Szukaj

Ciąża: dieta wpływa na geny?

Jak podają naukowcy w The FASEB Journal, w przeprowadzonych przez nich doświadczeniach okazało się, że zmiana diety u myszy ma duże znaczenie dla zmiany epigenetycznych zachodzących w DNA u ich potomstwa. Choć każdy już wie, że ważne jest to, co kobieta je w ciąży, to nie można było dotychczas stwierdzić czy to, co kobieta je przed ciążą, ma równie duże znaczenie.Jak się okazało, zmiana diety u myszy przed ciążą poskutkowała zmianami genetycznymi u samic, które przekazały je swojemu potomstwu w trakcie trwania ciąży.

Zmiany te miały duży wpływ na metabolizm wielu ważnych kwasów tłuszczowych.

Co to oznacza dla nas?

Wyniki przyszłych badań, opartych na tym doświadczeniu, mogą pomóc nam w leczeniu wielu chorób m.in. cukrzycy, raka itp.

"Jako rodzice musimy lepiej zrozumieć, że nasze obowiązki wobec dzieci to nie tylko te o charakterze społecznym, ekonomicznym, czy edukacyjnym, ale także nasz stan biologiczny, który może przyczynić się do długotrwałych efektów u naszych dzieci," powiedział dr Mihai Niculescu, autor badań z Instytutu Żywienia na Uniwersytecie w Północnej Karolinie.


Naukowiec dodał także: „Mam nadzieję, że wraz z wieloma innymi naukowcami, uda nam się ujawniać na czym polega biologiczny związek między nami, jako rodzicami, i naszymi dziećmi, a także - w jaki sposób możemy poprawić jakość życia naszych dzieci korzystając z tej wiedzy".

Choć coraz częściej naukowcy sięgają poza granice naszej wyobraźni, czynaprawdę możliwe jest to, że w niedalekiej przyszłości będziemy „leczyć” w ten sposób płody ludzkie, zanim się jeszcze urodzą?

Choć jest to nadal "futurystyczny" obraz, to być może za kilka lat stanie się rzeczywistością.

Nie wiadomo, czy znajdą się chętni na tego typu terapie, jednak jak mówi dr Gerald Weissmann, przykład Nowego Jorku jest znamienny.

Miasto to bowiem przez pewien czas mogło być pośmiewiskiem dla niektórych, kiedy burmistrz zdecydował się na ograniczenie sprzedaży za dużych napojów gazowanych i słodzonych, a także na radykalne zachęcanie do zdrowej diety, jednak ten raport pokazuje, że przyszłe pokolenia mogą nie znaleźć w tym niczego śmiesznego.

Raport ów potwierdza wiele innych, które mówią, że niewłaściwa dieta może wywołać zmiany w DNA, nazywane zmianami epigenetycznymi. Gdy zrozumiemy wpływ diety na zmiany epigenetyczne, może zmienimy zdanie o „zabawnym” Nowym Jorku, który automatycznie stanie się wzorem zdrowia publicznego.

Komentarze do: Ciąża: dieta wpływa na geny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz