Szukaj

Za dużo soli w diecie Polaków

Dzienne spożycie soli w Polsce prawie trzykrotnie przekracza zalecaną przez WHO dawkę. Świadomość polskich konsumentów dotycząca zagrożeń wiążących się z nadmiernym spożyciem soli jest znikoma i nie przekłada się na zmianę nawyków - wynika z Raportu Mniej Soli przygotowanego przez 4P research mix.Według badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, przeciętny Polak spożywa codziennie ok. 16-18 g soli, z czego ponad połowę stanowi sól dodawana przez nas do potraw. Tymczasem Polacy nadal są przekonani, że spożywają odpowiednią ilość soli.

Wyniki Raportu Mniej Soli przygotowanego przez 4P research mix zwracają uwagę na niską świadomość społeczną dotyczącą problemu. Jedynie 5% Polaków twierdzi, że spożywa za dużo soli. Większość (82%) uważa, że pokrywa dziennie zapotrzebowanie na sól, przez co jedynie 15% stara się ograniczać jej zawartość w codziennej diecie.
Powodem nadmiernego spożycia soli są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Prawie 45% Polaków kilka razy w tygodniu sięga po słone przekąski jak chipsy lub paluszki. Oprócz podjadania problem stanowią gotowe produkty zawierające dużo soli. W diecie Polków średnio dwa ciepłe posiłki tygodniu to dania gotowe lub zupy instant. Kolejną przyczyną jest nadmierne dosalanie i używanie przypraw poprawiających smak np. wegety, bulionetki, maggi. 70% konsumentów deklaruje, że dosala to, co ma na talerzu.


Polacy mają świadomość, że nadmierne spożycie soli może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne, jednak zamiar zmiany nawyków żywieniowych deklaruje niewielki odsetek rodaków. Polacy obawiają sie, że zmiana mogłaby być kosztowna lub wymagałaby nadmiernego wysiłku.

Ograniczenie nadmiernego spożycia soli jest bardzo korzystne dla zdrowia - zwraca uwagę dr n. med. Krystyna Knypl, specjalista leczenia nadciśnienia tętniczego. Taka dieta harmonijnie obniża ciśnienie krwi, wzmacnia działanie stosowanych leków obniżających ciśnienie i nie powoduje działań niepożądanych. Dodatkowo jest to dieta tania. Ostatnie badania wskazują, że ograniczenie spożycia soli wywiera pozytywny wpływ na potencję u mężczyzn. Pomimo relatywnie dużej wiedzy na temat znaczenia soli i ewentualnych zagrożeń, Polacy konsumują jej znacząco za dużo. Sięgają także niemal codziennie po produkty bogate w sól, takie jak ser żółty, szynka, kiełbasa nie mając świadomości, że kilkakrotnie przekraczają  zalecaną dawkę.

Więcej informacji na http://mniejsoli.pl/

Komentarze do: Za dużo soli w diecie Polaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz