wszystkie środki wspomagające zdrowe odżywianie potrzebują certyfikatu zanim zostaną wprowadzone na rynek. Zostaje więc po prostu zaufanie ich producentom. Dotąd nie przeprowadzono reprezentatywnych badań udowadniających skuteczność połączenia synefryny z kofeiną w procesie odchudzania. Zamiast połykać kolorowe pigułki, lepiej zdecydować się na różnorodną i zrównoważoną dietę - informuje Niemieckie Towarzystwo ds. Zdrowego Odżywiania.


Autor:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Synefryna- jak działa niebezpieczna pigułka odchudzająca?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz