Szukaj

Wpływ spożywania owoców i warzyw na zdrowie

Owoce i warzywa nie są zbyt atrakcyjne, szczególnie dla młodych ludzi, którzy wolą raczej dania gotowe, a więc nie przestrzegają zbytnio zaleceń dietetyków. A więc, jak uczynić owoce i warzywa bardziej pociągającymi dla młodych? I co możemy zrobić, aby młodzi ludzie jedli ich więcej, o wiele więcej...? Powinniśmy sobie uświadomić kilka rzeczy.

Wpływ spożywania owoców i warzyw na zdrowie


Aby zachować dobre zdrowie, jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, trzeba jeść 400 gram owoców i warzyw dziennie. Specjaliści od żywienia zalecają spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw na dzień. Nowe badanie, które ukazało się w 2010 roku, wykazuje, że lepiej będzie jeść około 550 gram owoców i warzyw dziennie... Światowa Organizacja Zdrowia plasuje niskie spożycie warzyw i owoców na szóstym miejscu pomiędzy 20 czynnikami ryzyka śmiertelności wśród ludzi na całym świecie, tuż zaraz za tak sławnymi i znanymi zabójcami, jak tytoń czy hipercholesterolemia.

Jeśli nawet preferencje żywnościowe ewoluowały znacząco na przestrzeni pięćdziesięciu ostatnich lat – niechęć do zbóż i produktów zbożowych na korzyść olejów roślinnych, cukrów oraz mięsa – to spożycie warzyw i owoców wzrosło w bardzo niewielkim stopniu. W dalszym ciągu jednak szacuje się, że konsumpcja warzyw i owoców na świecie równa się jedynie 20-50% zalecanych minimalnych progów. W rzeczywistości, owoce przynoszą witaminy, minerały oraz włókna pokarmowe, które są nam niezbędne do zachowania dobrego zdrowia i uniknięcia groźnych w skutach niedoborów. Jednakże, generalne spożycie warzyw i owoców jest bardzo dalekie od założonego celu: 60% konsumentów plasuje się poniżej tego progu, a najbardziej dotyczy to rodzin o niskim przychodzie oraz młodych ludzi.

Dlaczego statystyki w dalszym ciągu są niższe od zaleceń?


W rzeczywistości, jest to akumulacja różnych czynników: owoce i warzywa są drogie i czasami są uważane za produkt luksusowy. Także to, że szybko się psują, jest hamulcem dla wielu ludzi, którzy są przyzwyczajeni do długiej trwałości pożywienia. Do tego wszystkiego dorzuca się bardzo często brak umiejętności przyrządzania ich, podczas gdy ryż czy makaron, bezpośredni konkurenci, są bardzo łatwe do przygotowania. Mimo wszystko, iż spożycie warzyw i owoców pozostaje na stałym poziomie, to zwyczaje się zmieniają: owoce i warzywa świeże przegrywają, a konsumenci zwracają się bardziej w stronę warzyw i owoców przetworzonych (dania gotowe, mrożonki, konserwy...).


Jak sprawić, aby owoce i warzywa były bardziej pociągające?


Większość ludzi powinna jeść więcej owoców i warzyw. Badania stale pokazują, że jeśli jemy ich w wystarczających ilościach każdego dnia, w ramach zbilansowanej diety, pomagają one zapobiec poważnym chorobom, a w szczególności niewydolności serca, udarowi mózgu, cukrzycy, rakowi oraz niedoborom cennych minerałów oraz witamin. Każdy z nas ma świadomość tego, że owoce i warzywa dobrze wpływają na nasze zdrowie, ale nawet mając taką wiedzę, nie jesteśmy na tę chwilę zbyt skłonni zmienić nasze przyzwyczajenia. Co więc możemy zrobić, żeby spróbować jeść więcej warzyw i owoców każdego dnia?

Zalety warzyw i owoców

Warzywa i owoce są bardzo różne, kolorowe, mają bardzo różne smaki, nie ma ani jednego gatunku, który smakowałby tak samo, są niewątpliwie bardzo dobre dla zdrowia. Mają wszystkie zalety, żeby się podobać! A jednak! Bardzo często są niedoceniane, szczególnie przez młodych albo przez starsze osoby, które w supermarketach już nie odnajdują smaku owoców i warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach. Spójrzmy jednak może na to, co nam dają w praktyce owoce i warzywa. Witaminy, minerały oraz substancje chemiczne, jakie w nich znajdujemy, są niezbędne dla naszego zdrowia.

Na przykład:

  • witamina A jest niezbędna dla wzroku oraz wzmocnienia systemu odpornościowego,
  • potas wspomaga działanie układu nerwowego oraz mięśni,
  • witamina B pozwala przekształcić pożywienie w energię,
  • kwas foliowy zmniejsza ryzko komplikacji przy porodzie oraz zapewnia ochronę przeciwko chorobom serca,
  • witamina C zwiększa absorpcję wapnia i żelaza,
  • witamina E jest bardzo silnym antyoksydantem, który chroni komórki przed czynnikami kancerogennymi,
  • włókna pokarmowe wspomagają perystaltykę jelit oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi,
  • substancje fitochemiczne - na przykład związki, które nadają pomidorom i marchewkom ich żywe kolory - mają działanie antyoksydacyjne oraz antyzapalne.

Komentarze do: Wpływ spożywania owoców i warzyw na zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz