Szukaj

Rodziny pacjentów po opercji bajpasów żołądkowych również chudną

Ponieważ zaczynają prowadzić zdrowszy styl życia. A ich rodziny razem z nimi. Odkąd badania zaczęły sugerować, że otyłość może być zaraźliwa – jeśli przystajesz z osobami, które nie przestają gromadzić dodatkowych kilogramów, równie dobrze ty też możesz zacząć tyć – to chirurg przeprowadzający operacje odchudzające, pan John Morton, zastanawia się, czy przeciwieństwo tego również może być prawdą.


Czy można zarazić się chudnięciem, a przynajmniej na łonie rodzin pacjentów, którzy przeszli operację wszczepienia bajpasów żołądka? Aby odpowiedzieć na to pytanie, lekarz sporządził listę 35 pacjentów, którzy czekali na operację. Typowe dla tych pacjentów jest to, że cztery na pięciu to kobiety. Średnio miały 43 lata. W sumie, miały one 35 dorosłych członków rodziny, a także 15 dzieci poniżej osiemnastego roku życia, żyjących w ich domach.

Wielu ich krewnych również cierpiało na otyłość, na samym początki badania. Poproszono ich więc, aby towarzyszyli pacjentom we wszystkich przedoperacyjnych sesjach edukacyjnych i pooperacyjnych konsultacjach, podczas których omawiano zmiany w stylu życia.

Rok po operacji chirurgicznej, dorośli członkowie rodziny średnio stracili ponad 3% swojej wagi (spadek o 4 kg z 116kg, średnio). Co prawda, nie jest to dużo, ale jak mówi doktor John Morton, można to porównać do tego, co traci dana kobieta w ciągu roku w programach odchudzających takich jak dieta Atkinsa albo Ornish.

I, jak odnotowuje specjalista, zawsze to lepiej niż w dalszym ciągu przybierać na wadze, co zazwyczaj ma miejsce. Dodatkowo, BMI członków rodziny poniżej 18 roku życia nie był tak wysoki, jak przed rozpoczęciem sesji edukacyjnych. Jednakże to nie wszystko.


Członkowie rodziny zaczęli również w domu wyłączać telewizor i ćwiczyć więcej, jak wyjaśnia doktor John Morton wraz ze swoim zespołem w dzienniku Archives of Surgery. A dorośli krewni donosili, iż przestali jeść z powodu emocji, a także przestali pić alkohol (ludzie są bardziej wrażliwi na dzialanie alkoholu po przejściu operacji gastrycznej wszczepienia bajpasów). J


eśli chodzi o samych pacjentów, stracili oni około 80% swojej nadwagi przed końcem pierwszego roku. Moją nadzieją i wiarą jest to, że jeśli masz dobre wsparcie rodzinne, mówi doktor John Morton, który jest dyrektorem jednostki chirurgii bariatrycznej w szpitalu Stanford Hospital & Clinics, pomoże ci to w wytrwać w postanowieniu.

Cindy Schiketantz może to potwierdzić. Kobieta ta, z Ontario, blogowała na temat swoich wysiłków w odchudzaniu, jako Sweeping Cindy, odkąd przeszła operację szczepienia bajpasów w lipcu 2009 roku.

Cindy Schiketantz, która ma 41 lat i która nie jest pacjentką doktora Mortona, mówi, iż ważyła 444 funtów (czyli ponad 200 kilogramów), kiedy przyszła do gabinetu swojego chirurga. Straciła 250 funtów od swojej operacji.

Jej mąż, Erich, nigdy nie miał nadwagi. Ale był on o wiele bardziej aktywny, zanim się spotkali. Cindy Schiketantz twierdzi: w pewien sposób pociągnęłam go ze sobą w dół. Nigdy więcej. Odkąd straciłam na wadze, wychodzimy i wiele rzeczy robimy razem. Jeździmy na rowerach, pływamy kajakiem, etc. W rezultacie, Erich na nowo podjął aktywne życie.

Nie chcemy za bardzo gasić entuzjazmu, ale rzeczy nie zawsze mają się tak dobrze dla małżonków pacjentów. W 2005 roku, centrum badawcze przy uniwersytecie w Tennessee (University of Tennessee Health Science Center) doniosło, że trójka z czwórki małżonków otyłych pacjentów w ich badaniu właściwie przybrała na wadze w pierwszym roku.

Jak przypuszczają badacze, ponieważ pacjenci z bajpasami jedzą coraz mniej kalorii i ucinają porcje, to ktoś musi zjadać wszystko to, co zostaje.

Komentarze do: Rodziny pacjentów po opercji bajpasów żołądkowych również chudną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz